KO-MEK'le hayatı değişti

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları (KO-MEK), kursiyerlerini meslek edindirerek iş sahibi yapmaya devam ediyor. KO-MEK’in Gölcük Kaynakçılık Atölyesinde eğitim alan Aydın Kır, aldığı mesleki eğitim sonucu iş sahibi olanlar arasına girdi. Yalova’nın Altınova ilçesindeki bir fabrikada kaynakçı olarak çalışmaya başlayan Kır geleceğe umutla bakıyor.

Mesleği Olmayanın Rahat Yaşaması İmkânsız

KO-MEK’in Gazaltı (MIG-MAG) Kaynağı kursunda eğitim alan 34 yaşındaki Aydın Kır, evli ve iki çocuk babası. KO-MEK kurslarına katılmadan önce işsiz ve maddi durumu çok kötü olan Kır, şimdi bir mesleği ve işinin olmasının mutluluğunu yaşıyor.

Evime Ekmek Götüremediğim Dönemler Oldu

KO-MEK kurslarının Kocaelili vatandaşlar için büyük şans olduğunu belirten Kır, KO-MEK’le tanışmadan önce son derece zor koşullarda yaşadığını söyledi. O günleri anlatan Kır, “İş aramaya çıktığım zaman mesleğim olmadığı için fabrika kapılarından boynum bükük ayrılıyordum. Sokaklardan cam şişe toplayarak, bayramlarda cami önlerinde simit satarak geçinmeye çalışıyordum. Fakat aldığım para kiramı ödemeye bile yetmiyordu. Evime ekmek götüremediğim ve aç kaldığımız çok dönemlerimiz oldu. Bazen çocuklar açım demesinler diye onları erkenden uyutuyorduk’’ dedi.

Ko-Mek’le Tanışmam Mucize Oldu

Her gün iş bulmak için sokaklarda dolaştığını ifade eden Kır, “Yine bir gün iş aramak için sokağa çıktım. Etrafa bakınırken KO-MEK Kurs Merkezi’nin Meslek ve Sanat Eğitimi tabelasını gördüm. İçeri girdiğimde burada ücretsiz meslek eğitimi alarak sonunda alacağım sertifikayla zorlanmadan iş bulabileceğimi öğrendim ve kayıt oldum. KO-MEK’te eğitim aldığım dönemlerde kendime güvenim geldi. Azimle çalıştım ve sertifikamı aldım. Aradan çok geçmeden iş sahibi oldum. Şimdi ailem ve ben çok mutluyuz. Sıcak bir çorba içebiliyoruz ve kimseye muhtaç olmadan yaşayabiliyoruz’’dedi.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3136887/ko-mekle-hayati-degisti