Akar: "Akılla değil inatla hayata geçirdiler"

Yeni İstanbul Havalimanı nisan ayında hizmete girdi. Açılışı öncesi ve sonrası bazı aksaklıklar meydana gelirken havalimanında son olarak taksi yolu çökerken daha önce de yer seçimine ilişkin birçok iddia gündeme gelmişti. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar 21 Milyar Euro’luk havalimanına ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar, yeni havalimanı için devletin yüzde 61’lik bir garanti verdiğini belirtti.

HEP UYARDIK SONUÇ ORTADA

Üçüncü Havalimanın daha inşası öncesinde birçok uyarı yaptıklarını belirten Akar, "Koca projeyi akılla değil inatla gerçekleştirdiler. Yer seçiminin yanlış olduğunu söyledik. Bu kadar büyük projenin bu garantilerle devletin de vatandaşın da yararına olmayacağını söyledik. Ancak maalesef aklı bir tarafa bırakıp inatla alelacele hayata geçirdiler. Şimdi daha önce de uyarmış ve Ulaştırma Bakanına sormuştum. Bugün Bakan cevap veriyor, İstanbul Yeni Havalimanı ve yakın çevresinde özellikle ilkbahar ve sonbahar gibi mevsim geçişlerinde kötü hava şartları meydana geldiğini itiraf ederek bu dönemde trafik akışında uzun süreli beklemeler, pas geçme ve devamında yaşanan divertler (uçuşların yedek meydana yönlendirilmesi) gibi olumsuzluklar yaşandığını, açıldığı nisanda 59, mayısta 89, haziran ayının ilk 15 gününde 31 olmak üzere toplam 179 uçak iniş esnasında çeşitli sebeplerle pisti pas geçmek zorunda kaldığını söylüyor" dedi.

İNATLA DEĞİL AKILLA YAPILMALI

Milletvekili Haydar Akar, projelere karşı olmadıklarını tersine vatandaşın lehine olacak her projeye destek vereceklerini belirterek "Bu projelere yap-işlet-devretlere karşı değiliz. Ancak köprü yapıyorsunuz verdiğiniz garanti araç sayıları ve döviz üzerinden anlaşmalar sonucunda ne geçen oluyor ne de devlet işletmecilere para yetiştirebiliyor. Tünel yapıyorsunuz aynı şekilde. Kara da olmadı havaalanlarında da aynı tablo ile karşılaşıyoruz. Zafer havalimanı 50 Milyon dolar maliyetle hayata geçirildi. Ama bugüne kadar garantiler sonucunda 25 Milyon EURO devlet firmaya ödemek zorunda kaldı. Yazıktır günahtır, 850 bin yolcu garantisini hangi akılla verdiğiniz. 1 yılda 850 bin yolcu garantisi veriyorsunuz gerçekleşen rakam yüzde 3’ü değil" şeklinde konuştu.

NEREDEN BAKSAK TUTARSIZLIK

Dünyanın en büyük havalimanı projesi diyorsunuz, sadece 4 ayda yaşananlar ortada. Atatürk Havalimanı kadar yolcu talebi olmuyor, Nisan da açılan İstanbul Havalimanı Nisan, Mayıs ve Haziran döneminde geçen yıl Atatürk Havalimanı’nın yakaladığı yolcu sayısını yakalayamıyor. Atatürk Havalimanı 2018 2. Çeyrek yolcu sayısı: 17 milyon 62 bin 230 iken İstanbul havalimanı 2019. 2. Çeyrek yolcu sayısı: 15 milyon 942 bin 832 gerçekleşmiş. Yeni havalimanı yılın 2. çeyreğinde kapatılan Atatürk Havalimanı’na göre yüzde 10,2 daha az yolcu taşıdığını resmi rakamlar da ortaya koyuyor" şeklinde konuştu.

AKILSIZ İŞ YAPILMASINA KARŞIYIZ

Akar, "Yine kalkış yapan uçak sayılarına bakıyoruz. Kapasitesi daha çok olmasına rağmen İstanbul Havalimanı’nı sadece mayıs ayında kullanan uçak sayısı 36 bin 174 oldu. Buna karşılık geçen yıl sadece mayıs ayında Atatürk Havalimanı’nı kullanan uçak sayısı 38 bin 793 olmuştu. Bir de buna Sabiha Gökçen yeni dış hatların devreye girmesini koyarsak, yeni havalimanının ciddi anlamda yolcu sayısı düşecek. Kısacası su basar, yol çöker, kuş çarpar. Bunun yanında verilen garantiler sonucunda sadece 1 yılda devlete 600 Milyon EURO’ya mal olacak. İşte biz buna karşıyız, israfa, akılsız iş yapılmasına ve yandaşlara hazinenin kapısının açılmasına karşıyız" ifadelerini kullandı.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3146185/akar-akilla-degil-inatla-hayata-gecirdiler