Hürriyet “HESAP” vermekten kaçıyor!

Galip Ataman
Galip Ataman

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, yaptığı açıklamalar, kırdığı potlarla basına malzeme verme konusunda ilk sırayı kimseye kaptırmıyor.

Bugün toplanacak Mayıs ayı meclis toplantısı gündeminin “İçki ruhsatı” ile ilgili 15. maddesinde olduğu gibi.

Geliniz önce 12 Nisan’da yapılan Nisan ayı meclis toplantısında yaşananları ve Fatma Hanımın yaptıklarını hatırlayalım;

Bir: 5 Nisan’daki meclis toplantısında “Mahkeme kararı doğrultusunda 2 işyerine içki ruhsatı verilmesi” maddesi 12 Nisan’daki 2. birleşimde “Mahkeme kararı doğrultusunda ilgili işyerlerine ruhsat verilmesi” şeklinde değiştirdi.

                                                  YIL 2019

İki: Ramazanın 1 Nisan’da başladığını Galip Hocanın yazısından öğrenen(!) Fatma Hanım, “Bütün meclisten ricam, alkol ruhsatı verilmesi maddesini ramazan ayında olunması nedeniyle bir sonraki mecliste ele alalım” diyerek maddenin oylanmasını Mayıs ayına, yani bugüne erteletti.

Üç: Galip Hocanın attığı “İçki ruhsatı golü” sonrası özür dileyeceği yerde paniğe “Şeytanın bile aklına gelmeyecek şekilde yorumlamak hiç hoş olmadı. Bu konu üzerinde çok kirli çirkin alkolle yan yana getirilebilecek, birçok meclis üyesi arkadaşımız rencide edecek paylaşımlar, haberler ve yorumlar yapıldı. Anlamsız ve çirkin şekilde süregelen tartışmanın bitmesini rica ediyorum” diyerek gözdağı vermeye kalkıştı!

Bugüne geldiğimizde, Fatma Hanım “Mahkeme kararı doğrultusunda 2 işyerine içki ruhsatı verilmesi” ile ilgili maddenin onaylanacağını sanıyor.

O maddenin onaylanabilmesi için önce Başkan Hanımın şu sorulara cevap vermesi, mahkeme kararına açıklık getirmesi lazım.

Bir: İçki ruhsatı ile ilgili 5 Nisan’daki gündem maddesini neden “Mahkeme kararı doğrultusunda ilgili işyerlerine ruhsat verilmesi” şeklinde değiştirdi?

İki: Kocaeli İdare Mahkemesi 27.05.2021 tarih ve 2021/716 Sayılı kararı, “İzmit Sanayi Mahallesi, Ömer Türkçakal Bulvarı 41 Burda AVM No 87,89 adresine içkili lokanta açma, faaliyet izni verilmesiyle ilgili olduğunu bilmiyor mu?

Üç: Israrla ve inatla içki ruhsatı vermek istediği Ömerağa Mahallesi Dündar Çiğit Sokak No 8/A ve Kemalpaşa Mahallesi Eski Postane Sokak No 9/B adresindeki işyerleriyle ilgili mahkeme kararlarını kamuoyu ile paylaşacak mı?

Bugün yaşanacakları söyleyeyim;

Bir: Mahkeme kararı olan 41 Burda AVM’deki mekan ile mahkeme kararı bulunmayan diğer 2 iş yerine içkili lokanta açma, faaliyet izni verilmesiyle ilgili madde bu şekilde meclisten geçmez.

İki:  Fatma Hanım ve CHP’lilerin ısrar etmesi halinde madde komisyona gönderilir.

Üç: Mahkeme kararı bulunan 41 Burda AVM’deki mekan sahibi mağdur edilirken, yargı kararını uygulamamakta ısrar eden Başkan ve meclis üyeleri suç işlemeye devam eder.

 

                                            YIL 2022

‘HESAP VERMEK ONURDUR’

Değerli okurlar,

Ben demiyorum, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu söylüyor.

“Bizim geleneğimizde halka hesap vermek vardır, halktan kaçmak yoktur. Belediye Başkanı yaptıkları bütün harcamaların hesabını vermelidir. Hesap vermek bir siyasetçi için gurur ve onur meselesidir. Parayı harcadın mı hesabını vereceksin”.

CHP’li Başkan Fatma Hanım ne yapıyor?

“Halktan kaçmak yoktur. Parayı harcadın mı hesabını vereceksin” deyip basının karşısına çıkmamaya cesaret edemiyor, 3 yılın hesabını veremiyor!

Nasıl olduysa Nisan ayı başkanlık mazbatasını aldığı için 15 Nisan 2019’un 3’üncü yılında basın toplantısı düzenlemeye karar verdi.

“3 yıl içinde hayata geçirdiğimiz vizyon projeler, devam eden projeler”  başlık ve fotoğrafların yer aldığı broşür bile hazırlattı.

Broşürün kapağına 3 yıl önceki broşürün kapağındaki fotoğrafını kullandı.

Tek fark; 3 yıl önce seçmenden oy isterken sağ tarafa bakan fotoğraf  3 yıl sonra başkanlık koltuğunda otururken sol tarafa bakıyor olmasıydı.

3 yıl önceki “Gülümse İzmit Hürriyet Geliyor, İzmit Benim Ailem” yazan sloganı “Gülümseyin İZMİT’tesiniz” olarak değiştirdi.

