2019’da susuz kalmadık, BHC’lerden kurtulduk

Galip Ataman
Galip Ataman

Gelelim Kocaeli’de öne çıkan olaylar ve adından en çok bahsettiren kişi ve kurumlara.

Öyle kronolojik sıraya göre tarih tarih yazacak değilim.

Kişi ve kurumların haberlerini tek tek paylaşmak yerine en çok ilgi çeken, takdir alan haberlerden bahsedeceğim.

Elbette 2019’un en önemli olayı; Türkiye genelinde olduğu gibi Kocaeli’de de 31 Mart 2019 seçimleri.

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım hariç Büyükşehir ve 11 ilçe belediye başkanı değişti.

Öne çıkan 2 isim; Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve İzmit Belediye Başkanı Av. Fatma Kaplan Hürriyet oldu.

Kocaeli seçim sonuçları; Belediye Başkanlığı’nda AK Parti 12, CHP 1, belediye meclislerinde çoğunluk AK Parti 13-0 sonuçlandı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde uzun yıllar genel sekreterlik yaptıktan sonra Bilecik Valisi olan Tahir Büyükakın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından aday gösterildiği seçimde rakibi Millet İttifakı adayı Serdar Kaman’a  büyük fark atarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildi.

9 ayda; gerçekle yüzleşme cesareti” göstererek, inisiyatif alarak, farkındalık yaratan projeler üreterek “Sosyal ve Gönül Belediyeciliği” örnekleriyle gelecek için umut oldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başkanlığı’nda 6 bakan ve 8 başkandan oluşan komisyona seçilerek performansını gösterdi.

Gebze OSB – Darıca Sahil Metro Hattı’nın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na devrini gerçekleştirerek 4.5 milyar TL’nin Büyükşehir kasasında kalmasını sağladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı ile yaptığı görüşmeler sonunda Dilovası Kömürcüler OSB’nin taşınması için düğmeye basıldı.

Avrupa Birliği Yerel Yönetimler Kongresi’nde ilkeli duruşu ve yaptığı konuşma ile dünyaya demokrasi dersi verdi.

CHP Milletvekili Av. Fatma Kaplan Hürriyet ise İzmit Belediye Başkanı seçilerek 15 yıl aranın ardından CHP bayrağını Belsa’ya yeniden dikmeyi başardı.

Leyla Atakan’dan sonra Kocaeli’de belediye başkanı seçilen ikinci kadın unvanını aldı.

9 aylık başkanlığında adı daha çok tartışmalar ve polemiklerle anılmasına rağmen demokrasi, sosyal, kültürel alanda aldığı kararlar ve uygulamalarla dikkat çekti.

SUSUZ KALMADIK


2019’da eğitim ve sağlık başta olmak üzere siyasal, sosyal, kültürel, sporda onlarca olay öne çıkarken, “ Sapanca Gölü’nden Baraja Su Takviyesi” medya ve kamuoyunun fazla ilgisini çekmedi.

Yuvacık Barajı’nda suyun en düşük seviyeye inmesine rağmen Kocaeli’de su sıkıntısı yaşanmadı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2004 yılında Sapanca Gölü’nden Yuvacık Barajı’na toplam 20 bin 900 metre uzunluğunda İsale Hattı yaparak Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile 30 milyon metreküp su protokolü imzalanmamış olsaydı Kocaeli, 11 Kasım’dan bu yana susuz kalacaktı.

Tüm gazeteler manşetten verirken 2020 yılının ilk günü 2019 yılı değerlendirilirken Kocaeli’nin susuzluğu yine gündemin ilk maddesini oluşturacaktı.

2019’un bir diğer önemli olayı, sanayici Halil Bezmen tarafından 1980’de ithal edilen, 1985’de yasaklanan, Derince Merkim depolarında bekletilen BHC’lerin iş insanı Vefa İbrahim Aracı’nın özel ve kişisel girişimiyle bertaraf edilmesi.

45 yıldır dillere pelesenk olan, gazetelerde tefrika yapılan 3 bin ton BHC, bugün bertaraf edilmede son aşamaya gelinmişse teşekkür edileceği yerde “günah keçisi” ilan edilen Vefa İbrahim Aracı’nın başarısıdır.

VALİ AKSOY PROJELERİ


2019’a damgasını vuran en önemli isim ise 29 Haziran 2017’de göreve başlayan Vali Hüseyin Aksoy’dur.

2019 yılında her yerde “eğitim” konuşulduysa en büyük pay Vali Aksoy’un şahsında 7/24 özveriyle çalışan, performansıyla tüm eğitimcilere örnek gösterilen Milli Eğitim İl Müdürü Fehmi Rasim Çelik’tir.

Nelerdir diye baktığımızda ilk akla gelen projeler; Okul Öncesi Eğitim Ve Okuma Yazma Seferberliği başta olmak üzere Hayat Boyu Öğrenme, Hayatım Okul, Engelsiz Kocaeli İçin Çal, Keşfedilen Yetenekler, Sosyal Kültürel Sportif Etkinlikler, Çölyak, Bağımlılıkla Mücadele, Öğrenci Devamsızlığı, Okul Sağlığı ve Güvenliği, Sektör-Okul-İşletme işbirliği, robotik sınıf ve kodlama atölyeleri gibi projelerle Kocaeli’nin Türkiye’de ilk sırada yer almasını sağladı.

