Vali Yavuz'dan 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü mesajı

Yavuz, mesajında, tarımın, ülkenin ana kaynaklarından olduğunu, gıda ihtiyaçlarını karşılaması bakımından tarımın diğer sektörlere oranla gelişme sürecinde birincil olarak desteklenmesinin elzem olduğunu bildirdi.

Tarımsal bağımsızlığın sağlanamamasının, diğer sektörlerin de gelişimini yavaşlatacağını, ham madde imkanlarının azalmasına yol açacağını belirten Yavuz, "Tarım ve hayvancılık üretiminin her kademesinde çalışan vefakar çiftçilerimizin; üretim ve verimliliğin arttırılması, yaşam şartlarının yükseltilmesi, ürettikleri ürünlerin pazarlara ulaştırılması, ülkemizin ve bölgemizin tarım ve hayvancılığının kalkınmasında yüksek öneme sahiptir. İlimizde tarıma, hayvancılığa kısacası çiftçiye yönelik yatırımları destekleyici çalışmalarımız artarak devam etmektedir." ifadelerini kullandı.

Vali Yavuz, mesajında şunları kaydetti:

"Geçimini topraktan sağlayan, topraktan aldığı ürüne değer katarak onu bizlere ulaştıran çiftçilerimizin emeği kutsaldır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Kılıç ve saban; bu ikisinden birincisi, her zaman ikincisine mağlup olmuştur.' diyerek tarımın önemine işaret etmiştir. Aynı zamanda Türk köylüsü ve çiftçisini 'Milletin Efendisi' olarak tanımlamış, 'Milli ekonominin temeli ziraattır.' diyerek cefakar çiftçilerimizin ülke kalkınmasındaki ve toplum içindeki yeri ve önemini belirtmiştir. Bu vesileyle emekleriyle toprağı yoğuran, sezonları süresince alın terini eksik etmeyen, soframıza gelen her türlü nimette büyük emeği geçen ve emeklerini, üretime dönüştüren tüm çiftçilerimizin, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü kutluyor, bol kazançlı, bereketli, sağlıklı bir yıl geçirmelerini temenni ediyor, en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/10217766/vali-yavuzdan-14-mayis-dunya-ciftciler-gunu-mesaji