Deprem şehitlerimiz su altında anılacak

17 Ağustos 1999 tarihinde saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden tam 20 yıl geçti. Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova'da büyük can ve mal kaybına neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı. Marmara Depremi'nden en çok etkilenen ilimizde, aralarında gazetemizin Onursal Başkanı merhum Hüseyin Demiray, eşi ve çocuklarının da bulunduğu 9 bin 477 kişi yaşamını yitirirken 9 bin 881 kişi de yaralandı. Her yıl bir dizi etkinliklerle anılan deprem şehitleri bu yıl da bölgemizde anılacak.

03.02'DE SUDA OLACAKLAR

Üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen izleri hala silinmeyen, acısı dün gibi tazeliğini koruyan depremin merkez üssü olan Gölcük'te 16 Ağustos'u 17 Ağustos'a bağlayan gece saat 03.02'de bazı kurum ve kuruluşlar bir araya gelerek denizin altında deprem şehitlerini anacak. Anı dalışına katılan topluluklar, gece saat tam 3'ü 2 geçe suyun altında olacak ve çelenk bırakarak deprem şehitlerini saygıyla anacaklar.

ANI DALIŞINA KATILACAK TOPLULUKLAR

Anı dalışı programında FORD, TÜPRAŞ, Değirmendere Spor Sualtı Topluluğu (DESSAT), Yeditepe Üniversitesi Sualtı Topluluğu (YUSAT), Trakya Üniversitesi Sualtı Topluluğu, Dalyan Dalış Merkezi, Euro Dalış Merkezi, Kaş Barakuda Dalış Merkezi, Van Dalış Merkezi yer alacak.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3109457/deprem-sehitlerimiz-su-altinda-anilacak