Lösemi çocuğa bağış yapan duyarlı öğretmene plaket

Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları ve Kızılay Kocaeli Kan Merkezi işbirliğinde Kızılay Haftası nedeniyle Montessori Anaokulu’nda kan bağış kampanyası düzenlendi. Kampanya kapsamında eğitim kurumlarına bağlı idareciler, öğretmenler, personeller ve veliler kan ve kök hücre bağışında bulundular. Öte yandan yaklaşık 4 ay önce bir lösemi çocuğa kök hücre bağışında bulunan Montessori Anaokulu Sınıf Öğretmeni Rabia Yıldız’a teşekkür plaketi takdim edildi. Kan ve kök hücre bağışı ve plaket törenine Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları Kurucu Temsilcisi Sadiye Büyükada, Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları Koordinatörü Beyhan Gürsoy, Bilgi Köprüsü Montessori Anaokulu Müdürü Zeynep Emiroğlu, Kids Anaokulu Müdürü Fikret Bilgin Kaya, Kreş Müdürü Sibel Yalçınöz, Kocaeli Kan Bağış Merkezi Kan Bağışçı Kazanım Uzmanı Barış Can Karadağ, lösemi çocuğa kök hücre bağışında bulunan Sınıf Öğretmeni Rabia Yıldız, öğretmenler ve Kızılay Kocaeli Kan Merkezi personeli katılım sağladı.

“70 BİN KAN BAĞIŞINA İHTİYACIMIZ VAR”

Programda kök hücre bağışı sürecini anlatan Kocaeli Kan Bağış Merkezi Kan Bağışçı Kazanım Uzmanı Barış Can Karadağ, “Rabia hanım, birkaç ay önce kök hücre bağışı için geldi. Ondan aldığımız kan örneğinden birini Ankara’ya doku tipleme laboratuvarına gönderdik. Laboratuvarda Rabia hanımla kan kanseri olan kişilerin doku analizleri yapıldı ve Rabia hanımın doku analiziyle bir eşleşme oldu. Doku analizlerinden sonra onu nakil sürecine hazırladık. Rabia hanıma 5 gün sabah akşam aşılar yapıldı. Bu aşı vücuttaki kök hücre sayısını artırdı. Sürecin tamamını bilmeyen insanlarda genelde vazgeçmeyi yaşıyoruz. Eğer Rabia hanım vazgeçmiş olsaydı o çocuğun hayatına mal olabilirdi. Vazgeçmeyip devam ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. 2 milyon nüfusa sahip güzelim Kocaeli’de 70 bin kana ihtiyacımız var” dedi.

“BİR ÇOCUK OLDUĞU İÇİN İÇİM RAHAT”

Ardından Okul Müdürü Zeynep Emiroğlu, "Biz de Bilgi Köprüsü Eğitim Kurumları adına Sayın Kurucumuz Ali Korkmaz’ın himayelerinde Rabia hocamıza, yapmış olduğu bu hayırsever davranışından ötürü bir plaket takdim etmek istedik” dedi. Bağışta bulunan Sınıf Öğretmeni Rabia Yıldız ise, “Ben de kurumuma ve Barış beye çok teşekkür ediyorum. Aslında çok basit bir işlem. Kimsenin korkmasına gerek yok. Beni en çok etkileyen hastanın çocuk olmasıydı. Zaten bizim işimiz çocuklarla. Belki bir suçluya denk gelebilirdi. Neden bağışladım gibi bir vicdan azabı duyabilirdim ama bir çocuk söz konusu olduğu için içim çok rahat. Buradan tüm insanlara sesleniyorum: Kan verip hayat kurtaralım” şeklinde konuştu.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3284937/losemi-cocuga-bagis-yapan-duyarli-ogretmene-plaket