İzmit İmam Hatip yerine modern bina yapılacak

Galip Ataman
Galip Ataman

Kocaeli; eğitim kalitesinin arttırılması, başarı çıtasının yükseltilmesi, farkındalık yaratan sosyal-kültürel-sanatsal-sportif projeler açısından örnek gösterilen şanslı illerimizin başında geliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ve hayırsever iş insanları ile sanayiciler tarafından son 20 yılda yaptırılan okul ve derslik sayısı ile ilk sıralarda yer alıyor.

Gazi, Ulugazi, Yeni Turan gibi tarihi okul binalarına sahip çıkılarak korunuyor.

Seka, Atatürk, İsmet İnönü, cezaevi gibi sembol binalar yıkılarak yerlerine modern binalar yapılıyor.

Bakanlık illere ödenek göndermekte cimri davranırken Kocaeli; Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik sayesinde binlerce dersliğe kavuşurken okul onarımları aksamadı.

Eğitim alanında hayata geçirilen projeler örnek gösterilirken müdür Çelik, Cumhurbaşkanı başta olmak üzere herkesin takdirini aldı.

Sırada Kocaeli Devlet Hastanesi karşısındaki İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi bina ve pansiyonun yıkılması, yerine yenisinin yapılması var.

Yıllardır konuşulan ama bir türlü gerçekleşemeyen proje; Rasim Hoca’nın devreye girmesiyle çözüldü.

İzmit İmam Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği arsanın “İrtifa Hakkını” milli eğitime devretmesiyle start aldı.

 ****

HAZİRAN’DA YIKILACAK

Yaklaşık 600 öğrencinin öğrenim gördüğü, 198’inin pansiyonda kaldığı okul binası 19 Haziran’da okulların tatil olmasıyla yıkılacak.

Yerine Başkanlığını Ali Ayaz’ın yaptığı İzmit İmam Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından çizdirilen, Milli Eğitim Bakanlığı’nca da onaylanan okul ve pansiyon projesi yapılacak.

5.300 metrekare arsa üzerine inşa edilecek 27+4 derslikli modern okul binası ve pansiyonu milli eğitim yaparken yaklaşık 17 Milyon TL harcayacak.

Okul inşaatı tamamlanıncaya kadar İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi öğrencileri boşaltılan Gazi Lisesi yeni binasında eğitimlerine devam ederken pansiyonda kalan öğrenciler İzmit Necip Fazıl Kısakürek AİHL pansiyonuna nakledilecek.

2020-2021 Eğitim Öğretim yılında merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmayıp pilot okul olarak sadece LGS’ye giren yüksek puanlı öğrencilerin kayıtları yapılacağından yer ve derslik sorunu yaşanmayacağı belirtiliyor.

Okul binası arkaya çekileceğinden bitişiğindeki Bahtiyar Camii uygulama camii olarak kullanılacak.

 

*****

CHP-MHP KARŞI ÇIKTI

İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi binasının yıkılıp yerine yeni bina yapılması önündeki en büyük engel; arsanın “İrtifa Hakkının” milli eğitime devri idi.

İzmit İmam Hatip Lisesi Yaptırma ve Yaşatma Dernek Başkanı Ali Ayaz’ın geç de olsa kabul etmesi, Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik’in takip etmesi sonrası sorun çözüldü.

İlk iş, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne başvuruda bulunularak arsanın bulunduğu ada 4591, parsel 8 ile ilgili  /5000 ölçekli nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği istemek oldu.

Emsal değerinin E=1.20 olarak, oluşturulan ticari alanın yapılaşma koşullarının Hmax=3.50 m olarak düzenlenmesi; Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Mart 2019 tarihli toplantısında 12 CHP ve 2 MHP üyesinin ret oyuna karşı AK Partili üyelerin oylarıyla kabul edildi.

Proje çiziminin ardından okul ve pansiyonun yanı sıra ön tarafa dükkanlar yapmak üzere İzmit Belediyesi’ne ruhsat başvurusu yapıldı.

