Zeytinoğlu: İşsizlik düşmesi gerekirken arttı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) kasım ayı meclis toplantısı KSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Kocaeli Sanayi Odası üyesi iş adamları katılım sağladı. Toplantıda KSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ekonomik değerlendirmelerde bulundu. Açıklamasında Zeytinoğlu, “Ülkemizde ekim ayı dış ticaretinde ihracat 15,7 milyar dolar ile tüm yılların rekoru kırılmıştır. İthalat ise 16,3 milyar dolar şeklinde seyretmiştir. Dış ticaret açığı 529 milyon dolar ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 96,7 şeklinde olmuştur. Yıllık ihracatımız 166,8 milyar dolar ile bir önceki yıla göre + yüzde 7,8 artmıştır. Kur artışları ile ihracatta olumlu ivmelenme ve ithalatın hızlı gerilemesi gerçekleşmiştir” ifadelerini kullandı.

İHRACAT REKORU KIRDIK

Devamında Zeytinoğlu, “Yıllık cari açık Eylül ayında 46,1 milyar dolara geriledi. Aylık 1,8 milyar dolar cari fazla gerçekleşti. Bunu kur artışlarının pozitif etkisi olarak görüyor ve Ekim ayında da cari fazla bekliyoruz. Kocaeli Gümrüklerine göre ilimiz de Ekim ayında ihracatta rekor kırmaya devam ediyor. İlimiz ihracatta 2,6 milyar dolar (+ yüzde 30,3), ithalatta ise 3,3 milyar dolar (- yüzde 32,3) olurken, ihracatın ithalatı karşılama oranı tarihinde ilk defa yüzde 79 seviyesinde gerçekleşmiştir. İlimizin ilk on aydaki ihracatı 23,3 milyar dolar ile 2017 yılının tamamının üzerinde gerçekleştirmiştir" dedi.

NEFES KREDİSİNE TALEP DEVAM EDİYOR

Zeytinoğlu, “Panik havasına kapılıp kredi geri çağırma yerine itidalli olmalı. İlimizde böyle bir uygulama işitmedik. Tabi bu da banka müşteri özelinde gelişen bir süreçtir. İşletmeler için çıkarılan konkordato dedikodularına itibar edilmemelidir. Hizmet bedellerinin miktarı da sayısı da düşürülmeli demiştik. Burada da bir hassasiyet olduğunu düşünüyoruz. Umarız tüm bankalar uyar. Diğer taraftan, KOBİ Destek (nefes) kredisine talep devam ediyor. 107 firmamız krediyi kullandı. 20 milyon TL kredi kullanıldı. TOBB tarafından 10 firma için daha ilave fon yaratıldı” şeklinde konuştu.

AYLIK TAKSİTLER HALİNDE PRİM BORÇLARI

Zeytinoğlu, “Son 3 yıldır düzenli ödemesine rağmen son 12 ayda ödeyemeyen firmalarımıza ödeme kolaylığı sağladı. İşverenler aylık taksitler halinde prim borçlarını ödeyebilecekler. 60 aylık vade ve uygun faiz oranı işveren için önemli bir destektir. 500 bin TL’ye kadar borçlarda teminat aranmayacak KOBİ’ler açısından önemlidir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/3066485/zeytinoglu-issizlik-dusmesi-gerekirken-artti