TBMM Araştırma Komisyonu ile Vali Aksoy otizme dikkat çekti

Double tree By Hilton Hotel’de gerçekleştirilen toplantıya; Vali Hüseyin Aksoy, TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu ve üyeler; Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy, Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, İlçe Kaymakamları, Kartepe Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Kocaman, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile Down Sendromlu ve otistik çocuklarla aileleri katıldı.

HUZUR GÖTÜREN BİR VALİ

Vali Hüseyin Aksoy toplantıda yaptığı konuşmalarında; “Komisyon üyelerimize ilimize gelmiş olmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Kocaeli Türkiye’nin en özel şehirlerinden birisidir. Bu alanda da yürütülen önemli çalışmalar var. Engelli Veri Bankası konusunda Türkiye’de örnek çalışma yapan illerden biri Kocaeli’dir. Toplantımızda Kocaeli’deki Engelli Veri Haritasını sizlerle paylaşacağız. Kaç tane engelli hangi bölgelerde yaşıyor bu konularda yapmış olduğumuz çalışmalar tamamlanmış durumda. Engellilerimizi bilmek engellilerimizin hangi engel grubuna dahil olduğunu görmek ve onlara ilişkin bir takım çözüm önerileri ile onlara yönelik bir takım projeler yapma konusunda da Engelli Veri Bankası bizler için oldukça önemli. Komisyon Başkanımıza ve değerli üyelerine ilimize tekrar hoş geldiniz diyor, teşekkür ediyorum.” diyen Sayın Valimizin ardından TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Antalya Milletvekili Kemal Çelik yaptığı konuşmalarında; “ Kocaeli’de sizlerle bulunmaktan son derece mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Sayın Valimiz 18 yıl kesintisiz bu mesleği yürüten, çok başarılı bir arkadaşımızdır. Her siyasi görüşe eşit mesafede yaklaşan, gittiği yerlere huzur götüren bir Valimizdir.

ENGELLİ VERİ BANKASI

Özellikle Engelli Veri Bankası ile ilgili raporumuza ciddi öneriler koymayı düşünüyorum. Bu konu bizim için oldukça önemli. İnşallah buradaki modeli arkadaşlarımızla dinleyeceğiz ve gittiğimiz yerlerede önereceğiz. Down Sendromu, Otizm ve Serepral Palsi ile diğer gelişim bozuklukları çok önemli bir alan. İnsanlar bunun içine girmedikçe bilmiyor. Aslında bu konu toplumumuzda oldukça fazla var ama farkında değiliz. Ülkemizde çok başarılı çalışmalar gerçekleştiriliyor ancak yine de bunlar yeterli değil. Bakanlıklarımızın bu konudaki bakışı çok önemli. Milli Eğitim Bakanımızı ziyaret ettik. Önümüzdeki hafta Sağlık Bakanımızı ziyaret edeceğiz. Geçtiğimiz günlerde Aksaray’da münferit bir olay yaşandı. özellikle otizmde en önemli konu eğitim. Tüm bunları raporumuza ekleyeceğiz. Sadece ilgili aileleri değil okuldaki tüm ailelerin bu konuda eğitime ihtiyaç var. Aksaray’da ki olay bizleri çok üzdü. Bu nedenle Salı günü Aksaray’da bir toplantı yapmayı düşünüyoruz.” diyen TBMM Meclis Araştırma Komisyonu Başkanı ve Antalya Milletvekili Kemal Çelik toplantının hayırlı olması temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından TBMM Meclis Araştırma Komisyonu’nun Kocaeli İstişare Toplantısı basına kapalı olarak devam etti.

 

 

 

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3299340/tbmm-arastirma-komisyonu-ile-vali-aksoy-otizme-dikkat-cekti