O isimden flaş EYT çağrısı

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, TBMM Genel Kurulu'nda emeklilikte yaşa takılanlar meselesini gündeme getirdi.

EYT SON DURUM NE?

EYT son durum hakkında açıklama yapan CHP'li Özkan, "Yıllardır emeklilikte yaşa takılanların sorunları gündeme gelmesine rağmen, iktidar tarafından hiçbir adım atılmamıştır. EYT'lilerin kazanılmış hakları ellerinden alınmıştır; emekli olamadıkları gibi, başta sağlık olmak üzere, hiçbir haktan yararlanamamaktadırlar. AK PARTİ iktidarı bugüne kadar EYT'lilerin haykırışına kulak tıkadı. AK PARTİ'nin gündeminde EYT yok, Kanal İstanbul var. Başta esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere, emeklilik yaşını beklerken çalışamayanlar sağlık hizmetinden faydalanabilmek için her ay genel sağlık sigortası primi ödemek zorundalar. Bu da EYT'lilerin mağduriyetini daha da artırmaktadır. EYT'lilerin tüm hakları verilmelidir." ifadelerini kullandı.

EYT NEDİR?

Emeklilikte yaşa takılmak yani EYT ne anlama geliyor. Seslerini duyurmaya çalışan EYT'ler düzenledikleri online imza kampanyası ile  1999 yılında çıkan 4477 sayılı yasanın geriye doğru işletilmesi nedeniyle mahrum kaldıklarını belirttikleri haklarını geri istediklerini ifade ediyorlar. 19 Kasım 2018 itibari ile EYT online imza kampanyasına 70 binden kişi imza verdi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3591063/o-isimden-flas-eyt-cagrisi