GTÜ Rektörü Aslan ile ilgili 'iddialar'

Galip Ataman
Galip Ataman

Gebze Teknik Üniversitesi, bir zamanlar “AR-GE, teknoloji ve inovasyon” projeleri ile ünlenen, “Üniversite-Sanayi İşbirliği”ne örnek gösterilen, teknolojide Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi olan ulusal ve uluslararası sıralamalardaki başarılarıyla anılıyordu.

 

Prof. Dr. Haluk Görgün'ün ASELSAN Genel Müdürlüğü’ne atanmasının ardından Rektörlük koltuğuna Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan'ın oturmasının ardından bilimsel başarı ve sıralamalarda irtifa kaybederken, çeşitli iddialarla gündeme gelmeye başladı.

 

Gebze, son zamanlarda başdanışmanına verilen fahri doktora unvanı ve yakınların görevlendirmeleriyle çalkalanıyor.

 

28 Haziran'da YÖK tarafından hazırlanan "Yükseköğretimde İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması ile Araştırma Üniversiteleri" kitapçığından bahsetmiştim.

 

GTÜ'nün ASELSAN Genel Müdürlüğü’ne atanan Prof. Dr. Haluk Görgün'ün rektörlüğü döneminde 3'üncü iken son verilere göre irtifa kaybederek 8'inci sırada yer aldığını yazmıştım.

 

YÖK'ün sıralamasında ilk 5'te ODTÜ, Boğaziçi, İzmir Yüksek Teknoloji, İstanbul Teknik, Hacettepe Üniversiteleri yer alırken GTÜ'nün irtifa kaybettiğine, 6'ncılıktan 8'inciliğe gerilediğine dikkat çekmiştim.

 

GTÜ'nün dünya ve Avrupa-Orta Asya ülkeleri sıralamalarında ilk binde yer almadığı bilgisini paylaşmıştım.

 

Bazı okurların uyarısı üzerine GTÜ resmi internet sitesine baktığımda, Rektör Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan'ın bağlı olduğu YÖK'ün açıkladığı sıralama değilde 

Times Higher Education (THE) tarafından yayınlanan ve sadece devlet üniversitelerinin yer aldığı sıralamalar vardı.

 

Bu arada Hasan Hoca geçtiğimiz günlerde, sosyal mesafe ve maske kuralları bir kenara bırakılarak, 20 kişinin bulunduğu küçücük bir odada yemekli basın toplantısı düzenlemiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın performansını takdir ettiği, başarılı olacağına inandığı için ASELSAN'ın başına getirdiği GTÜ'nün Kurucu Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün ile ilgili haddini aşan, bir rektöre yakışmayan laflar etmiş.

Anlatılanları dinlediğimde, yazılanları okuduğumda, iddiaların gerçek olduğunu öğrendiğimde, aradan 2 yıl geçmesine rağmen Haluk Hoca başarısı altında ezilmekten, gölgesinde kalmaktan, "kompleksten" kurtulamadığını düşündüm.

Hasan Hoca, bir dönem yardımcılığını yaptığı, ASELSAN Genel Müdürlüğü’ne atandıktan sonra koltuğuna oturduğu Haluk Hoca ile ilgili kinayeli, iğneleyici cümleler kurması benim gibi GTÜ'nün dününü ve bugününü bilenleri üzdü.

 

İki yıllık rektörlüğü döneminde yaptıklarını abartarak anlatırken Haluk Hoca döneminin başarılarıyla ilgili bırakın tek kelime etmesi aksine "hiç b şey yapmadığını" ima eden cümlelerle Haluk Hoca'ya haksızlık etmenin ötesinde kusura bakmasın ama "haddini" aşmış.

 

GTÜ Vakfı Mütevelli Heyet üyesi olmayı kabul etmeyerek başkanlığın kendisine "altın tepside" sunulmasını anlatan cümleler kurarak Bakanlık ve Başbakan Yardımcılığı yaptığı dönemlerde GTÜ'ye desteğini esirgemeyen Fikri Işık, Vakıf Yönetim Kurulu üyeleri GETO Başkanı Nail Çiler, GOSB Başkanı Vahit Yıldırım, Kale Oto Radyatörleri İcra Kurulu Başkanı Celal Kaya'yı vakıf gelirlerini başka amaçlarla kullandıklarını ima etmek istemiş.

 

Hasan Hoca'nın GTÜ'nün 2 yıllık performansını kamuoyu ile paylaşmak için düzenlediği toplantıda herkesi şoke eden “Keşke gelseydi de bana görev devretseydi” talihsiz açıklamayı yapmak yerine Gebze Teknik Eğitim ve Araştırma Vakfı Resmi Senedini okumuş olsaydı;

 

Bir: Vakıf Yönetim Kurulu Başkanlığı için vakıf üyesi olması gerekiyor.

 

İki: OSB'ler tüzel kişilik olarak katıldıklarından başkanlar değiştikçe üyeler de değişiyor.

 

Üç: Vali, belediye başkanları, oda başkanları, bakanlar, milletvekilleri, sanayiciler şahıs olarak katıldıklarından görevleri sona erse de üyelikleri devam ediyor.

