Kartepe’de yolcuların yüzde 40’ı halk otobüslerine paralı biniyor

Galip Ataman
Galip Ataman

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı anketlerden vatandaşların en çok şikayetçi olduğu konuların başında “Ulaşım ve Trafik” geliyor.

Başkan Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın bürokrat olduğu dönemlerde üzerinde en çok çalıştığı projeler arasında “Ulaşım ve Trafik” ilk sırada yer alıyor.

Tahir Hoca, genel sekreterliğe Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğünde başarılı olan Balamir Gündoğdu’yu getirerek “Ulaşım ve Trafik” konusunda umut veriyor.

UKOME’nin aldığı kararlara, Ulaşım Park’ta tramvay güzergahının uzatılması dahil yapılan çalışmalar bakıldığında Kocaeli Ulaşım ve Trafik sorununun çözüleceğine inanmak istiyorum.

Ancak Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt başta olmak üzere özel halk otobüs kooperatifleri yönetimlerinin direnişi devrim niteliğindeki kararların uygulanmasını geciktiriyor.

Tramvaya harcanan paranın haram olduğunu söyleyen, kooperatiflerin havuz sistemine geçmesinde gerekli çabayı göstermeyen Mustafa Kurt’un şoför esnafının sorunlarını çözmek gibi bir derdi yok.

Onun için önemli olan üyelerin oy vermediği, yargının “haddini bil” dediği Esnaf Odaları Birlik Başkanlığı koltuğunu ele geçirmek.

Mustafa Kurt’un hırsı, ihtirası tamam da söylediklerine ve anlattıklarına inanarak peşine takılan kooperatif başkanlarını anlayamıyorum.

Geçmişte hayata geçirilemediği için ulaşımda yaşanan sıkıntıların artmasına, şoför esnafının mağdur olmasına neden olan projeleri tek tek sayacak değilim.

 

İZMİT KOOPERATİFLERİ

Geçmişte tekellerine aldıkları ulaşımı istedikleri gibi yönetme alışkanlıklarını sürdürmekte ısrar eden özel halk otobüs kooperatiflerinin dirençleri son 15 yılda azaldı.

Ama kooperatiflerin bölgelerinden yolcu alınmaması, kısa-uzun mesafe tarifesi uygulanmaması gibi alışkanlıklar hala devam ediyor.

Tahir Hocanın genel sekreter olduğu yıllarda başlatılan ama bir türlü gerçekleştirilemeyen “havuz” sistemi bugünlerde yine gündemde.

Tüm hatlarda paralı binişler yasaklamadan, Kocaeli’nin genelinde aynı anda  havuz sistemine geçilemeyeceğine göre bir süre önce İzmit’te uygulanmaya başladı ama yüzde 100 başarılı olduğu söylenemez.

Bugünlerde 5 Nolu İzmit ile 55 Nolu Alikahya Şehiriçi Minibüs ve Otobüsçüler Kooperatiflerinin havuza geçmesi gündemde.

Sırada Kartepe ve Körfez ilçelerindeki kooperatifler var.

5 Nolu İzmit ile 55 Nolu Alikahya Şehiriçi Kooperatiflerinin oldukça mesafe aldıklarını biliyorum.

520 aracı bulunan 5 Nolu ile 55 araca sahip 55 nolu kooperatiflerin havuza geçebilmeleri için yapmaları gereken ticari anlaşmaya esas olacak “Değer Tespit Raporu” hazırlandı.

Daha önce tramvay ile aktarmalı uygulamaya geçen Alikahya 50 Nolu Kooperatif havuza geçmeye hazır.

Ama her zaman olduğu gibi değişime sıcak bakmayan, yolcudan çok kendisini düşünen 5 Nolu Kooperatif gördüğüm kadarıyla oralı değil.

Havuz sistemine karşı olan 5 Nolu Kooperatif paralı binişlerden alınan fazla ücreti “ zam” gibi gördüğünden uygulamadan memnun görünüyor.

Havuz Sistemine geçiş ve paralı binişlerin yasaklanması İzmit ilçede uygulanamazsa diğer ilçelerde nasıl uygulanacak merak ediyorum.

 

KARTEPE’DE PARALI BİNİŞ

Büyükşehir Belediyesi UKOME yetkilileri bugünlerde Kartepe’deki farklı kooperatiflerin birleşmesine ve bu bölgede yaygın olan paralı binişlerin kaldırılmasına yoğunlaşmış durumda.

Kartepe Bölgesinde toplu taşıma araçlarından yararlanan yolcuların yüzde 40’ının parayla seyahat ettiğini tespit eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, adeta Kartepe’ye adeta karargah kurmuş.

Yolcuları Kent Kart kullandırmaya özendirmek amacıyla bölgede kent kart uygulamasını karavandan yapıyor.

