O uçağın parçaları Gebze'ye getirilecek

5 Şubat Çarşamba günü İzmir - İstanbul seferini yapan Pegasus'a ait Boeing 737 tipi 'Açelya' isimli uçak, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'na iniş yaptığı sırada pistten çıkarak 3 parçaya ayrıldı. Kazada 180 kişi yaralanırken 3 kişi de hayatını kaybetti.

ABD'DEN EKİP GÖNDERİLDİ


Kazanın ardından uçağın kara kutusunun incelemeye götürüldüğü öğrenildi. Ön raporun 1 ay içerisinde çıkması beklenirken detaylı raporun hazırlanmasının bir yıl süreceği bilgisi verildi. Olayla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında kule ve meydan görevlilerinin ifadeleri alındı. Kazayı araştırmak üzere Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezince (UEİM) komisyon oluşturuldu. Ardından oluşturulan komisyonla çalışmak için ABD'nin sivil havacılık otoritesi ve Boeing firması yetkililerinin de aralarında bulunduğu 11 kişilik ekip Türkiye'ye geldi.

DETAYLI İNCELENECEK

8 Şubat günü Sabiha Gökçen Havalimanı'na gelen heyet enkaz bölgesinde detaylı incelemelerde bulundu. Heyetin incelemelerinin ardından Boeing 737'in enkaz kaldırma çalışmaları başladı. Dört gün süren enkaz kaldırma çalışmalarında ekipler vinç kullanarak uçağın sırasıyla kanat, kokpit ve motorunu ardından gövdesini ve kuyruk kısmını vinç yardımıyla kaldırdı. Ağır tonajlı araçlara yüklenen uçağın parçalarının detaylı incelemelerinin yapılması için Gebze'de özel bir depoya getirileceği öğrenildi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3644574/o-ucagin-parcalari-gebzeye-getirilecek