Kopal, "Kartepe’de yaşanan gıda zehirlenmesi yetersiz denetim sonucudur"

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal, yaptığı açıklamada şu sözlere yere verdi, "Kartepe’de yaşanan gıda zehirlenmesi yetersiz denetim sonucudur" dedi. "Dün Kocaeli’nin Kartepe ilçesi Arslanbey’de piston üretimi yapan bir fabrikada yedikleri yemekten yaklaşık 100 çalışan zehirlendi. Geçen hafta 196 vatandaşımız ıspanaktan zehirlendi. İlgili makamlar tarafından tatmin edici bir açıklama yapılmadığı için sebepleri ve sorumluların kim olduğu hala tartışılmaya devam ediyor. Daha onlarca zehirlenme vakası duyduk. Gıda zehirlenmelerinin gerçek sorumlularına caydırıcı bir cezai işlem uygulanmadığı ve yeterli denetim sağlanmadığı sürece maalesef duymaya devam edeceğiz. Türkiye’de 5 bini aşkın toplu yemek üretimi yapan firma var.

"HİJYENDEN FERAGAT EDİLİYOR"

Burada şöyle bir problem var, sağlıklı ve güvenli bir gıda üretmek için gereken maliyetin altında fiyatlarla yemek satışı gerçekleştirilmesi durumunda, sağlık ve hijyenden feragat ediliyor. Yemek, güvenli gıda için ortaya çıkan maliyetin altında ücretlere satılınca, gerek hijyen gerek kalite ve sağlık kriterlerinden ödün veriliyor. Firma açısından hal böyleyken, diğer yandan halkımızın tükettiği gıdalardan sorumluresmi kurumların yeterli ve etkin denetim yapmaması da buna eklenince, gıda zehirlenmeleri ve hatta buna bağlı ölümlere davetiye çıkarılıyor. Halkımızın güvenli gıdaya ulaşabilmesi için, gıda üretim ve satış
yerlerinin denetiminden sorumlu olan Tarım Bakanlığı bünyesinde “çiftlikten sofraya” gıda kontrol ve denetiminde yeterli sayıda Gıda Mühendisinin istihdam edilmesi son derece önemlidir.

"CİDDİ ZAFİYETLER VAR"

Son birkaç ayda ülkemizde peş peşe yaşanan gıda zehirlenmeleri, bu  konuda ciddi zafiyetlerin olduğunu göstermektedir. Toplu gıda zehirlenmeleri yüzünden yüzlerce insanımız sağlık sorunları yaşamakta, hayati tehlike altına girmektedir. Toplu Yemek Hizmeti, kâr amacını insan hayatının önünde tutan firmaların inisiyatifine bırakılmamalıdır. Gıda zehirlenmesinin sorumluları derhal kamuoyunda teşhir edilmeli, gıda üretiminden men edilmeli ve kamuoyuvicdanını rahatlatacak ciddi yaptırımlar, cezalar uygulanmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı’nda gıda kontrolörü-denetçisi sayısı, özellikle Gıda Mühendisi sayısı son derece azdır. Bakanlık ilgili mesleklerin istihdamı konusunda dengeli bir politika izlememektedir. Bu durum gıda üretim ve satış yerlerinin etkin ve yeterli sayıda denetlenememesi, dolayısıyla halk sağlığının olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Gıda denetim ve kontrol hizmetinin anayasa gereği kamusal bir görev olduğu unutulmamalıdır."

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3299402/kopal-kartepede-yasanan-gida-zehirlenmesi-yetersiz-denetim-sonucudur