Adamlık cinsiyet meselesi değil !

Hayrullah Demiray
Hayrullah Demiray

Bu sözü birçok kez duymuştum ama bir filmde duyunca, söyleniş biçimi ve söylenme maksadından dolayı çok etkilendim. Gerçekten de adamlık, adam olmak başka bir şey cidden emek istiyor, yürek istiyor.

“Herkes adam olabilir mi ya da her gördüğüne adam diyebilir misin?” Asıl soru bu.

Gerçekten de birçok defa duyduğumuz bazı özlü sözler vardır ya da tarihte yaşanmış bazı örneklerden alıntı yapılır. Bir gün bir baba oğluna adam olamazsın diyor o da gidip padişah, kral ya da bir ülkeye yönetici oluyor.

Sonra bulunduğu durumu babasına göstermek için olacak babasını ayağına çağırıp; bak baba sen adam olamazsın dedin ben de bugün en yüksek makama geldim.

Babası diyor, evladım ben sana padişah, kaymakam ya da vali olamazsın demedim adam olamazsın dedim. Adam olsaydın beni ayağına çağırmazdın. İşte buradan bir şeyler çıkartabilirsek ne mutlu bizlere.

Bugün hangi makamda olursanız olun. İster memur ister amir ister başkan ister hakim, savcı ister futbolcu ister sanatçı ister doktor ister avukat ister işçi ister esnaf ister sanayici ister tüccar ister iş adamı ister siyasetçi ister vekil ister. Ne olursan ol ama adam olmak başka bir şey. Diyeceğim o ki; adamlığın gerçekten cinsiyet meselesi değil şahsiyet meselesi olduğunu yaşadığım. Şu süreçte daha iyi ve net anladım. Çok hayal kırıklıkları yaşadım ama en azından adam görünüp adam olmayanlardan ve adamlıktan nasip almayanlardan olmadım.

Saygılarımla …

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Hayrullah Demiray tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/3148561/hayrullah-demiray/adamlik-cinsiyet-meselesi-degil