Evinde kal Türkiyem

Rüyam Alankuş Kargılı
Rüyam Alankuş Kargılı

Geçtiğimiz aylarda  Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan virüs tüm dünyaya yayıldığı gibi maalesef bizi de yakaladı.Önce okullarımıza ara verildi sonrasında alınan önlemler için artarda gelen kurallar önümüze  çıktı. Gün geçtikçe vaka sayısı da katlanarak arttı. Soluksuz ekran karşısına  kilitlendiğimiz anlarda ölüm  haberleri hepimizi sarstı.

*****

Tıpkı  İstiklal harbindeki gibi milletçe "uzaktan" kenetlendik birbirimize. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın naifliğine hayran kaldık. Kutsal sağlıkçılarımız için evlerimizin balkonlarından saat 21.00 da elimizden gelen alkış kampanyası yaptık. Öğretmenler EBA’ yı beklemeden sosyal medyalarından canlı yayın  dersler yaptı, mesaj gruplarından ödevler yolladı. Market çalışanlarımız can siper görevlerine  devam  etti. Güvenlik güçlerimiz , gazetecilerimiz ve tüm Kamu görevlileri görevleri  başındaydılar. Gençlerimiz şahsi bilgilerini paylaşarak yaşlılarımıza  yardım  edebileceklerini can-ı gönülden  belirttiler.

****

Devletimiz gerekli düzenleme  ve güvenlik  önlemleri  ile biz vatandaşların  sağlığı huzuru için önlemler aldı. Elbette ki bu düzenlemeler kademe kademe olacak zira  "şalteri kapat tamam bitti" mantığıyla ile devlet hareket edemez. Etmemeli de...

******

Bu süreçte belki de en zorlanan büyüklerimiz oldu. Emeklilikten alışkanlık olsa gerek evde duramaz onlar. Hal böyleyken evde tutmak da zor oldu. Olan da oldu. Sokağa çıkma  yasağı  kısmi olarak 65 yaş üstüne  geldi. İyi de oldu…

 

Zira kendi evime zaruri gıda  malzemesi almaya gittiğimde çok yakın olan bir büyüğümle karşılaştım ( isim vermeyeceğim ) 3 yolluk halı ve bir mont almışken  gördüm. "Bunlar nedir sadece zorunlu ihtiyaçlarımız  için dışarı çıkmalısın çok tehlikeli senin ve herkesin sağlığı icin" dediğimde bana "napayım  evde sıkıldım  bir dolanayım “dedi.

****

Onun dışında bu zorunlu evde kalma süreci belki de toplum olarak iyi gelecek hepimize. Son zamanlarda evlerimizden çok dışarıda  vakit geçirmeye birbirimizden sıkılmaya  bahaneler  bulmaya başlamıştık...Bizim için  aslında  çok kıymetli olan değerlerimizi görmezden  gelmeye, elimizin altındayken yokmuş  gibi davrandığımız aslında  sahip  olduğumuz her şeyi yok saymıştık da farkında  değildik.

****

Bence bu süreçte  daha bir özümüze  dönüp derinden düşünmeliyiz. Farkına varmalıyız hayatımızın nereye gittiğini, neyi nasıl anlamlandırdığımızı...Çok sevdiğim bir hocamın  dediği gibi bu süreçte  belki de olan tek kanadımızı çırpıyoruz, hatta belki de kendi etrafımızda  sevdiklerimizin, çocuklarımızın  etrafında dönüp duruyoruz korumak kollamak adına.

****

Belirsizlik can sıkıcı evet ama elimizden ne gelirse yapmalı, tedbiri elden bırakmamalıyız. Herkes üzerine düşeni yaparsa kutlu tarihimizde olduğu  gibi bu zorluğu da atlatırız.Bende çok  özlediğim öğrencilerime kavuşurum.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Rüyam Alankuş Kargılı tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/4101344/ruyam-alankus-kargili/evinde-kal-turkiyem