Karakuş: Sen önce başkanlık maaşını açıkla

TÜM BEL-SEN Kocaeli Şubesi tarafından sendika binasında düzenlenen basın toplantısına TÜM BEL-SEN Başkanı Erdal Karakuş’un yanı sıra Yönetim Kurulu Üyeleri Ayla Yükselen, Güzide Saatçi, İsmail Hakkı Güven, Selim Eren, Şafak Yıldız katıldı. Toplantıda geçtiğimiz günlerde İzmit Belediyesi önünde BEM-BİR_SEN tarafından yapılan açıklamaya yönelik değerlendirmelerde bulunan TÜM BEL-SEN Başkanı Erdal Karakuş, “Bu kente genel başkan sıfatı ile gelip, İzmit Belediyesi önünde siyasi şov yapıp Gebze, Çayırova Belediyeleri’ne çay içmeye dahi uğramayan kişiye sormak istiyoruz. Sen önce genel başkanlık maaşını açıkla. Bu kapıdan içeri giren hiçbir emekçi, destek almadan geri dönmeyecektir” dedi.

“BİZLERİ ŞAŞIRTMIYOR”

Toplantıda açıklamalarda bulunan Başkan Erdal Karakuş şu ifadeleri kullandı; “Sendikamızın, 2019 yılı içerisinde ilimizde emekçilerin teveccühü ile büyümesi, İzmit Belediyemizde yetkili sendika haline gelmesi ve her kesim tarafından takdir gören başarılı bir toplu sözleşmeye imza atmasının ardından, birtakım çevrelerce kasıtlı ve mesnetsiz propagandalarına karşı bu metni kamuoyu ile paylaşmayı zorunlu buluyoruz. Bu saldırılar bizleri şaşırtmıyor zira gerçek sendikaların büyümesi her şeyden önce taklitlerini ürkütür ve rahatsız eder. Özellikle geçtiğimiz hafta içerisinde, yıllardır iktidar eli ile büyütülmüş korunmuş bir yapının, İzmit Belediyesi önünde gerçekleştirdiği açıklamada, haddi aşan ve mücadelemize dönük, iftiralarına karşı gerçekleri bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

“SİYASİ ŞOV”

Emekçiler, görevde yükselme sınavı beklerken siyasi kontenjandan birileri hülle yolu ile en üst kademelere atandığında İnsan Kaynakları birimleri, işe giriş yapan memurlara anayasaya aykırı olarak sözde sendikanın üyelik formlarını ellerine tutuşturduğunda, savcılıklardan takipsizlik kararı alan emekçiler kapınıza gelip bana yardımcı olun dediğinde siz neredeydiniz? Dahası bu kente genel başkan sıfatı ile gelip, İzmit Belediyesi önünde siyasi şov yapıp Gebze, Çayırova Belediyelerine çay içmeye dahi uğramayan kişiye sormak istiyoruz. Sen önce genel başkanlık maaşını açıkla.

“ÜYENİZ LEHİNE KAÇ DAVANIZ VAR”

Bu genel başkana soruyoruz üyeniz olan bir kişi hem sendikanızdan danışman olarak hem de SGK’dan maaş aldığı ortaya çıkmışken, ne hadle vatan ve yurtseverlik taslıyor, bizim gibi bu topraklarda bin yıllık Anadolu geleneğinin temsilcisi bir sendikaya söz söyleyebiliyorsunuz? Bugüne dek bu yapı ile muhatap olmaktan özenle kaçındık çünkü biz sendikalar ile rekabet ederiz, bir siyasi partinin etkisi altında yapılar ile değil. Daha önce bin kez sorduk yanıt alamadık. Bin birinci kez soralım. Sizin iktidar partisince yönetilen belediyelere karşı üyeniz lehine açılmış kaç davanız var, kaç basın açıklamanız var?

“MÜCADELE EDİYORUZ”

Bugüne dek üyelerimizin, ağır mağduriyetleri için 382 idari dava açmışken, emekçiler sizin siyasi faaliyetlerinize hak arama samimiyeti ile bakmıyor. Bizler, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da üyelerimiz ve emekçiler için hak ve onurlu ücret mücadelesine devam edeceğiz. Örgütlü olduğumuz tüm işyerlerinde çalışma barışı için yüksek bir çaba göstereceğiz. Yerel yönetimlerin, tüm kadroları daimi ve güvenceli iş ile tanımlanan, düzenli görevde yükselme sınavları açılan, liyakatin esas alındığı, örgütlenme hakkının tam ve istisnasız olarak tanındığı, emekçilerin tüm komisyonlarda yer aldığı, kent meclisleri ile donatılmış halkçı şeffaf ve katılımcı modern kentlere hizmet üreten bir demokrasi beşiği olması yönünde 29 yıldır mücadele ediyoruz. Bu kapıdan içeri giren hiçbir emekçi, destek almadan geri dönmeyecektir. Bu kapı üyemiz olsun olmasın tüm emekçilerin dayanışmasına açılmaktadır.”

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3460067/karakus-sen-once-baskanlik-maasini-acikla