 

Dört: Vakfı hiç bir şey yapmamakla suçlarken vakfın desteğiyle nelerin yapıldığını, gelirlerin nerelere harcandığını dönemin rektör yardımcısı olarak en iyi bilenlerden bir olduğunu unutmaması lazım.

 

Beş: Vakfı başına geçmek konusunda samimi ise ilk mütevelli heyet toplantısında üyeliği kabul edilir ardından başkan seçilir.

Altı: Hasan Hoca'nın en kısa zamanda, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Türkiye'nin gururu ASELSAN'ın başına getirilen ve 2 yılda kurumun çıtasını ulusal ve uluslararası arenada çok yukarılara çıkaran Haluk Hoca "kompleksinden" kurtulması lazım.

 

 DUDAK UÇUKLATAN İDDİALAR

GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Haluk Hoca dönemini "itibarsızlaştırma", Vakıf Başkanlığını ele geçirmek için "karalama" alışkanlığını bıraksın herkesin dilinde sakız olan şu iddialara cevap versin:

 

Bir: Kocaeli Üniversitesi Rektörü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a fahri doktora unvanını gururla verirken, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü  Aslan hiç bir kariyeri ve özelliği olmayan Başdanışmanı Kamil Demirkapu'yu "Fahri Doktora" ile ödüllendirdi.

 

Gerekçe anlatıldığı gibi görevi gereği Savunma Teknolojileri Enstitüsü'ne destek vermek ise üniversitenin gelişmesine maddi ve manevi destek veren başarılı ve saygın akademisyenlerle iş insanlarına da fahri doktora vermek lazım.

 

İki: GTÜ Teknoloji Transfer Ofisi Genel Müdürlüğüne atanan Zübeyde Demirkapu'nun başdanışman Kamil Demirkapu'nun eşi olduğu iddiası doğru mudur?

 

GTÜ'nün akademik ve bölgedeki güçlü sanayi altyapısı arasındaki koordinasyonun sağlayacak, Yenilik ve Girişimcilik alanlarında faaliyet gösteren TTO genel müdürünün akademik kariyeri ve bu konudaki birikimi nedir, referansı kimdir?

 

Üç: GTÜ Özel Kalem müdürlüğüne getirilen Abdullah Küce, başdanışman Kamil Demirkapu'nun kayınbiraderi, TTO Genel Müdürü Zübeyde Demirkapu'nun kardeşi midir?

 

Dört: GTÜ dış İlişkilerden sorumlu rektör yardımcısı Prof. Dr. Nilay Coşgun 'un görevinden istifa ettiği gerçek midir?

 

Beş: 2018 öncesi birlikte görev yaptığı yöneticileri, rektör olduktan sonra görevden almasında Haluk Hoca'ya yakın olmaları nedeniyle tasfiye iddiaları doğru mu? Değilse neden görevden alındılar

 

Altı: Benim de "GTÜ Korona Üssü Olacak" manşetiyle sahip çıktığım ve desteklediğim GTÜ'de Korona Tanı Merkezi tanıtım toplantısına GETO ve OSB Başkanlarının davet edilmemesinde KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu'nun etkisi oldu mu?

Zeytinoğlu'na rağmen GETO ve OSB Başkanlarıyla diyalog kurulmuş olsaydı yine de tanı merkezinin fiyaskoyla sonuçlanacağına, Sabiha Gökçen Havaalanı'na gideceğine inanıyor musunuz?

 

Türkiye'de Sağlık Bakanlığına bağlı TÜSEB'in değişik illerde açtığı Tanı Merkezleri başarıyla görevini sürdürürken GTÜ bünyesinde açılan merkezin devlet para vermediği için nakledildiği iddiası gerçek mi?

 

Yedi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca, bakanlar, valilerin yanı sıra her gün beş vakit okunan ezan sonrası "Korona virüs salgını ile mücadele ederken sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyalım" çağrısı yapılırken son basın toplantısında sosyal mesafe ve maske kuralına uyulmamasını nasıl açıklayacak?

 

İddiaları ve soruları çoğaltmak mümkün ama Hasan Hoca'yı daha fazla yormak istemiyorum.

 

SONUÇ: Gebze Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Haluk Görgün'ün rektörlüğü döneminde, bölge dinamiklerinin yanı sıra sanayicilerle iş insanlarının destekleriyle ulusal ve uluslararası arenada saygın bir yere gelmişti. Haluk Hoca'nın ASELSAN genel müdürlüğüne atanmasının ardından dışa açılmak yerine içine kapanan GTÜ, YÖK raporlarına ve araştırma üniversiteleri sıralamasına göre irtifa kaybediyor. İdari kadrolarda yapılan ahbap-çavuş ilişkisi görevlendirmelerle üniversite bünyesinde huzursuzluğun tavan yaptığı konuşuluyor. En çok da Hasan Hoca'nın vakıf başkanlığını isteme yöntemi ile başdanışmanına fahri doktora vermesi eleştiriliyor.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/4974965/galip-ataman/gtu-rektoru-aslan-ile-ilgili-iddialar