Tahir Hocanın gündemi, “Hünkar Çayırı Projesi”

Galip Ataman
Galip Ataman

Kocaeli Büyükşehir  Belediye Başkanı Tahir Büyükakın akademisyen, bürokrat ve yöneticiliğinde olduğu gibi siyasetçi kimliğiyle de dikkat çekiyor.

“Kocaeli’yi Marka ve Mutlu Şehir yapacağız” sözünü tutmak için Cumhurbaşkanından bakanlara, akademisyenlerden iş insanlarına kadar herkesin kapısını çalarak Kocaeli için istediğini alıyor.

“Çatlak seslere” kulaklarını tıkayarak, kimseyle kavga etmeden, kırıp dökmeden, herkesi dinleyerek, ortak akılla hareket ederek yoluna devam ediyor.

Genel sekreter Balamir Gündoğdu başta olmak üzere özveri ile çalışan ekibiyle farkındalık yaratacak projelere imza atmak için 7/24 özveri ile çalışıyor.

Pandemi döneminde “Sosyal ve Gönül Belediyeciliğinde” sınavı geçerken dezavantajlı aileler dahil herkese dokunuyor.

En önemlisi, “Bir siyasetçi için harcadığı paranın hesabını vermesi onur ve gururdur” diyerek basının karşısına geçiyor, 3 yılın hesabını veriyor.

Düzenlediği zirveler ve çalıştayların yanı sıra dur durak bilmeden farkındalık yaratacak projeler üretirken takdir alıyor.

 

Değerli okurlar,

Tahir Hocanın devam eden ve üzerinde çalıştığı projelerin yanında en önemli gündemi, Kocaeli adını Türkiye’ye ve dünyaya duyuracak Gebze “Hünkar Çayırı Millet Bahçesi” projesi.

Neden önemli?

Bir: Fatih Sultan Mehmet, 27 Nisan 1481’de otağını kurduğu Gebze Hünkar Çayırında 3 Mayıs 1481'de vefat etti.

İki: Kocaeli’de tarihe tanıklık eden yerlerden biri olan Gebze Hünkar Çayırında Fatih dönemi ruhunu yaşatacak, bilgeliğini anlatacak, buram buram tarih kokacak interaktif proje olması.

Üç: Tahir Hoca iki yıl önce bugünlerde, “Hünkar Çayırı’nda tarihi mirasa sahip çıkacak şekilde düzenleyeceğiz. İhalesinin ardından projenin lansmanını yapacağız. Ayrıntıları kamuoyu ile paylaşacağız. O toplantıya Y. Mimar Dr. Sinan Genim, Prof. Dr. İlber Oltaylı da katılacak. Şu kadarını söyleyeyim, Hünkar Çayırı’nda tarihi mirasa sahip çıkacak şekilde düzenleyeceğiz. Panoramik Müze ve Rekreatif kullanımı içeren proje anlayışıyla Büyükşehir Belediyemizin prestij projelerinden birisini yapacağız” demişti.

Dört: Gebze Hünkar Çayırı Millet Bahçesi ihalesi, 16 Mayıs’ta 21/e ye göre yapılacak.

Avan projeyi Y. Mimar Dr. Mimar Sinan Genim hazırladı.

İhaleye katılımcıların sunacağı uygulama proje sonrası Gebze Hünkar Çayırı Millet Bahçesi projesi son şeklini alacak.

Beş: Tahir Hoca iki yıl önce bugünlerde, “Hünkar Çayırı’nda tarihi mirasa sahip çıkacak şekilde düzenleyeceğiz. Panoramik Müze ve Rekreatif kullanımı içeren proje anlayışıyla Büyükşehir Belediyemizin prestij projelerinden birisini yapacağız” demişti.

Altı: Tahir Başkan Mayıs 2020’de, Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde tarih ve turizm alanındaki projeleriyle ünlenen, bölgeyi cazibe merkezine dönüştüren Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’a Gebze Hünkar Çayırını gezdirdi.

 

SİNAN HOCA ANLATTI

29 Mayıs 2020 tarihinde Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile Dr. Mimar Sinan Genim de Kocaeli’ne gelmişti.

İzmit Sırrıpaşa Konağı’nda “Hünkar Çayırı Projesi” ile ilgili sunum yapmıştı.

“Fetihten Lale Devrine kadar İstanbul” tezi ile ‘doktor’ unvanı alan Sinan Hoca ile Kocaeli'nin ve Türkiye'nin önemli prestij projelerinden biri olacak

“Hünkar Çayırı Millet Projesini” konuştuk.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Hünkar Çayırı Millet Bahçesi avan projesini hazırlayan  Sinan Hoca, tarihi mirasa sahip çıkacak şekilde bölgenin karakterini bozmadan düzenlenerek Panoramik Müze ve Rekreatif kullanımı içeren proje olacağını söyledi.

16 Mayıs’ta yapılacak ihale sonrası kazanan firmanın senaryoyu tartışacağını, uzmanlar başta olmak üzere çocuklar ihmal edilmeden herkese sorulacağını anlatan Sinan Hoca, “Fatih dönemi mirasına sahip çıkılarak, teknoloji kullanılarak Fatih Sultan Mehmet dönemini, öncesi ve sonrasını anlatacak, şehir karakterini bozmadan, yapılaşmaya izin vermeden Kocaeli ve Türkiye’ye kazandırılacak müze olacak” dedi.

Sinan Hocanın verdiği bilgiye göre yaklaşık 200 dönümlük alanda ihale sonrası yapılacak işlerle ilgili şunları söyledi, “Fatih Sultan Mehmet’in 27 Nisan 1481’de otağını kurduğu Gebze Hünkar Çayırında yapılacak 2 çadırdan biri 3 Mayıs 1481’de vefat ettiği Hünkar Çadırı diğeri Sadrazam Çadırı olacak yapılacak. IV. Mehmet Döneminde Sadrazam İbrahim Paşa tarafından 1659 tarihinde Fatih Sultan Mehmet'in anısına yaptırılan Hünkar Çeşmesi ile alandaki namazgah ve köprü korunacak. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kafeterya ve lokantaların yanı sıra rekreasyon alanları inşa edilecek.”

SONUÇ: 16 Mayıs’ta 21/e maddesi doğrultusunda yapılacak açık ihaleye kimler katılacak, kim kazanacak bilmiyorum.

Ama avan projeyi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi adına Y. Mimar Dr. Sinan Genim hazırladı.

Fatih Sultan Mehmed’in bilgeliğini ve zekasını anlatan, Roma seferine çıkmak için otağını İstanbul’a değil de tamamen aksi yöndeki Gebze Hünkar Çayırı’na kurmasıyla ilgili sefer taktiğini yazan, Çoban Mustafa Paşa Külliyesinin karargah ve iaşe ambarı olarak kullanıldığı tarihi gerçekleri anlatan tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Oltaylı’nın projeye danışmanlık yapması bekleniyor.

 

İstanbul’a yakın olması nedeniyle yalnız yerli ziyaretçilerin yanı sıra dünyanın değişik ülkelerinden gelecek yabancı turistlere de ev sahipliği yapacak olan

“Hünkar Çayırı Millet Bahçesi”, Kocaeli’nin gelişmesi, markalaşması ve akıllı ve mutlu şehir olmasına en büyük katkıyı verecektir.

- Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi, Galip Ataman tarafından kaleme alındı
https://www.bizimyaka.com/makale/10181243/galip-ataman/tahir-hocanin-gundemi-hunkar-cayiri-projesi