Kocaeli genelinde 600 olan Kent kart dağıtım noktalarının sayısını arttırmak için 128 ayrı noktaya daha istasyon kurmak için çalışma başlattı.

Paralı binişler kalkmadan havuz sistemine geçilemeyeceğini bilen Başkan Büyükakın ve ekibi, 2009 yılından itibaren Kocaeli genelinde kademeli olarak uygulanan elektronik ücret toplama (Kent Kart) uygulamasına 1 Aralık’tan itibaren Kartepe’de başladı.

Hedef Aralık-2019 sonuna kadar Kartepe Bölgesindeki kooperatiflere ait toplu taşıma araçlarında paralı binişleri tamamen kaldırmak.

UKOME yetkililerinin yolcuları Kent Kart almaya yönlendirmesi ve iyimser olması yetmiyor.

Önemli olan toplu taşıma araçlarıyla paralı seyahat etmeyi alışkanlık haline getiren ve sayıları yüzde 40’ı bulan yolcuların en kısa zamanda Kent kart sahibi olması.

Her binişte daha fazla ücret ödemek zorunda kalan yolcular alacakları Kent kart ile yıllarca daha ucuza seyahat etmiş olacak.

SONUÇ: Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, genel sekreter Balamir Gündoğdu ve UKOME yetkilileri paralı binişlerin kalkması, havuz sistemine geçme konusunda kararlı ve ümitli. Ama kooperatiflerle araç sahiplerinin pek oralı, yolcuların Kent Kart almakta istekli olmaması bu işin bırakın Aralık sonunu, Ocak, Şubat, hatta Mart sonunu bulur. 5 Nolu kooperatif istemeden İzmit’te havuz sistemine geçmek de zor gibi.

 

MİLLİ EĞİTİM BAKANI “KOCAELİ’Yİ” UNUTTU

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, 10 Temmuz 2018’de göreve başladı.

Siyasi sorumluluğu olmayan Ziya Hoca, ilk günlerde eğitim için bir şans olarak görüldü.

Ama bakanlıkta akademisyenler, taşrada siyasi referanslı müdürlerle çalışmakta ısrar edince umutlar azaldı.

En önemli hedeflerinden birinin “eğitimde fırsat eşitliğini değil fırsat adaletini sağlamak” olduğunu söylemesine rağmen sınav sisteminde yaşattığı kaosla kredisini tüketti.

Öğretmen Meslek Kanunu ve 3600 Ek Gösterge tartışmaları sürerken önceki gün İstanbul’da 81 il müdürüyle bir araya geldi.

23 Ekim 2018 tarihinde açıkladığı 2023 Eğitim Vizyonu hedeflerine doğru kat edilen yolu, hayata geçirilen projeleri  “Birlikte Bir Yıl” toplantısında kamuoyuyla paylaştı.

Dünyanın yaşadığı dönüşümü dikkate alarak zamanın ruhunu yakalayan bir eğitim sisteminin, çocukları sınava değil geleceğe hazırlamakla mümkün olduğunu söyledi.

Aldıkları her kararı, başlattıkları her uygulamayı sadece öğrencileri ve eğitimcileri değil, ülkenin geleceğini ve istikbalini kucaklayacak bir değişim hamlesi olarak gördüklerini ifade etti.

Temel akademik, dijital, sosyal, duygusal becerileri kazandırmayı ana hedef hâline getirdiklerinin gerekçelerini anlattı.

Daha çok ihtiyacı olana daha çok destek verebilmek için eşitlik değil adaleti önemsediklerinin altını çizdi.

Eğitim sistemini sınav baskısından kurtarabilmek ve okullar arasındaki başarı farkını azaltabilmek için çevreden merkeze doğru bir iyileştirme süreci başlatıldığına dikkat çekti.

Mesleki eğitim konusunda bir yılda önemli bir dönüşüm yaşandığını, liseleri organize sanayi bölgelerinde yeni meslek liseleri açıldığını ısrarla belirtti.

 

GÜÇLÜ ÖĞRETMEN

Bakan Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonunun çıkış noktasının "öğretmen" olduğunu vurguladı.

"Öğretmenlerimiz yeniliğin peşindeler, öğrenmeye açıklar” dedi.

“Güçlü Öğretmen Güçlü Gelecek” mesajıyla meslektaşlarına dönük bir yılda hayata geçirdikleri projeleri anlattı.

Öğretmenlerin mesleki gelişimi alanında kaydedilen mesafenin dikkate değer olduğunu işaret etti.

Geçen bir yılda hep sahada, meslektaşlarının arasında olduğunu, “Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları” kapsamında on binlerce meslektaşıyla projeleri değerlendirme fırsatı bulduğunu söyledi.

