Emeklilikte yaşa takılanlar yasasında son durum

Emeklilikte Yaşa Takılan ( EYT) vatandaşlar EYT yasasındaki son gelişmeleri yakından takip edilmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde EYT yasas ile ilgili önemli açıklaması yaptı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN EYT AÇIKLAMASI


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde "Tutturmuş EYT. İskandinav ülkeleri bu sistemle battı. Bizimülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar maalesef bunun bedelini ödeyecekler ve ödediler. Niçin erken emeklilik? Ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını en güzel şekliyle alsın. Milletimizin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum" açıklamasında bulunmuştu.

EMEKLİLİKTE YAŞA NASIL TAKILDILAR?


8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu. 8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı. 2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle emeklilik yaşı 2036’dan itibaren yeniden kademeli olarak artırılarak kadın ve erkeklerde 2048 yılında
65’te eşitlenecek.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3608738/emeklilikte-yasa-takilanlar-yasasinda-son-durum