Tarihi binaya İHL taşınacak

ÇOK KONUŞULDU

Gazi Anadolu Lisesi’nin 173 yıllık tarihi binayı boşaltmasının ardından hangi amaçla kullanılacağı kamuoyunda çok konuşuldu ve tartışıldı. Siyasetçilerle bürokratların anlaşamaması üzerine bina 8 aydır boş duruyordu. Binaya İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü talip olurken esnaflar bölgeyi hareketlendirmesi için eğlence merkezine dönüştürülmesini istemişti. AK Parti Milletvekili Fikri Işık ise dijital kütüphane e ısrar etmişti.

İHL TAŞINACAK

Şehir merkezindeki tarihi binanın hangi amaçla kullanılacağına karar verilemezken hangi kurumun taşınacağı merak konusu olmuştu. Değişik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, yıkımına haziran ayında başlanacak Kocaeli Devlet Hastanesi karşısındaki İzmit İmam Hatip Lisesi’nin (İHL) taşınacağı öğrenildi. Bu arada yeni yapılacak İHL binasının temelinin ve belli seviyeye kadar inşaatını Büyükşehir Belediyesi’nin üstlendiği belirtiliyor.

HALI DOKUMA BÖLÜMÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Aralık ayı sonlarında Milli Saraylar Hereke Halı ve İpekli Dokuma Fabrikası’nı ziyareti sırasında verdiği talimat doğrultusunda Hereke Nuh Çimento Anadolu Meslek Lisesi bünyesinde “El Sanatları Teknolojisi Alanı El Dokuma Dalı” açıldı. İngilizce eğitim yapılacak bölümde öğrenciler burslu okuyacak, mezuniyet sonrası işleri hazır olacak. 

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3602967/tarihi-binaya-ihl-tasinacak