“Toplumdaki beklentinin çok farkındayız. Eğer alt yapısı kurulmadan, gereken çalışmalar yönetilmeden kararlar alırsak şimdiki çözümlerimiz gelecekteki problemlerimiz olur” sözleriyle öğretmen yetiştirmedeki kaliteyi kısa sürede yakalamanın mümkün olmadığını itiraf etti.

Bu ülkenin çocuklarının deneme tahtası olmadığını vurgulayan Bakan Selçuk, eğitimdeki değişim ve dönüşümün bugünden yarına gerçekleşmeyeceği mesajını verdi.

2023 Eğitim Vizyonunun çıkış noktasının "öğretmen" olduğunu vurgulamasına rağmen öğretmenlerin merakla beklediği 3600 Ek Göstergeden tek kelime etmedi.

Öğretmen Meslek kanunun hazır olduğunu söylemesine rağmen ne zaman hayata geçeceği bilgisini paylaşamadı.

 

KOCAELİ’Yİ UNUTTU

Önceki gün eğitimi dert edinen, eğitime gönül veren öğretmenler, öğrenciler, veliler, yöneticiler, akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşları, medya, sanat ve spor dünyasından çok sayıda isimle bir araya geldi.

“Geçen bir yılda hep sahada, meslektaşlarının arasında oldum” diyen Sayın Bakanı Kocaeli’de hiç göremedik.

Geliniz Ziya Hocanın unuttuğu Kocaeli’de son yıllarda yapılanlara bakalım.

Bir: Mesleki eğitimin güçlendirilmesi ve nitelikli eleman yetiştirilmesi amacıyla Sektör-Okul-İşletme işbirliği kapsamında odalar, OSB’ler, sanayicilerle 99 işbirliği protokolü imzalandı.

İki: Okul öncesinde 350 derslikli modern, çelik konstürksiyon prefabrike 136 ana okul yaparak 5 yaş gurubunda okullaşma oranını yüzde 75’den yüzde 99.9’a çıkarılarak Türkiye’de  ilk sıraya yerleşti.

Üç: 15-69 yaş arası kadınlarda okuma yazma bilen sayısı yüzde 99.1’e yükselterek Türkiye birinciliğini elde etti.

Dört: Öğrenci başarısını etkileyen okullardaki devamsızlığı en aza indirmek için oluşturulan özel çalışma gurubunun hazırladığı “Hayatım Okul” projesi ile devamsızlık1 yılda yüzde 15 oranında azaldı.

Beş: Özel gereksinimli öğrencileri daha üretken hale getirerek özgüvenlerini ve toplumsal farkındalıkları arttırmak amacıyla “Engelsiz Kocaeli İçin Çal” projesi hayata geçirildi.

Altı: Öğrencilerde özgüven ve sorumluluk duygusunu geliştirmek, şiddet ve zararlı alışkanlıklardan korumak, yeni bilgi alanları ve beceriler kazandırmak, müzik, sanat ve spor alanlarındaki yeteneklerini ortaya çıkarmak amacıyla başlatılan “Keşfedilen Yetenekler Projesi” 145 okulda 17.793’ü spor, 10.157’si müzik, 5.344’ü sanat alanında olmak üzere toplam 32.294 öğrenciye ulaşıldı.

Yedi: Öğrencilerin akademik eğitimin yanında başarılarını sosyal projelerde de paylaşmalarına imkan sağlamak amacıyla Hayat Boyu Öğrenme, Çölyak, Bağımlılıkla Mücadele, Öğrenci Devamsızlığı, Okul Sağlığı ve Güvenliği, robotik sınıf ve kodlama atölyeleri, Sosyal Kültürel Sportif Etkinlikler, Sıfır Atık gibi farkındalık yaratan projeler hayata geçirildi.

Sekiz: Kocaeli, İstanbul, Eskişehir Üniversiteleri ve Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde “Özgül Öğrenme Güçlüğü Olan Çocuklar İçin Okuma ve Yazma Müdahale Etkinlikleri Değerlendirme protokolu imzalandı.  

Dokuz: Devlet ve hayırseverlerin katkılarıyla okullaşma ve alt yapı konusunda Türkiye’de ilk sırada yer alan Kocaeli’de öğrenci sayısı yüzde 17 artarken derslik sayısı yüzde 51 arttı.

SONUÇ: Milli Eğitim Bakanı Selçuk güzel konuşuyor, eğitim ve öğretim adına güzel projelerden bahsediyor. Ama göreve başladığı tarihten buyana performansına baktığımızda öğretmenlerde ve eğitim paydaşlarında hayal kırıklığı yarattı. Sayın Bakan lütfeder ilimize gelirse nerelerin yapıldığını yerinde görür, öğretmen ve öğrencilerden dinlerse Kocaeli’ye bugüne kadar gelmemiş olması nedeniyle üzülür.

 

 

 

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/3402114/galip-ataman/kartepede-yolcularin-yuzde-40i-halk-otobuslerine-parali-biniyor