Bu virüs planlımıydı?

Ebru Maral Minareci
Ebru Maral Minareci

Dünyayı etkisi altına alan, hızla yayılan Koronavirüsü (Covid-19) ile ilgili her gün farklı görüşler geliyor. İlk çıktığı zaman Amerika'nın Çin'e yaptığı biyolojik bir silah mı acaba sorusu akıllara gelse de daha sonra bilim insanlarının laboratuvarda üretilebilecek bir virüs olmadığı, yarasadan bulaşabilen bir virüs olduğu yönünde açıklamaları olmuştu.

Şimdilerde İtalya, Çin'in araştırma merkezinde bu virüs üzerinde çalıştığını ve farkında olmadan virüsün bir şekilde dışarı taşındığı ve yayıldığı yönünde iddiası var. Yine sosyal medyada okuyanlar bilir, Bill Gates'in 2018 yılında dünyaya seslenişi "Nükleer silahlara yatırım yapan dünya salgın hastalıklar için bir şey yapmıyor" diyerek önümüzdeki 10 yıl içinde 30 milyon kişinin ölümüne mal olacak bir salgın hastalık için uyarısı, Nostradamus, Baba Vanga gibi kahinlerin 2020 senesine ve salgın hastalığa dikkat çekmesi, Alman bilim insanlarının 8 yıl önce hazırladığı ve yönetime sunduğu olacak olan SARS'ın bir başka çeşidi olan ve solunum sıkıntısı ile özellikle bağışıklığı düşük, kronik hastalığı olan ya da yaşlılarda ölüm tehlikesi oluşturacağı, hızlı yayılım ile tüm dünyayı etkileyeceği hastalık öngörüsü de düşündürücü. 

Peki akla gelen soru şu; Bu bilinen bir salgın ise neden yayılmasına izin verildi? Neden engellenemedi? Neden ilacı yapılamadı?

Diğer soru; Bilinmeden, bir anda ortaya çıkmış olduğunu düşünürsek neden daha öncede bir çok hastalığın Asya'daki canlı hayvan pazarlarından ve yeme alışkanlıklarından çıktığı bilinmesine rağmen, kapatılıp dezenfekte edilmedi?

Neden dünya bu virüse karşı hala bir çözüm bulamadı?

Neden bu konuda ileri seviyede araştırma yapan ve çözümler üreten ülkelere kulak verilmiyor?

Kısacası bu virüs ya da önümüzdeki yıllarda farklı virüsler belli ki dünyaya salgınlar yaratarak zarar verecek.

O halde en kısa süre içinde artık dünya birbiri ile savaşmak yerine araştırma merkezlerini geliştirerek gelecek kaygılarına karşı hazırlıklı olmalıdır.

Dünya üzerinde büyük payı olan Çin, virüs merkezi olan gıda anlayışını değiştirmesi için baskılanmalıdır.

Bu virüs salgını atlatıldığında tüm dünya liderleri neler yapması gerektiğini ve eksiklerini görmüş olacak.

Unutmadan bir an önce hazırlık ve tedbir gerekecek. 

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ebru Maral Minareci tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/4117740/ebru-maral-minareci/bu-virus-planlimiydi