CHP’li Akar: Cezaevleri açıp övünüyorlar

Dünyada fabrikaları kapatıp, özelleştirip hapishane yaparak övünen tek iktidarın AK Parti olduğunu söyleyen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “İşsizlik tarihin rekor sevilerine ulaşmış, 70 milyara özelleştirmeler yapılarak fabrikalar elden çıkarılmış, kapatılmış, AK Parti bunların yerine cezaevleri açıyor ve bununla da övünüyor” dedi.

MAHKUM GARANTİSİ Mİ VERDİNİZ ?

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar yaptığı açıklama da, cezaevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi gerektiğini ancak sayıları her yıl artan cezaevlerinin, Türkiye’de adalet sisteminin bir parçası olmaktan çıkıp, yandaş müteahhidi zengin etme aracına dönüştüğünü söyledi. Akar, “AK Parti ile birlikte köprüler de araç garantisi, hastanelerde hasta garantilerinin verildiğine dikkat çekerek acaba her gün sayıları artan cezaevleri için de tutuklu, mahkum garantisi mi veriyorlar?” diye konuştu.

9 MİLYAR CEZAEVİ YATIRIMI

Akar, maliyetinin yaklaşık 9 Milyar TL’yi bulacağı tahmin edilen cezaevlerine ilişkin şu anda Türkiye’de inşaatı devam eden 114 adet Ceza İnfaz Kurumu bulunduğunu, ihale aşamasındaki ceza infaz kurumu sayısının da 23 olarak açıklandığını bunun da övünç değil utanç olabileceğini söyledi. Maliyeti 9 milyar lirayı aşacak olan cezaevlerinin tamamlanmasıyla toplam kapasitenin 500 bine ulaşması beklendiğinin altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “İşsizlik tarihin rekor sevilerine ulaşmış, 70 milyara özelleştirmeler yapılarak fabrikalar elden çıkarılmış, kapatılmış, AK Parti bunların yerine cezaevleri açıyor ve bununla da övünüyor” dedi.

NEREYE GİDİYORSUNUZ BEYLER?

Meclisin bu hafta sonu itibari kapanacağını belirten Akar, “Neye çare oldular, EYT’lilerin sorunlarını mı çözdüler, meydanlarda söz verdikleri 3600 ek göstergeyi mi çıkardılar, Yargı reformunu mu hayata geçirdiler. Vatandaşın içinde bulunduğu zorluklara mı çare oldular, çiftçiye mi kolaylık sağladılar. AK Parti yeni vergiler yükleyip tatile çıkma derdindedir” şeklinde konuştu. Bugüne kadar ki Meclis dönemleri içerisinde en az çalışan dönemin 27. Dönem olduğunu belirten Akar, “24 ve 26’ıncı dönemlerindeki yasama yıllarının yarısı kadar oturum, birleşim gerçekleştirmişiz. Şimdi alelacele bir torba yasa getiriyorlar, içinde vatandaşın lehine bir şey var mı hayır. Bir de utanmadan sıkılmadan 400 Milyar TL şirketleri, yandaşları kapsayan aflarla bir dönemi kapatma derdindeler” diye konuştu.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3123534/chpli-akar-cezaevleri-acip-ovunuyorlar