Bu telaşın nedeni nedir?

Hayrullah Demiray
Hayrullah Demiray

Yıl 1999’un 17Ağustos günü saat 03.05 saniyeler içerisin de Belki de Hayatımız da hep farklızamanlarda farklı bölgelerde hep duyardık. Depremleri amma velâkin hiç bu kadaracısını derinden hissetmemiştik.

Merkez ÜssüKocaeli Gölcük-Yalova Bursa- Sakarya-İstanbul da sanki kıyamet kopmuştu herkesen derinden bu acıyı hissetti Binlerce insan hayatını kaybetti cenazelerin birçoğuçıkarıldı.

Birçoğutanınmayacak durumdaydı ve binalarında birçoğu yanlış ve hatalı yapıldığındanyıkıldı binlerce insana mezar oldu bu bölgelerde özelliklede ilimizde bu acı enderinden hissedildi.

Binalarınbirçoğu da hasarlı hale geldi bugün 80.000 TL’ye satılan evler o gün beş altıbin TL’ye alıcı bulamıyordu.

Kimi Kocaeli’yiterk etti. Başka şehirlere göçtü burada kalanlarda hayata tutunmaya çalıştıherkes ya bir yakınını ya komşusunu ya da bir akrabasını ya da arkadaşınıkaybetmişti. O günlerde göreler bir daha bu şehirler ayağa kalkmaz ve asla bubinalarda oturulmaz dendi ama ardından bizler her şeyi çabuk unuttuğumuz içinbu durumu da çok çabuk unuttuk. Başladık o binaları süsleyip püslemeye yakiraya verdik ya da bazılarında insanların kendileri oturmaya ya da süsleyipsatıldı işte her şey unutuldu bundan sonra Devlet belli kanunlar çıkardı vezemin etütleri yapılmaya başlandı yeni birilerine ekmek kapısı açıldı.

Hesap aslındadevletin düşündüğü insanların yaşam hakkını garantiye almak için bu önlemialmıştı. Ama bugüne gelindiğinde onunda ilk önce üçkâğıtçılığına kaçtığımıziçin artık bu konuda da devlet tarafından denetlenmediği için zemin etüdü yapanbazı firmalar insanların hayatlarını hiçe sayarak zemin etüdü diye sadece resimçektiklerini duyuyoruz ama buna kimse ne denetliyor nede bir şey yapıyor.

Bir de hükümetbugün aslında bence önemli bir karar alıyor ve insanların aynı acıları bir dahaen derinden yaşamaması için önlem olarak hasarlı binaların tamamen yıkılmasıiçin kararname çıkartıyor ama birileri yine bunlara karşı çıkıyor sormakisterim hangi akıl ve mantıkla bunu yaptıklarını çok merak ediyorum.

Neymiş efendimhala bu binalarda oturmaya devam edecekler böyle bir saçmalık dünyanın hiçbiryerinde yoktur.

İşin gariptarafı da bence de bu yıkılacak binaların içinde devlet kurumlarının kullandığıbirkaç kurumunda olması bence garip bir durum evet şimdi alınan bu karardoğrultusunda bu binalar yıkılacak. Yalnız yeni yapılanlar ve zemin etütlerininsağlam olup olmadığını kim denetleyecek? Ya da hala bunu görmezden ve duymazdanmı gelecek? Bize bu bilgiler geliyorsa görüp duyuyorsak elbet bunu yetkililerde duymuş olmalı eğer duymadılarsa ben buradan söylüyorum bu konu üzerinde durulması gerekir yoksa yarın yeni acıların yaşanmasıgarantidir.

İşte o zamanbunun hesabını kim verecek bazen belki müteahhit sağlam yapmamış ama bugün birçok müteahhit artık daha sağlıklı binalar yapıyorlar. Gelin görün ki birçoğuneyin üzerine ve nasıl bir yere bina yaptığını tam olarak bilemiyor.

İşte birtaraftan bir karar alıp uygularken diğer taraftan önemli olan yeni biraksaklığa meydan vermemek gerekir.

Saygılarımla…

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Hayrullah Demiray tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/3126227/hayrullah-demiray/bu-telasin-nedeni-nedir