Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı Keleş: “Pakette eksik var ancak yine de olumlu bulduk”

Kocaeli Müteahhitler Birliği Başkanı ve İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Keleş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısının ardından konut sektörüyle ilgili açıkladığı paketi değerlendirdi. Keleş, “Paketin sektörümüz ve vatandaşlarımız adına eksikleri olmasına rağmen yine de olumlu bulduğumuzu söyleyebilirim. Ancak açıklanan paketlerin ardından bir gecede fiyat artışları yaparak sektörümüzün itibarına ve güvenine zarar verilmesine hep birlikte karşı duralım, fırsat vermeyelim!” dedi.

KONUT FİYATLARINDA BÜYÜK ARTIŞLAR YAŞANDI

Konut fiyatlarında büyük artışların yaşandığına dikkat çeken Oğuzhan keleş açıklamasında şunları söyledi, “Cumhurbaşkanımız daha önce 1 milyon 100 binin üzerindeki konutla vatandaşın uygun şartlarda ev sahibi yapıldığını hatırlatarak bankacılık sektörünün verdiği uygun kredilerle vatandaşlarımızın ev sahibi olduğuna dikkat çekti. Fakat son dönemlerde inşaat temel malzemelerine genel orantısız zamlar, konut üretiminin baskılandığını, pandeminin buna sebebiyet verdiğini, emtia artışlarının ve 2018-2019 yıllarında sektörün ciddi zarar ederek zorlanmasının sebebi ile de konut üretiminin ciddi anlamda düştüğünü görmekteyiz.

İNŞAAT MALZEMELERİ BİR YILDA YÜZDE 300 ARTTI

Sektör olarak konut maliyetlerindeki özellikle son bir yılda yüzde 300 oranında gerek inşaat malzemelerinde gerekse arsa maliyetlerindeki artışlardan dolayı konut fiyatlarının ister istemez vatandaşın alım gücünden uzaklaşmasına sebep olmaktadır, vatandaşın konuta erişimin kolaylığının; daha çok inşaat maliyetlerinin düşürülmesine yönelik bir destekle sağlanacağı düşüncesindeyiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın 3 finansman paketini açıklamasının ardından sektöre yeniden canlılık gelebileceğini ve dar gelirli ailelerimizin konuta erişimi için önemli bir adım olduğu düşüncesindeyiz.

ARZUMUZ FİYATLARIN DÜŞÜRÜLMESİ

Bizim arzumuz temel inşaat maliyetlerine gelen aşırı zamların düşürülmesi, arsa maliyetlerin düşürülmesi dolayısıyla konut maliyetlerinin düşürülmesi ile birlikte orta ve dar gelirli vatandaşların konuta erişimi daha gerçekçi olacaktır” ifadesini kullandı. Konut fiyatları konusunda 3 ayrı paketin hazırlandığına dikkat çeken Keleş sözlerini şöyle sürdürdü. Birinci pakette ilk defa tek konut sahibi olacak vatandaşımıza 2 milyon liraya kadar birinci el konut için yüzde 0.99'luk kredi sağlanacak.

İKİNCİ PAKET 0,89 FAİZLİ KONUT KREDİSİ İÇERİYOR

İkinci paket birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut değerinin en az yarısı 1 Nisan 2022'den önce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması veya fiziki altınların Merkez Bankasına satılarak karşılanması şartıyla alınacak konutlar bu paketten yararlanabilecek. Bu paket 10 yıla kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir amacı da döviz ve altın varlıklarının TL'ye dönüşümün teşvik etmektir.

ÜÇÜNCÜ PAKET İNŞAAT SEKTÖRÜNE YÖNELİK

Üçüncü paket sektörümüze yönelik. Mayıs itibarı ile projelerin bir an önce satılması için 20 milyarlık kaynak ayarlandı. Bir yıl boyunca konut fiyatlarını internet sitelerinde duyurdukları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan yararlanabilecek. Konut üretiminin az olduğu ve üretimin zor olduğunu görmekteyiz, zamlar önlenmez ise 1 yıl taahhüdünü vermek zordur. Konutlara yeni bir fiyatlandırma yapılacağını öngörmekteyiz. Sektör ile ilgili iyileştirmeler sektör temsilcileri ile muhatap alınarak yapılmasının daha faydalı olacağını düşünmekteyiz” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE UYGUN MALİYETLİ KREDİLER

“Düşük gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik projeler için TOKİ'ye 30 milyar TL'lik destek sağlanacak. Rezerv alanlarla yapılan uygun maliyetle desteklenen konutlarda 5 yıl süreyle satışına izin verilmeyecek” diyen Keleş, Kentsel dönüşüm çalışmalarına da destek verildiğini söyledi. Keleş, “Kentsel dönüşüm çalışmalarına destek vereceğini dile getiren Cumhurbaşkanımız mahallelerde parsel bazlı sadece hak sahiplerine yönelik uygun maliyetli kredilerle kentsel dönüşüm projelerini hızlandıracağını ve özellikle hak sahipleri ile müteahhitlerin bir araya gelerek yürütecekleri bu projelerin denetimini de yine ilgili kuruluşlarımız vasıtasıyla daha sıkı şekilde gerçekleştirecektir.

DEPREM KUŞAĞINDAYIZ

Türkiye’nin ve özellikle Kocaeli’nin deprem kuşağında olduğuna dikkat çeken keleş, sözlerini şu sözlerle tamamladı. “Ülkemiz ve şehrimizin deprem kuşağından da olması sebebi ile kentsel dönüşüm bekleyen birçok yapı stoğu oluştu. Kentimizin kentsel dönüşüme girmesini beklediğimiz birçok alan birçok yapının olduğuna dikkat çekerek kentsel dönüşümü kapsayan tüm yapıların biran önce yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti. Alınan kararların sektör paydaşlarımız ve vatandaşlarımız için hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.bizimyaka.com/haber/10199993/kocaeli-muteahhitler-birligi-baskani-keles-pakette-eksik-var-ancak-yine-de-olumlu-bulduk