Hürriyet: Benden usulsüzlük beklemeyin

İzmit Belediyesi Belsa 9'uncu katta bulunan meclis toplantı salonunda düzenlenen mecliste 20 gündem maddesi görüşüldü. Sözleşmeli personel konusuna dair konuşan Başkan Hürriyet, "İşten çıkarılanların çoğuna BEKAŞ’ı teklif etim ancak kabul etmediler. Ama BEKAŞ’a teklif ettiklerim için teklifim hala geçerli. Hatta Mart ayında KPDS var. Girsin sınava usulü tamamlasınlar kaldıkları yerden devam etsinler. Ama bu usulsüzlüğü benden beklemeyin" dedi

“GELİR ADALETSİZLİĞİ”


Konu hakkında açıklama yapan Hürriyet, “Hepimiz bu sonucu bekliyorduk. Göreve geldiğimizden beri herkes son dakika yapılan atamalarla ilgili bir şeyi merak ediyordu. Sözleşmeli olan bu arkadaşlarımızın sözleşmelerine sadık kalıp süreler beklendi. Belediyecinin eksik kaldığı noktalarda dışarıdan teknik liyakatla ihtiyaç varsa sözleşmeli personel çalıştırma yetkisi verilir. Mali yılın sonunda partizanca davranmadan değerlendireceğiz dedim. İşini doğru yapan ama atamasında sorun olanlarla BEKAŞ’tan devam edeceğiz dedim. Yenilenmesi mümkün olanlardan memnunsak sözleşmesini yenileyeceğiz dedik. Bu çerçevede tüm 67 personeli değerlendirdik. Sözleşme süre bittiğinde değerlendirme yapılır. Bu sözleşmeler ne yazık ki son dönemde şartsız ömür boyu memuriyete dönüştürüldü. Bu da müthiş bir gelir adaletsizliğine neden oldu” dedi.

“BU KADARINA DA HAKKIM OLSUN”


Hürriyet, “Bizde 67 sözleşmeli personel var. 29’u seçime 1 gün kala yangından mal kaçırır gibi genel bir değerlendirme yapılmadan eski başkan aday olmadığı halde hatır gönül ilişkisiyle yapılmış sözleşmelerdir. Bu cümlelerin cevabını eski Başkan Nevzat Doğan verdiği röportajda veriyor. Diyor ki; ‘Sözleşmeli demek belediye başkanına istediği zaman sözleşme yapma hakkı verir. 10 yıldır vefa duyduğum insanlar var. Ben bana yakın arkadaşlarımın ricasını yerine getirdim. Bizim onlara vefa duymamız lazım. Bir anlamda güvence altına alınması gerekmez mi? Ben onları kıramazdım. Bu kadarına da hakkım olsun’ dedi. Sayın başkan vefa diyor ama kamu kaynaklarıyla vefa gösterilmez” ifadelerini kullandı.

“MİLLETVEKİLİ KARDEŞİNİ İŞE SOKTU DEDİRTMEM”


Devamında Hürriyet, “Belediye başkanının yakınları belediyelerde çalışabilir. Bunda hiçbir şey yok. Ama sorun şu ki birlerine güvenerek bir günde memur yapılması sorun. Peki, bunca yıldır KPSS için dirsek çürütenlerin hakkı ne olacak, intihar edenler atanamayan için yaşamına son verenlerin vebali ne olacak? Benim de 2 kardeşim var, biri engelli ama gece yarılarına kadar taksicilik yapıyor. Vekillik dönemimde onlara dedim ki ‘Milletvekili kendi kardeşini işe soktu dedirtmem’ dedim. Bu konuda hassasım” şeklinde konuştu.

“AİLE BOYU KADROLAŞMA”


Sözlerine devam eden Hürriyet, seçime birkaç gün kala işe alınanlarla ilgili liyakat seviyelerini açıkladı. Görseller ve yazılı belgelerle isimleri tek tek açıklayan Hürriyet, “Vicdanlarınıza sesleniyorum arkadaşlar. Kameraman olan arkadaşlar 2 bin 400 lira maaş alıyor. Kameraman kadrosundan liyakatsiz işe alınan kişi ise 6 bin lira maaş alıyor. Gamze Hanım da AK Parti Milletvekili Emine Zeybek’in gelini. Kardeşi de büyükşehir de çalışıyor. Maaşı belediyeden alıyor seçimde döneminde milletvekiline danışmanlık yapıyor. Memurlar siyaset yapamaz ama bir siyasetçinin yanında seçim çalışması yapıyor. Aile boyu kadrolaşma var. Ne kadar etik ne kar doğru ne kadar hakkaniyetli bunun takdiri siz sayın meclis üyelerimizde ve halkımızda” dedi.

“BENDEN USULSÜZLÜK BEKLEMEYİN”


Hürriyet, “Bunu benim vicdanımız, ahlak anlayışım kaldırmaz. Biz olsak şimdi herkes yeri göğü inletirdi. Biz de yapsak yanlış yanlıştır” dedi. AK Partili Meclis Üyesi Vedat Yoldaş, işten çıkarılan isimleri tek tek açıklayan Hürriyet’e, “Başkanım bu itibarsızlaştırmaktır” dedi. Hürriyet ise, “Kanunsuzluğu söylüyorum. Konuyu siz açtınız şimdi dinleyeceksiniz. İşten çıkarılanların çoğuna BEKAŞ’ı teklif etim ancak kabul etmediler. Ama BEKAŞ’a teklif ettiklerim için teklifim hala geçerli. Hatta Mart ayında KPDS var. Girsin sınava usulü tamamlasınlar kaldıkları yerden devam etsinler. Ama bu usulsüzlüğü benden beklemeyin” ifadelerini kullandı.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3461861/hurriyet-benden-usulsuzluk-beklemeyin