Bakanlık, ekmek ‘zammına’ karşı

 Başkan Sarı’nın görüşüne başvurduğu Ticaret Bakanlığı cevap vermezken ekmeğin kilosunun 6.25 TL’yi geçemeyeceği gerekçesiyle zamma karşı olduğu öğrenildi

 

GİRDİLERE YÜZDE 35 ZAM

Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, geçtiğimiz günlerde ekmek zammını uygulamak için Ticaret Bakanlığı’ndan cevap beklediklerini açıklamıştı. Sarı, “Son bir yılda ekmek girdilerine yüzde 35-50 zam yapıldı. Esnaf zor durumda Ekmeğe zam kaçınılmaz hale geldi. Ekmek zam komisyonu, ekmeğin fiyatının 1.75 TL’de kalması, gramajının 2.80 gramdan 230 grama indirilerek 50 gram küçülmesine karar verdi” demişti.

 

EKMEĞE YÜZDE 20 ZAM

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kadir Durmuş da ekmek zammı ile ilgili şunları söyledi, “Ekmek girdilerindeki artışların çok yüksek, olması nedeniyle esnaf mağdur durumda. Ekmek komisyonunca alınan yüzde 20 ekmek zammı kararını onaylamak için Ticaret Bakanlığı’ndan gelecek cevabı bekliyoruz. Bu arada esnafın daha fazla mağdur edilmemesi için sayın valimizle görüşmek için randevu talep ettik”.

 

1 KİLO EKMEK 6.25 TL

Ticaret Bakanlığı yetkilileri, 1 kilogram ekmeğin 6.25 TL’yi geçemeyeceği yönünde karar olduğunu belirterek Kocaeli’de 1 kilogram ekmeğin 7.60 TL olarak belirlenmesi nedeniyle zam kararına sıcak bakmadıklarını ifade etti. Bu arada 5 kişiden oluşan ekmek komisyonunda, Ticaret ve Tarım Müdürlükleri temsilcilerinin zamma karşı çıkarak ret oyu kullandıkları öğrenildi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3589728/bakanlik-ekmek-zammina-karsi