Güven toplumunu yeniden inşa etmeliyiz

Sabahattin Yamak
Sabahattin Yamak

Geçmiş yıllarda, bir firmanın reklam içeriğinde verdiği çok önemli bir mesaj vardı “ İnsanların güvenini kaybetmektense, para kaybetmeyi tercih ederim” diye. Aileleri, toplumları, devletleri oluşturan, bir ve beraber yaşamalarını sağlayan en büyük olgu güven ve sadakat duygusudur. Bu faktör sosyal hayatta, ticari hayatta ve daha birçok alanda da geçerlidir.

Dünya çok zor günlerden geçiyor. Bizlerde buna mukabil, bir o kadar zor ve çetin imtihanlardan geçiyoruz. Küresel ölçekte dengeler değişiyor, güç paylaşımları mazlumlar üzerinden gaddarca yapılıyor, ülkeleri sömürme onlara müdahale argümanları şekil değiştiriyor. Bizlerinde içinde bulunduğumuz bu coğrafya da yaklaşık 200 yıldır huzur yok. Birileri teknolojiyi, bilimi, gücü insanlığın daha müreffeh yaşayacağı bir dünya inşa etmek yerine, onu, dünyayı ve de toplumları ifsad etme aracı olarak görüyor ve kullanıyor.

Bu durum ilelebet böyle gitmeyecektir. Bugün yenilmiş gibi görünen, yok edilmiş gibi duran, dönemindeki bütün keşif ve teknolojik gelişmeleri, insanlığın hayrına kullanan, yeryüzünü yaratıcısının bir emaneti, insanı, yeryüzünün halifesi görüp, hesapların çetin olacağı güne inanan medeniyetin,“EMİN” sıfatlıların tekrar yeryüzüne hakim olacak günler elbette yakındır. Yeryüzünü yeniden yaşanabilir bir hale getirmeyi, olacak olan güzelliklerin bu topraklar da yaşayan insanların eli ile olması kuvvet ile muhtemeldir.Bu işi yapabilme kabiliyet, birikim ve tecrübe bizlerde olduğu için kafamızı kaldırmamız müsaade edilmiyor. Değişik zamanlarda farklı birçok şeyle bizleri uğraştırıp, iç huzurumuzun sağlanmasına fırsat verilmiyor.

Geçmişten bugüne geleneklerimiz, örfümüz, yaşam biçimimiz hor görüldü, manevi değerlerimizin insanımız üzerindeki etkileri zayıflatılmaya çalışıldı, askeri ve ekonomik darbeler yapıldı. Hamd olsun her seferinde bunların üzerimizdeki etkilerini kısa sürelerde atmayı başardık. Ülkemizde en son yaşanan darbe girişimi ile beraber, bizleri güçlü kılan, ayakta tutan, her seferinde tekrar ayağa kalmamıza vesile olan güven, birbirimize ve devletimize olan sadakat duyguları yıpratılmaya çalışılıyor. Herkesin birbirine şüpheli bakmasına, insanların psikolojilerinin bozulmasına yönelik bir çalışma yürütülüyor. Belki de işin en tehlikeli, tamiri en zor, telafisi de olamayacak bir tahrip süreci ile karşı karşıyayız. Bizler için düşünülen işin bir sonra ki aşaması, bugün tv.’lerde görüp izlediğimiz, ya keşke şu hataları yapmasalardı da bu hale düşmeselerdi dediğimiz, Suriye, Irak, Yemen, Afganistan gibi ülkeler.

Bunların önüne geçmek için, kaybedilmeye çalışılan değerlerimizi tekrar kazanıp güçlendirmemiz lazım. Yayılmaya çalışılan dezenformasyon bilgilere, hiçbir delili, belgesi bulunmayan haberlere kulak asmadan, toplumları çürüten fitneye ve onun yanan ateşine odun taşıyacak girişimlerden uzak durarak, kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi daha çok pekiştirecek alanlar açarak,birbirimize kenetlenip, ufak tefek bizi ayrıştıran detaylara takılmadan ve birbirimizle ortak noktalarımız görüp, ayrıştıklarımızı da bir kenara bırakıp yol yürümek zorundayız.

Ez cümle, bunları yapmayı başaramazsak, sırtlanların, çakalların düşmemizi beklediği bu ortamda, hiçbir şeyimiz kalmayacak maalesef.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Sabahattin Yamak tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/3101331/sabahattin-yamak/guven-toplumunu-yeniden-insa-etmeliyiz