Bu arada Rasim Hoca Ankara’da gerekli girişimlerde bulunarak İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi ve pansiyon için gerekli ödeneği bütçeye koydurdu.

Önümüzdeki günlerde ihalenin yapılması, binaların Haziran ayında yıkılmasının ardından 5 katlı okul ve pansiyon inşaatına başlanacak.

Kocaeli Milletvekili Fikri Işık başta olmak üzere okulun yıkılması ve yenisinin yapılmasına destek veren herkese okulda okuyacak öğrenciler adına teşekkür ediyorum.

 

DÜNDEN BUGÜNE İHAL

Konu İzmit İmam Hatip Anadolu Lisesi olunca açılışından buyana geçen 53 yılda yaşananları, mezun öğrencileri anımsamamak olmaz.

Dönemin Valisi Cemal Babaç başkanlığında 1953’te kurulan İzmit İmam-Hatip Okulu Koruma, Yaptırma ve Yaşatma Derneği 12 yıl sonra 1965 yılında arsa sahibi oldu.

Bir zamanlar mezarlık iken İzmit Belediyesi tarafından kaldırılarak imara açılan bölgenin 5.300 metrekaresi 1965 yılında İmam Hatip Okulu Derneği’ne tahsis edildi.

İmece usulü yaptırılan ve 1967 yılında eğitim-öğretime açılan 10 derslikli İmam Hatip Ortaokulu’na aileler büyük ilgi gösterdi.

Çocuklarını, “İmam olamazsa iyi bir cemaat olur. Dinini öğrensin, ahlaklı olsun” diyerek gönderdi.

İlkokul mezunu çocuklarla hafızların birlikte okuduğu okul, ilk mezunlarını 1970-1971 eğitim-öğretim yılında verdi, lise kısmı iaşe 1972-1973 Eğitim-Öğretim yılında açıldı.

Geliniz zaman tünelinde yolculuk yaparak o tarihten buyana mezun olanlardan önemli görevler üstlenen isimleri hatırlayalım.

Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet dilerken, hayatta olanlara sağlıklı başarılı yaşam dileyelim.

Kamuoyunda öne çıkan, bilinen, tanınan isimlerden bazıları;

Fikri Işık ve Necati Çelik (Milletvekili-Bakan), Doç. Dr. Tahir Büyükakın (Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı-Vali), Yılmaz Doruk (Artvin Valisi), Mehmet Sait Uzun (Tahran Büyükelçilik Müsteşarı), Prof. Dr. Sedat Murat (Çanakkale Üniversitesi ÇOMÜ Rektörü), Prof. Dr. Faruk Başer,

Şevki Yılmaz (Rize eski belediye başkanı), Muhammed Saraç (İZAYDAŞ Genel Müdürü), Abdullah Eryarsoy, Ali Korkmaz, İsa Hamarat, Halit Altuntaş, Kemal yazıcı, Sabahattin Yamak, Zafer Selvi, Muhterem Aktaş, Abdurrahman Dizman, Mehmet Emin Cebe, İsmail Balta, Abdullah Keskin…

******

MİLLİ EĞİTİM BAKANI“YORGUN” OLUNCA…

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Kabinesi’nin ilk Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, hafta sonu CNN TÜRK 5 N1K programında Cengiz Özdemir’in konuğu oldu.

Sayın Bakan’ın anlatacaklarını merak ederek cumartesi günü saat 18.00’de televizyon karşısına oturdum Cüneyt Özdemir’in sorularını, Ziya Hocan’ın cevaplarını dikkatle izledim.

Sayın Bakan’ın; Fen liseleri, PISA raporları, Fatih Projesi ve Tablet, Beyin Göçü, Özel Okullar, Seçmeli Dersler, Önlük, Öğretmene Ceza sorulara cevap verirken programının bitmesini bekler gibi bir hali vardı.

Belli ki yorgundu. Özellikle önlük, ceza verilen öğretmenler sorulara cevap verirken sıkıntılıydı ve o soruların sorulmasından rahatsız olmuştu.

