İbrahim Aracı alkışı da ‘övgüyü’ de hak ediyor

Galip Ataman
Galip Ataman

Dünyayı esir alan COVİT-19 salgınının Türkiye’ye selamsız sabahsız girmesiyle vaka ve ölü sayısını önlemek amacıyla “ Koronavirüs Seferberliği” açıklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında saygın ve alanında öne çıkan bilim insanlarından “ Bilim Kurulu” oluşturuldu.

Çok sayıda sağlık kuruluşu Pandemi Hastanesine dönüştürüldü.

65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olanların yanı sıra 20 yaş altındakilerinde sokağa çıkması yasaklandı.

Koronavirüs vakalarını tespit etmek ve erken önlem almak amacıyla

PCR test laboratuvarları kuruldu.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, mağdur olan dar gelirli vatandaşlara ek destek sağlamak amacıyla “ Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasını başlattı.

Dünyada vaka sayısı bir milyonu, ölü sayısı 55 bini aştı.

Türkiye’de an itibariyle vaka sayısı 20.291, vefat sayısı 425, yoğun bakımda yatan hasta sayısı1.251, entübe hasta sayısı 867, iyileşen hasta sayısı 484’e ulaştı.

Kocaeli’de ise 500 vaka ve 14 ölü var.

Vali Hüseyin Aksoy’un başkanlığında oluşturulan kurullar ve komisyonlar 7/24 özveriyle çalışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğa’ın başlattığı “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasına bağışta bulunmak için zengin fakir, yaşlı genç, kadın erkek herkes sıraya giriyor.

Holdingler, Bankalar, Ticaret ve sanayi Odaları milyonlarca liralık bağışta bulunuyor.

İlk gün “Şahsım adına düşünmüyorum ama yönetim kurulunu toplayarak sanayicilere çağrıda bulunacağım” diyen sanayi şehri Kocaeli’nin Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’dan “tık” yok.

Belki de kasasında sakladığı, başarılarını kıskandığı üyelerine ait özel bilgilerin bulunduğu dosyaları kendisine yakın gazetecilere servis etmekten fırsat bulamamıştır.

Ayhan başkanın önceki kampanyalarda verdiği sözleri tutmadığı, imzaladığı protokolların gereğini yerine getirmediği  gibi “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasında da benzer tavrı takınacağını düşünüyorum.

 ****

İBRAHİM ARACI FARKI

Her toplumda ve her ortamda elini taşın altına koymayanlar olduğu gibi “ben de varım” diyen ama yaptıklarını bırakın şova dönüştürmeyi bilinmesini istemeyen hayırsever iş insanlarımız da var.

Bulunduğu her ortamda, bulaştığı her insanı acımasızca öldüren koronavirüse karşı en önemli silah dezenfektanı üreten Vefa İbrahim Aracı gibi.

Koruma ve Klor AŞ sahipleri İbrahim Aracı ve kardeşleri Kemal Aracı, Zümran Aracı, Ayşe Aracı’nın bugüne kadar eğitim ve sağlık başta olmak üzere toplumsal sosyal sorumluluk alanında hayata geçirdiği projeleri anlatmayacağım.

40 yıl önce depolara konan BHC’lerin sahibi olmamasına rağmen çevreci aktivistler tarafından haksız yere “günah keçisi” ilan edilmesini de yazmayacağım.

Bir süre önce CHP’li İzmit Belediye Başkanı ve 2 mahalle muhtarının öncülüğünde yapılan eylemin etkisinde kalarak iskele uzatılmasını engelleyen raporu hazırlayanları ve neler yazdıklarından da bahsetmeyeceğim.

Ama “yargısız infaz” ettikleri Vefa İbrahim Aracı’nın koronavirüs salgının yayılmasını durdurmak için 72 saat uyumadan kendisini fabrikaya kapatarak dezenfektan üretiminin kesintisiz devamı için aldığı önlemleri alkışlayarak anlatacağım.

Fırsatçılar merdiven altında ürettikleri kalitesiz dezenfektanları yüksek fiyatla satarken Vefa İbrahim Aracı’nın, koronavirüs salgını sonrası ithali zor olan güçlü dezenfektasyonu çok daha ucuza mal etti.

Kocaeli başta olmak üzere Hatay ve Denizli’deki fabrikalarında çalışanların yanı sıra il vali ve belediye başkanlarının kaliteli

dezenfektan ihtiyaçlarını karşıladı.

Alman üreticiler göndermediği için dezenfektan satamayan Türkiye’deki temsilcileri Vefa İbrahim Aracı’nın Derince tesislerinde ürettiği kaliteli dezenfektanı ucuza alıp yüz katı fiyatla satmak istiyorlar.

Ama vatanını seven, Allah rızası için varlıkta ve yoklukta ülkesine yardım edebilmek için 7/24 çalışan Vefa İbrahim Aracı’dan her seferinde “hayır” cevabı alarak dönüyorlar.

Ve Koruma A.Ş’nin ortağı olduğu KORTAŞ’ın iskele büyütme projesine karşı çıkanlar, eylem yapanlar bugün ihtiyaçları olan dezenfektanı Vefa İbrahim Aracı’nın fabrikasından karşılamak zorunda kalıyorlar.

Yalnız dezenfektan mı? Sadece fabrikalarının bulunduğu illere mi?

Kocaeli, Hatay ve Denizli’deki merkezi ve yerel yöneticilerin, üniversite başta olmak üzere devlet hastanelerine tonlarca dezenfektan dolu bidonları kamyonlarla gönderdi.

Başka? Üniversite Araştırma ve Uygulama Hastanelerinde koronavirüs salgınına yakalananların tedavisi ile bire bir ilgilenen cefakar sağlık çalışanlarının kullandığı tulum, maske, eldivenlerden yüzlerce ve binlercesini karşılıksız teslim etti.

Vefa İbrahim Aracı’nın ürettiği kaliteli dezenfektan ile yüzlerce kurum ve işyerinin hijyen ortamına kavuştu.

Üniversite ve devlet hastaneleri çalışanları, Vefa İbrahim Aracı’nın temin ettiği tulum, maske ve eldivenlerle koronavirüs bulaşan hastalara hijyen ortamında müdahale ederek yaşamlarını kurtardı.

En önemlisi de; yerel yönetimler ve okullar ürettikleri 3-5 bin maske, birkaç ton dezenfektan üretiminin reklamını yaparak şova dönüştürürken Vefa İbrahim Aracı, ne zaman biteceği bilinmeyen koranavirüs sürecinde tüm yardımları Allah rızası için sessiz sedasız yaptı.

SONUÇ: Hayırsever iş insanı Vefa İbrahim Aracı ve kardeşlerinin yaptığı bu hizmet depolardaki BHC ve iskele uzatımı sürecinde “günah keçisi” ilan eden, “yargısız infaz” yapanlara “KAPAK” olur.

Dünyayı teslim alarak 1 milyon vakaya ve 60 bine ulaşan ölüme neden olan koronavirüs (COVİT-19) ile mücadele eden Vefa İbrahim Aracı ve kardeşleri, alkışı da övgüyü de fazlasıyla hak ediyor.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/4132840/galip-ataman/ibrahim-araci-alkisi-da-ovguyu-de-hak-ediyor