‘Süslü Kadınlar’ın renkli bisiklet turu

İzmit’te yaklaşık 100 kadının katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik Cumhuriyet Parkı’ndan başlayıp Anıtpark Yerleşkesi’nde son buldu.Otomobilsiz kentler, egzozsuz ulaşım için pedal çeviren kadınlar vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü.  ‘Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu’ sloganıyla yola çıkan kadınlar bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla farkındalık yarattı.

’EGZOZ KOKUSUNA KARŞI PARFÜM KOKUSU’

Etkinliğe katılanlar adına açıklama yapan Müjgân Sevgier, “Bisiklet, çevreyi kirletmeyen doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Doğayı kirleten biz insanlarız. Doğanın dengesini bozduk, nasıl durduracağız düşünmemiz gerekir. Bizim de bisiklete binerek buna katkımız olabilir. Bisiklet, yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır.

GÖRÜNÜR OLMAK İSTİYORUZ

Biz, günlük kıyafetimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık. Biz Kocaeli’de bisiklete binen kadınlar olarak motorlu taşıtların olmadığı, yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. ‘Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu’ diyoruz. Bugün yollarda araç gürültüsü değil, bizim kahkahamız olacak. Kadınız, görünür olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

İZMİTLİLER RENKLİ ANLARA TANIK OLDU

Renkli kıyafet ve süslü bisikletleri ile kentte tur atan kadınları gören vatandaşlar o anları cep telefonu ile kaydetti. Anıtpark Yerleşkesi’nde turu tamamlayıp bisikletlerini bırakan kadınlar şarkıcı Özgür Say’ın şarkıları eşliğinde dans etti. Etkinlik sonlandırılırken kadınlar bir araya gelerek özçekim yapmayı da ihmal etmedi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3160846/suslu-kadinlarin-renkli-bisiklet-turu