"Çakar'ın eşi, yıllardır İZAYDAŞ’ta çalışıyor"

CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar, bugün basın mensuplarıyla bir araya gelerek İzmit Belediyesi'nde sözleşmeleri yenilenmeyen personellere yönelik açıklama yaptı. "Zamanında Halil Vehbi Yenice 29 işçiyi çıkartırken pasta kesmişlerdi" diyen Çakar'a, Halil Vehbi Yenice sosyal medya hesabından cevap verdi.

"SİYASİ GÖRÜŞÜNE BAKARAK"

Sosyal medya hesabından Çakar'a yanıt veren Yenice, şu ifadeleri kullandı; "Bunu söyleyen ilçe başkanının eşi, yıllardır İZAYDAŞ’ta çalışıyor. Daha önce de söyledim, benim dönemimde olsun, benden sonra olsun AK Parti sırf siyasi görüşü yüzünden kimseyi işten çıkarmadı. Bugün Büyükşehir dahil, 11 ilçede yüzlerce CHP’li çalışıyor. Ama siz sadece siyasi görüşüne bakarak hamile bir kadın çalışanı evde istirahatli olduğu halde mektupla işine son verdiniz. Bunun neresinde vicdan var? İnsanların onuruyla oynamak mı emeğe saygı? Şimdi kalkmış konuşuyorsunuz.

"İŞÇİ MAAŞLARI ÖDENMEMİŞTİ"

Sayın Hakan Çakar ayrıca böyle bir açıklama yapmama da fırsat verdiğin için teşekkür ediyorum. Benim dönemimdeki işçi çıkarmaları ile ilgini bana bir kez daha açıklama yapma imkanı verdin: 2004 yılında Saraybahçe Belelediyesini üç dönem yöneten CHP’den devraldığımızda belediyede 811 çalışan vardı. Bu çalışanların hepsinin 2004 öncesinde 10 yıla kadar uzanan maaş alacakları vardı (bizden önceki SÖZÜM ONA SOSYAL DEMOKRAT CHP Belediyesi) işçiye maaşları hiçbir zaman bir seferde ödemediği gibi zamanında da ödememişti) En az alacağı olan işçi o günkü para ile 6 milyon, en çok 29 milyon (eski parayla) alacağı olan vardı. Belediyemizin yekün 5.4 trilyon geçmiş yıllardan kalan işçi alacağı vardı. Belediyenin o günkü bütçesi 18 trilyon idi. Bütçenin yüzde 84’ü işçi maaşı idi. Geçen yıllarda belediye gelirleri yasa gereği yüzde yüz fazla olmasına rağmen işçi maaşları ve alacakları ödenmemişti.

"HAKAN BEY'İ KINIYORUM"

Ben yönetime geldiğimde geçmişte belediyenin gelirleri yeterli olmadığı için maaşları tam ödenemeyen işçiye seçimden iki gün önce yüzde 84 zam yapılmasına rağmen işçimin maaşını her ay eksiksiz ödememe rağmen Disk’e bağlı Genel iş sendikacılarına işçinin alacaklarını zamana yayıp ödeyeceğimi söylememe rağmen CHP ve Sendikanın baskıları ile işçiler mesai saatlerinde eylemler yapmaya başladılar. Bizler ve ben eylem yapan işçilerin aralarına defaat ile girerek alacaklarını zamana yayarak ödeyeceğimi söylememe rağmen CHP Yönetimi ve sendikanın tahriklerine uymamalarını ikazlarımıza rağmen iş bırakmaya eylem yapmaya devam ettiler ve bu iş bırakmalar aylarca sürdü. İşte bu nedenle devamlı eylemde olup iş bırakanlardan siyasi kişiliklerine bakılmadan (ki buna bütün belediye çalışanları şahittir) yönetim kararı ile işine son verilenler olmuştur ŞİMDİ SİZE SORUYORUM: Bu gün işten atılanlar eylem mi yapmışlar, işlerini mi aksatmışlar, işe devamsızlıkları mı olmuş, performansları mı düşükmüş de Sayın Başkan işlerine son vermiş. AYRICA BU KONUDA ÖĞRENMEK İSTEDİKLERİNİZİ İŞ YERİMDE SİZLERE DETAYLI ANLATABİLİRİM BENİM PASTA KESMEK GİBİ BİR UYGULAMAM YOKTUR TAMAMEN YALAN HABERDİR, İŞÇİLERİMİZE BORCUMUZA MUKABİL DAİRELERİN ANAHTAR DAĞITIMI GENEL İŞ SENDİKASI İLE BİRLİKTE DAVUL ZURNA İLE YAPILMIŞTIR ve BEN CHP İLÇE BAŞKANI HAKAN BEYİ BU YALAN BEYANI İÇİN KINIYORUM."

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3454116/cakarin-esi-yillardir-izaydasta-calisiyor