KOÜ mezuniyet töreni ‘stadyumda’ yapılacak!

Galip Ataman
Galip Ataman

Kocaeli Üniversitesi 1992 yılında Anıtpark Kampüsünde kurulduğunda 6 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 3 enstitü bulunuyordu, öğrenci sayısı 6 bin civarındaydı.

Yıl 2022, Kocaeli Üniversitesi 30 yaşında.

19 fakülte, 4 yüksekokul, 16 meslek yüksekokulu, 4 enstitü, 1 konservatuvar ile Umuttepe başta olmak üzere değişik yerleşkelerde 67.250 öğrenci ve 2.300 öğretim elemanı ile saygın bir aile. 

Rahmetli Prof. Dr. Baki Komsuoğlu ve Prof. Dr. Sezer Konsuoğlu’nun ardından rektör koltuğunda oturan Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile eğitim-öğretimini başarıyla sürdürüyor.

Pandemi nedeniyle 2 yıllık aranın ardından yüz yüze eğitimin yapıldığı bugünlerde üniversite çok, öğrenciler cıvıl cıvıl.

“KoüFest'22” adıyla düzenlenen 2022 yılı Bahar Şenlikleri 16-17-18 Mayıs

tarihlerinde yapıldı.

Öğrenciler, 7 Haziran’da başlayacak Bahar Yarıyıl Sınavları stres attı, moral depoladı.

24 Mayıs salı günü, 2021-2022 Öğretim Yılı Akademik Giysi Töreninde akademik aşama kaydeden öğretim üyeleri cübbe giyecek.

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’ye Bahar Şenliği konusundaki sitemimi anlatırken mezuniyet törenleriyle ilgili çok özel bir bilgi paylaştı.

Sadettin Hoca’nın düşündüğü “Mezuniyet Şölenleri için stadyumda bir günlük tören düşünüyorduk” dedi.

12 Haziran’da yapılacak üniversitenin tüm mezunları ve ailelerinin katılımıyla stadyumda şölene dönüşecek mezuniyet töreninin getireceği sesi, vereceği mesajı düşünürken Hoca araya girdi.

Pandemi nedeniyle 3 yıldır mezuniyet töreni düzenlenemeyen öğrencilerin de katılımıyla stadyumda yapılacak yaklaşık 25-30 bin öğrenci toplu mezuniyet töreninde yaşanabilecek olası sorunları ve sıkıntıları anlattı.

Mezunların ailelerinin de katılımıyla şölene dönüşecek toplu törenden vazgeçtiklerini söyledi.

“Mezuniyet Törenlerini, her fakülte kendisi yapsın kararı aldık” diyerek noktayı koydu.

Mezun olan tüm öğrencileri, ailelerini, emek veren hocalarını kutluyorum.

Gençlere yeni yaşamlarında başarılar diliyorum.

 

BASIN UNUTULDU

Değerli okurlar,

Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğünce düzenlenen “KoüFest'22” Bahar Şenlikleri 16-17-18 Mayıs tarihlerinde yapıldı.

KOÜ Liderlik Kulübü tarafından organize edilen, yılın en iyilerinin (yıldızları) seçildiği “Face To Fest Ödül Töreninde” ödül alanları kutluyorum.

Tahir Büyükakın’ın Yılın Genç Dostu Belediye Başkanı, Sadettin Hülagü’nün Yılın En İyi Rektörü, 41 TV’nin Yılın En İyi Yerel TV Kanalı, Hakan Süer’in

Yılın En İyi Çıkış Yapan Haber Muhabiri seçilmesine itirazım yok.

Kocaeli’de onca başarılı kurum varken Kocaeli İşkur’un hangi performans ve projeyle Yılın En İyi Kurumu seçildiğini merak ediyorum.

30 Dalda dağıtılan ödüllere layık görülen diğer kişi ya da kurumu tanımasam da tebrik ediyorum.

Bu yıl ikincisi yapılan Face To Fest Ödül Töreni ile yıldız yağdığını, Kocaeli’ye Damga Vurduğunu kabul ediyorum.
Ama Kocaeli Yerel Medyasının unutulmasını, listede gazetelerden kimsenin olmamasını yadırgadığımı söylemek istiyorum.

 

**********

KOÜ Eğitim Fakültesi “Mezunlar Buluşması”

Kocaeli Üniversitesi demişken Bahar Şenliği öncesi bir başka buluşmayı yazacağım.

Dün, eşim Gülümser Öğretmenin yıllar önce mezun olduğu Kız Öğretmen

Okulundan sınıf arkadaşlarıyla buluşmasını paylaşmıştım.

Bugün doğduğu ve yaşadığı kente, görev yaptığı üniversiteye aidiyet duygusuyla bağlı Prof. Dr. Elif Çelebi Öncü'den bahsedeceğim.

Gölcüklü olan, lisans, yüksek lisans ve doktorasını Hacettepe Üniversitesinde tamamlayan, 2005 yılında Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesinde akademisyen olarak başlayan, Dekanlık koltuğunda oturan Elif Hocanın performansını anlatacağım.

14-15 Mayıs tarihlerinde ikincisi gerçekleşen “Mezunlar Buluşmasında” Elif Hocaya Dr. Öğr. Üyesi Doğan Güllü ve Dr. Öğr. Üyesi İsmet Şahin’in yardımcı olurken Rektör Saadettin Hoca ile Başkan Tahir Hoca her türlü desteği verdi.

O buluşmada, 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı lisans öğrencisi öğretmen adayları ile 2005 yılından buyana mezun olan ve Türkiye’nin değişik okullarında görev yapan yaklaşık 250 öğretmen katıldı.

Elif Hoca “Mezunlar Buluşması” ile ilgili, “Galip Bey, öğrencilerimizle mezunlarımızı 14 Mayıs’ta buluşturduk. 15 Mayıs’ta da pilav günü ikle keyifli bir etkinlik gerçekleştirdik.

Eğitim Fakültesi mezunlarımızın alanda ne denli etkili ve coşku dolu çalışmalar yaptıklarını görmek bizleri gururlandırdı” dedi.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Eğitim Meşalesini” güzel yurdumun her yerinde taşıyan Cumhuriyet öğretmenlerine başarılar diliyorum.

Onları yetiştiren, eğiten, bilgiyle donatan, “Mezuniyet Buluşması” töreniyle bir ilk’e imza atan Elif Hoca ve ekibini kutluyorum.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/10362971/galip-ataman/kou-mezuniyet-toreni-stadyumda-yapilacak