3 yıl önceki broşürde, “Avukat Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmit Belediye Başkan Adayı” yazıyordu. En alta CHP ve İYİ Parti amblemleri vardı.

3 yıl sonraki broşürde, en üstte T.C. İzmit Belediyesi ve amblemi, altında “Avukat Fatma Kaplan Hürriyet İzmit Belediye Başkanı” yazıyor.

Haberciler ve vatandaşlar 15 Nisan’daki basın toplantısını beklerken Galip Hocanın 12 Nisan’da yazdığı “Ramazanda içki ruhsatı” yazısı Fatma Hanımın yalnız morali değil psikolojisi de bozuldu.

                                                    12 NİSAN 2022

3 yılın hesabını vermeye cesaret edemediğinden olacak CHP’liler başta olmak üzere vatandaşlardan gelen tepkileri bahane ederek basının karşısına geçme kararını değiştirerek basın toplantısını ertelediğini açıkladı.

Şimdi herkes Fatma Hanımdan 3 yılını anlatacağı basın toplantısı düzenlemesini bekliyor.

Daha doğrusu, Fatma Hanımdan Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatını dikkate alarak “Halktan kaçmak yoktur. Parayı harcadın mı hesabını vereceksin. Hesap vermek bir siyasetçi için gurur ve onur meselesidir” deme cesaretini gösterip gösteremeyeceğini merak ediyor.

**************

 

Hüsamettin Ataman’ın onbirinci kitabı ‘Üç Taş’

 

Hüsamettin Ataman, benim kardeşim.

ODTÜ mezunu, mimar, şehir plancısı.

Tarih eğitimi almadı ama üççeyrek asırlık yaşamının son 25 yılını Denizli tarihini araştırmakla geçiren yazdığı makale ve kitaplarda Denizli’nin Milli Mücadele dönemini anlatan saygın bir yazar ve tarihçi.

Denizli Gazeteciler Cemiyeti (DGC) tarafından 2021 yılında, son 50 yılda Denizli’nin sosyal, ekonomik ve politik gelişmesine katkı sunanlar listesine alarak “Denizli’ye Hizmet Ödülü” ile onurlandığı bir gazeteci.

Araştırarak, sorarak, sorgulayarak, belgelerine ulaşarak aralarında profesörlerin de olduğu tarihçilerin yarattığı bilgi kirliliğini düzeltmek için çalışan, “Kent Belleği’ görevi ve sorumluluğu üstlenen bir Denizlili hemşerimiz.

Bir dönem Denizli Mimarlar Odası Başkanlığı yapan, Denizli Belediye Meclis üyesi seçilen, Denizli'nin şehirleşme sürecinde yaşadığı evreleri ve Denizli tarihinin fazla bilinmeyen yönlerini araştıran Cumhuriyet sevdalısı bir entelektüel.

Yazdığı 10 kitapla Denizli tarihine ışık tutan Hüsamettin Ataman 7 Mayıs cumartesi günü Başkan Mimar Özlem Kanbel’in konuğu olarak katıldığı Mimarlar Odası Denizli Şubesi’ndeki toplantıda 11. Kitabı “Üç Taş”ı tanıttı.

Biz gazeteciler sayfalarca yazı ve haberi okura okutabilmek, dikkatini çekebilmek için başlığına özen gösteririz.

Kitabı henüz okumadım ama merak ettiğim “Neden, Üç Taş” sorusuna bakın sevgili Hüsamettin ne cevap verdi, “Denizli’nin kurtuluş günü yoktur. Çünkü düşman işgaline uğramamıştır. Ama milli mücadelede çok önemli bir yeri vardır. 16 Mayıs 1919 günü Denizli Bayramyeri Meydanında, 1 gün önce İzmir’in işgalini protesto etmek için Müftü Ahmet Hulusi Efendi önderliğinde bir miting yapılmıştır. Halifenin, padişahın ‘düşmana karşı silahlı mücadele yapmayın’ demesine ve şehzadeleri Anadolu’ya nasihatçı göndermesine rağmen Müftü Ahmet Hulusi Efendi buna karşı çıkmıştır. Verdiği cihat fetvası ile halkı düşmana karşı silahlı direnişe davet etmiştir. Müftü Efendi verdiği fetvada, silahınız yoksa bile yerden üç taş alıp düşmana atın demiştir. Üç Taş, Müftü Efendinin verdiği fetva içinde yer alan bir deyimdir. Ben de buradan yola çıkarak kitabımın ismini ‘Üç Taş’ koydum.”

Teşekkürler ve tebrikler. İlk fırsatta “Üç Taş”ı bir solukta okuyacağım.

Kalemine, emeğine, yüreğine sağlık.

Hüsamettin Ataman’ın diğer kitapları;

Denizli’nin Şehirleşmesi ve Yerel Yönetimler
4 ciltten oluşan “Tarih Süzgecinde Anadolu ve Denizli, 880 Yıl”

Denizli’nin 100 yıl sonra tarihindeki en önemli olay, “Son Yüzyıl, Denizli”

Denizli’nin milli mücadele yıllarını kaleme aldığı “Demirci” ve “Demirci Fezlekesi”

Denizli’nin geçmişini anımsatan görsel simgelerin, yazılı belgelerin yer aldığı “Yüzleşmek”

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/10197933/galip-ataman/hurriyet-hesap-vermekten-kaciyor