Tunç: Rektör sözünde durmadı

Dev Sağlık-İş Kocaeli İl Temsilciliği dün CHP Kocaeli İl Örgütü’nü ziyaret ederek, Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan 330 taşeron için destek istedi. Hastanede çalışan işçilerin açtıkları dava neticesinde asli çalışan olduğunun belgelendiğini söyleyen sendika temsilcisi Talat Tunç, “Rektör Hanım Nisan ayında yapılması planlanan ihale üzerine çalışacağını belirtti ve bize söz verdi ancak geçtiğimiz ayın 21’inde taşeron işçi alımı için ihale açıldı. Rektör Hanım sözünü tutmadı. Sizin aracılığınızla taşeron işçi çalıştırma konusunda destek istiyoruz” dedi. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, CHP olarak kendilerine destek vereceklerini kaydetti.

Söze Rağmen İhale

Dev Sağlık-İş Sendikası olarak Diyarbakır, Adana, Bursa, İstanbul, Antalya ve Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde örgütlü olduklarını ve Kocaeli Üniversitesi Hastanesi’nde 330 taşeron temizlik işçisinin olduğunu belirten Tunç, “Buralarda kazandığımız davalar var. Buna göre taşeron işçi çalıştırmanın hukuksuz olduğunu belgelenmiştir. 26 Temmuz’da Rektör Hanım’la TTB, DİSK ve Dev Sağlık-İş olarak görüştük. Kendisi kazandığımız dava üzerine çalışma sözü verdi ve Nisan ayına kadar müsaade istedi. Ancak geçtiğimiz ayın 21’inde taşeron işçi alımı konusunda tekrar ihaleye çıkıldı” dedi.

Rektör Sözünde Dursun

Yapılan ihalenin hukuksuz olduğunu söyleyen Tunç, “Bu ihalenin yapılmamasını ve Rektör Hanım’ın sözünde durmasını istiyoruz” diye konuştu. CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan ise, CHP’nin taşeron işçi çalıştırma konusunda net tavırlarının olduğunu üniversitede yaşanan durumun çözülmesi gerektiğini belirtti. CHP’nin tam destekte bulunacağının sözünü veren Kuşkan, “Özellikle Gebze’de fazlasıyla taşeron işçi çalıştırma durumu var. Taşeron işçiler asgari ücrete çalışıyor ve sokağa çıkmayan, sırça köşklerde yaşayan AKP’liler, bu durumun zorluğunu anlayamıyor” şeklinde konuştu.

774 TL’ye Onlar Yaşasın

Konuşmasında, asgari ücret eylemine de değinen Kuşkan, “Sık sık yapılan zamlar nedeniyle Kocaeli halkı ucuz kömür kullanmaya başladı ve hava kirliliği muazzam biçimde arttı. Asgari ücrete çalışan vatandaşlar sıkıntı yaşıyor ancak eylem yapma hakları da engelleniyor” dedi. Bunun üzerinde sendika üyesi Hasan Yönden, yürüyüş hakkı için mücadele etmeye devam edeceklerini belirterek, “Vali Topaca, eylemlerin esnafı olumsuz etkilediğini söylüyor. 774 TL’lik asgari ücret için eylem yapmanın nesi sakıncalı merak ediyoruz. Kent yöneticileri 774 TL ile yaşayabilir mi, buradan soruyoruz” ifadelerini kullandı.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3083902/tunc-rektor-sozunde-durmadi