Cüneyt Özdemir gibi başarılı bir televizyon programcısından Bakanı köşeye sıkıştıracak sorular yerine kamuoyunun, öğretmen, öğrenci ve velilerin merakla beklediği konulara açıklık getirecek sorular sormasını beklerdim.

Kadrosunu taşradaki deneyimli, başarılı yöneticiler yerine merkezde bildik ve kendisine yakın isimlerden oluşturan Bakan Selçuk yorgun, sunucu Özdemir tuzak sorular sorunca program hayal kırıklığı yaşattı.

 *****

TUZAK SORULAR

Milli Eğitim’in onlarca sorunu varken, eğitimciler başta olmak üzere kamuoyu çözüm beklerken Cüneyt Özdemir’in ısrarla Van Çatak'ta bir lisede doğum günü kutlaması için birbirine sarılan 2 öğretmene verilen cezayı sorması dikkatimi çekti.

Sayın Bakan’ın “Yalan haber. Olay anlatıldığı, yazıldığı ve sizin sorduğunuz gibi değil” dedi.

Ama yorgun gördüğü Ziya Hoca’yı köşeye sıkıştırmakta kararlı olan Özdemir istediği cevabı alamayıp ısmarlama sorusunda ısrar edince sayın bakanın cevabı, “Bu söylenen doğru değil, kesinlikle kanıtlara dayalı olarak söylüyorum net olarak söylüyorum kesinlikle tamamı yalan bir haber. Doğum günü nedeniyle sarılmadan dolayı ceza aldıkları kesinlikle yalan. Böyle bir şey olsa ceza verenleri ben cezalandırırım. Başka bir olaydan dolayı ceza aldılar. Bu olay

farklıdır ve ben bu olayı öğretmenlik itibarını zedelememek adına söylemiyorum, ben öğretmenliğin itibarını korumakla görevliyim.

Burada ifşa etmek istemem ben böyle biri değilim, benim öğretmen olarak hassasiyetlerim var. Kesinlikle diyorum doğum gününde birbirine sarıldı diye iki öğretmenin ceza aldığı haberi kesinlikle yalan. Bu öğretmenler tamamen farklı bir olaydan ötürü ceza almışlar. Konuyu daha fazla uzatmanın konuşmanın bir anlamı yok” dedi.

Sahi; Hereke’de çocuğuna pantolon alamadığı için babanın intihar etmesi, Gölcük’te sınıf penceresinden atlayarak yaşamını yitirmesi, Derince’de bahçe kapısının devrilmesi sonrası medyada yer alan haberler sonrası yöneticiler ve öğretmenler itibarsızlaştırılırken Cüneyt Özdemir neredeydi?

Aynı Cüneyt Özdemir keşke Gebze Anadolu Lisesi Müdür Başyardımcısı Necmeddin Kuyucu’nun makamında öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülmesinin ardından aileyi ziyaret eden, okula Necmeddin Hoca’nın adını vererek pilot lise olmasını sağlayan Bakan Selçuk’a teşekkür etseydi.

Öğretmenleri itibarsızlaştıran onlarca örnek varken basında çıkan yalan haberlerden hareketle yalan bir haberden yola çıkarak Bakan Selçuk’u zor durumda bırakma çabasını doğru bulmadım

 

ÖĞRETMENE ÖNLÜK

Bakan Selçuk, “Öğretmenlerin beyaz önlük” sorusuna değil de sosyal medyada çoğu hakaret içeren eleştirilerden yola çıkılarak hazırlanış şeklinden de pek memnun kalmadı.

Ziya Hoca’yı dinlerken öğretmenlik günlerime gittim.

İlkokullarda sınıf, ortaokul ve liselerde kara tahtada tebeşir kullanarak dersi anlatan matematik, fen, biyoloji, hatta yabancı dil öğretmenlerinin önlüklerini anımsadım.

O yıllarda öğretmenlerin büyük çoğunluğu derslere önlükle girerlerdi.

