43 bölgeye 63 bin fidan dikilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan ve yarın gerçekleştirilecek olan 11 milyon fidan dikimi kampanyası ile ilgili Tarım ve Orman İşletme İl Müdürlüğü tarafından basın açıklaması yapıldı. İzmit Orman İşletme Müdürlüğü Kavakçılık Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen basın açıklamasına Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat’ın yanı sıra Sakarya Orman Bölge Müdür Yardımcıları Halil Karademir, Halis Belen, Ağaçlandırma Silvi Kültür Şube Müdürü Ziya Karagüzel, İzmit Orman İşletme Şube Müdürü Mustafa İşçioğlu, Gölcük Orman İşletme Şube Müdür Vekili İlker Özoğlu katıldı.

"DÜNYA REKORU KIRILACAK"

Programda konuşan Sakarya Orman Bölge Müdürü Ziya Polat, “ Farkındalık oluşturmak adına bir fidan dikme programı var. 3 saat içerisinde 11 milyon fidan dikilerek bir dünya rekoru kırılacak. Orman Genel Müdürlüğü her yıl 250 milyon fidanı toprakla buluşturuyor. Bu 11 milyon fidan dikim etkinliği toplumun her kesimi tarafından sahiplenilmesi anlamında büyük bir etkinlik olacak. Biz Kocaeli’de tüm ilçelerde 43 farklı dikim noktasında 63 bin fidan dikilecek. Cumhurbaşkanımızın yayınladığı genelgeyle tüm insanlarımız etkinliğe katıldı. Artık 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü ilan edildi. Bundan sonra 11 Kasım’larda ormanların önemi herkese anlatılacak. Bu etkinliklerin ana hedefi bu. Küresel ısınmayla mücadele etmenin yolu bu çalışmaları hayata geçirmekle olur. Bu çalışmaya tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz” dedi.

"SAHA TAMAMEN AĞAÇLANDIRILACAK"


Devamında Polat, "Bu alanların 9’u ağaçlandırma sahası, 12’si köy yolu ve mezarlık sahası, 12’si okul bahçesi ve 10’u organize sanayi bölgesi sahasından oluşuyor. Tören yapılacak yer Gebze’de 12 Ağustos 2019 tarihinde yangın gören 23 hektarlık orman arazisi söz konusu saha olacak. Valimizin katılacağı programda alana 10 bin fıstık çamı fidanı dikilecek. Saha tamamen ağaçlandırıldığında 20 bin fıstık çamı ve 2 bin sedir fidanı ile ağaçlandırma tamamlanmış olacak” ifadelerine yer verdi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3301505/43-bolgeye-63-bin-fidan-dikilecek