Başiskele'de sıfır atık seferberliği

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün de büyük önem verdiği Sıfır Atık Projesi’nin Başiskele’de kesintiye uğramadan uzun yıllar devam etmesi ve bir yaşam biçimi haline gelmesi için, çevreyi koruma bilincinin küçük yaşlarda başlatılıp her an diri tutulması ve güçlendirilmesi amacıyla okullara sıfır atık kutuları yerleştirdi.

 GERİ KAZANIM

Sıfır Atık Seferberliği ile israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanması amaçlanıyor.

 SIFIR ATIK BİLİNCİ

Bu kapsamda Başiskele Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Koruma ekipleri tarafından ilçe sınırlarındaki okullara farklı renklerle belirlenmiş cam, plastik, kâğıt ve metal atıkların atılacağı 48 geri dönüşüm kutusunu daha geçen haftalarda yerleştirilerek tüm okullardaki öğrencilere “Sıfır Atık” bilincini yaygınlaştırmış oldu.

 ÜCRETSİZ

Başiskele’de geri dönüşüm kültürünü tüm halkta oluşturmak isteyen Başiskele Belediyesi, son bir ayda 25 siteye 80 adet geri dönüşüm ekipmanlarını yerleştirdi.Geri dönüştürülebilir atıkların yerinde ayrıştırılmasını hedefleyen Başiskele Belediyesi, belediye ekipleri tarafından yapılan incelemelerin ardından ihtiyaca göre sayıları belirlenen geri dönüşüm ekipmanlarını sitelere ücretsiz olarak teslim ediyor.

Ambalaj atığı konteyneri, atık yağ bidonu, atık pil kutusu, tekstil kumbarası gibi geri dönüşüm ekipmanlarından dolayı memnuniyetlerini dile getiren duyarlı vatandaşlar, Belediye Başkanı M. Yasin Özlü ve ekibine teşekkür ettiler.   Daha temiz çevre ve daha yaşanabilir bir Başiskele için “Sıfır Atık Seferberliği”ne desteğin artarak devam edeceği bildirildi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3719896/basiskelede-sifir-atik-seferberligi