Bugün; altın gününe, özel toplantıya, çarşıda alışverişe gider gibi evden çıkan kadın öğretmenler dar pantolon, kolsuz gömlek, askılı elbise ile erkek öğretmenler saç sakal birbirine karışmış, kravatsız, kot pantolonla derslere giriyor.

Doktorlar, eczacılar, diş hekimleri gibi herkesin “tek tip beyaz önlük” giymesi doğru olmayabilir ama renk seçimini okullara bırakmakta fayda var diye düşünüyorum.

SONUÇ; Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yorgun olunca, 5N1K sunucusu Cüneyt Özdemir ısmarlama tuzak soruları tercih edince başkalarını bilmem ama ben hayal kırıklığı yaşadım. Ziya Hoca’nın, “Öğrencilere rol model olması gereken öğretmenler kılık kıyafetine dikkat etmeli. Ben öğretmenliğin itibarını korumakla görevliyim” cümlelerini çok beğendim.

ÖZEL ENKA FEN VE TEKNOLOJİ LİSESİ’NİN “TÜBİTAK” BAŞARISI

 

Kocaeli’deki fen liselerinin başarılarını yazarken Dilovası İMES OSB bünyesindeki “Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi ile Özel Enka Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”ni ihmal ettiğimin farkındaydım.

Müdür Hüseyin Kayan’ın gönderdiği öğrencilerin başarılarını kullanmayarak haksızlık ettiğimi de biliyordum.

Umarım, bu yazı başlangıç olur “Kocaeli Özel Enka Teknik Okulları” başarılarını sık sık paylaşırım.

Yazıma, “Özel ENKA Okullarının amacı; Modern eğitim kampüsüne, nitelikli öğretim kadrosuna, donanımlı laboratuvarlara sahip, geleceğin Türkiye’sini Dünya üzerinde hak ettiği yerlere taşıyacak nitelikli insanlar yetiştirmek” diyerek başlamak istiyorum.

Eğitim öğretim süresi 5 yıl olan, ilk yıl hazırlık sınıfında İngilizce dil eğitimi verilen ve tüm öğrencilerin tam burslu olarak ücretsiz eğitim aldığı “Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi” ana hedefleri; proje tabanlı eğitim öğretim yapma, öğrencileri yurt dışı eğitimlere hazırlamak, bilim insanı olacak öğrencilere temel eğitiminin yanı sıra tanınmış üniversitelerin iyi bölümlerini kazandıracak akademik eğitim vermek, sosyal yönü güçlü bireyler olarak yetiştirmek.

 *****

TÜBİTAK BİLİM OLİMPİYATI

Hafta sonu TÜBİTAK bilim olimpiyatlarına hazırlanan “Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi” öğrencileri, TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları Yarışmasındabaşarıya koşuyor.

Türkiye'de tüm lise kademlerinden yaklaşık 250 öğrencinin seçildiği TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları Yarışmasında 1. aşama sınavını geçen “Özel Enka Fen ve Teknoloji Lisesi” 23 öğrencisinden 15’i 2. aşama sınavını da geçti.

Madalya kazanan öğrencilerle, onları hazırlayan öğretmenlerini ve destekleyen okul yöneticilerini kutluyorum.

Tübitak Ulusal Bilim Olimpiyatları Yarışması’nda 2. Aşamayı geçen öğrenciler;

MATEMATİK: 10 Fen Muhammed Akgöçmen, 11 Fen Yusuf Onur Öksüz, 11 Fen Batuhan Solmaz,  12 A Taner Efe Gümüş, Hazırlık Mehmet Can Baştemir. FİZİK: 11 Fen Yasin Bora İnci, 11 Fen Turan Kerem Öktem, 11 Fen Sıla Horozoğlu, 12 Fen Fatih Efe Bilgen, 11 Atl Muhammed Ateş, 11 Atl Zeki Kaan Okyar.

KİMYA: 12 Fen Deniz Güllü, 12 Fen Beyzanur Tüylü.

BİYOLOJİ: 11 Fen Beyza Karakaş, 11 Atl Dilara Çoban.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/3587598/galip-ataman/izmit-imam-hatip-yerine-modern-bina-yapilacak