Sağlıkta hayata geçirilen projelerden 15-69 yaş arası kadınlara uygulanan Kadın Sağlığı Eğitimi başta olmak üzere Engelli Veri Bankası, Özel Eğitim Hizmetleri Down Sendromlu Çocuklar, AMATEM, ÇEMATEM, Huzurevi gibi projeleri sayabiliriz.

BİZİM YAKA FARKI

2019’da yaşananları, yazdıklarımı, öne çıkanları, velinimetim siz okurlarla paylaşmak için gazetenin arşivini taradım.

Ama Bizim Yaka Kocaeli’de yazmaya başladığım 3 Kasım 2016’dan bu yana tüm yazılarımın yer aldığı “24 Kasım Öğretmenler Günü” sürpriz hediyesinden yararlandım.

Bizim Yaka Kocaeli Ailesi’nin hazırladığı, kapağına “Devlet Gazetecisi Ali Galip Ataman Hocamıza Sevgi ve Saygılarımızla” yazan cildi okurken  “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganının yazılarıma çok yakıştığını gördüm.

“Manşet atar gibi” kaleme aldığım yazılarımın tamamında heyecan, emek ve alın teri olduğunu, araştırma sonunda okurlarla paylaşmanın haklı gururunu yaşadım.

Haberlerimi ve yazılarımı; araştırmacı gazetecilikte ve haber takipçiliğinde yarım asır öncesi heyecanla yazarken “gündemi takip eden değil gündemi belirleyen” misyonumun sorumluluğunu fazlasıyla yerine getirdiğimi anladım.

Doğruları ve güzellikleri “Marifet İltifata Tabidir” diyerek sahiplenip takdir eden kalemim; yanlışları eleştirirken Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Hedefine saplanacak ok gibi sivri, düşmanın kellesini bir vuruşta koparacak kılıç kadar keskin” oluyor.

Sevgili okurlar,

Gazetecilik dahil her meslekte rekabet vardır ve olmalıdır da.

Gazetecilikte rekabet; meslek ilke ve kuralları doğrultusunda yapıldığında çalışanları motive eder, okuru bilgilendirir, gazeteciliğe itibar kazandırır.

Kısaca rekabet, kalite demektir.

Kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle kaynak gösterilmeden “emek hırsızlığı” yapılarak yapılan, okurun aklıyla “alay” eden yalan haberler ise gazetelere güven kaybettirir.

Varsın birileri “Sırça köşklerde” kalabalık kadrolarla yaptıkları gazetelerin tirajlarıyla, internet sitelerinin tıklamalarıyla övünsün.

Okurlar geçmişten gelen alışkanlıklarını ve aidiyet duygusuyla sahiplendikleri gazeteleri kısa sürede değiştiremeyeceğine göre varsın biraz daha “hava atmaya” devam etsinler.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi”, mütevazı bir ortamda sayıları az ama özveriyle görev yapan kadrosuyla örnek alınıyor, takip ediliyor, haberleri günler, aylar sonrası kaynak gösterilmeden emek hırsızlığı yapılıyor.

Gazetelerin kaç tane sattığı, internetin ne kadar tıklandığı elbette önemli.

Daha da önemlisi; Gazetelerin ne yazdığı, haberlerinin ne kadarının doğru, çalışanların kamuoyunda ne kadar saygın ve güvenilir olduğudur.

“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganı, gündemi belirleyen özel haberleriyle Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi farkı; tıklamalarıyla övünenlerin takip etmesi, kes-kopyala-yapıştır yapanların emek hırsızlığı ile herkes tarafından bilinmektedir.

BİZİM YAKA’NIN GÜCÜ

Bugün “Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” ve benim habercilik adına açamayacağı kapı, ulaşamayacağı siyasetçi, bürokrat yoktur.

Kocaeli’yi yöneten bürokratlar ve siyasetçiler, kamu kurumları ve özel sektör yöneticileri bilirler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi ve Galip Hoca, hiçbir bilgiyi çarpıtarak haber yapmaz.

Kamu yararı bulunmayan, masa başı ve dedikodu haberlere itibar etmez.

Şantajla, tehditle, yalan haberle okurlarını yanıltmaz, yanlış yönlendirmez.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi ve onun bir üyesi Galip Hoca’nın güvenirliği, “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” oluşu da buradan kaynaklanmaktadır.

“Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi” ve yazarı olarak ben gücümüzü; ilkeli yayıncılığımızdan, kimseyi haksız ve yalan haber yaparak karalamamaktan, araştırmadan haber yapmamaktan, itibarımıza ve güvenimize zarar verecek yayıncılıktan kaçınmamızdan alıyoruz.

2020 yılında; “Gündemi takip eden değil gündemi belirleyen” haber ve yazılara devam etmek dileğiyle tüm okurların yeni yılını kutluyor sağlık, başarı ve mutluluk diliyorum.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/3451123/galip-ataman/2019da-susuz-kalmadik-bhclerden-kurtulduk