“12 ilçeyle Büyükşehir’i alacağız”

Cumhuriyet Halk Partisi’nde tamamlanan ana kademe ve ilçe gençlik kolları kongrelerinin ardından devir teslimin yaşandığı bir sonraki durak İl Gençlik Kolları Başkanlığı oldu. İki kişilik bir mücadele sonucu bayrağı devralan gençlerin yeni başkanı Salih Zeki Karakadılar oldu

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

CHP'de geçtiğimiz günlerde gerçekleşen İl Gençlik Kolları kongresi ile 12 ilçe gençlerini bir arada tutacak yeni başkan seçildi. Dilşat Hasret Haczeyni ile Avukat Salih Zeki Karakadılar, gençlerin başkanı olmak için yarıştı. Eski İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız’ın yaş haddinden dolayı koltuğu devretmesiyle başkanlığa Salih Zeki Karakadılar seçildi. Yapılan devir teslimin ardından ilimizde gençlere başkanlık edecek olan yeni İl Gençlik Kolları Başkanı Zeki Karakadılar ile tamamlanan seçimi konuştuk. Yaptığımız röportaj ile gerek planladığı çalışmalardan gerekse seçim günü oluşan atmosferden gazetemize özel açıklamalarda bulunan Karakadılar, “Seçime girene kadar evet muhaliflik var ama CHP rozetini taktığınız an bu örgüt için mücadele ediyorsunuz. Hepimiz CHP’liyiz. Artık seçim bitti ve 12 ilçe başkanıyla bu şehri yöneterek Büyükşehir’i alacağız diye yola çıktık” dedi.

“BİZİM ADAYIMIZ ZEKİ KARAKADILAR

-İlk olarak sizi tanıyalım.

“Kartepe’nin Balaban Köyü’nde doğdum. Üniversitenin ardından şehre geri döndüm. Siyasete 2014 yılında babam sayesinde başladım. Onun yanında yer alırken gençlik kollarıyla tanıştım. Parti içi programlara katılmaya çalışıyordum. 2 yıldır gecemi gündüzüme katarak örgütte yer aldım. Bu yola baş koydum. Yeni bir başkana ihtiyaç vardı. Beni istediler ve sonuçta bir yarışa girdik. 11 ilçe başkanı bir araya geldi. Benim adımı öne çıkararak, ‘Bizim adayımız Zeki Karakadılar’ dediler. Bunu bana söylediklerinde onur ve gurur duydum. Böyle bir talep varsa neden olmasın dedim, siyasete devam etmek istiyordum. Partinin her kademesinde göreve hazırım. Elimi bu taşın altına koyar İl Gençlik Kolları Başkan Adayı olurum dedim ve seçimde yer aldım.”

-2 kişilik bir yarıştaydınız, nasıl geçti?

“Bundan önce ilçe örgütleri tek tek ilçeleri gezip propaganda yapmıyordu. Benim zamanım vardı, destek de vardı bu düşünceyle bütün ilçeleri gezdim. Dilşat Hanım’da aynı şekilde. Bu şekilde seçime gittik. Merkez ilçe onu destekliyordu. Diğer ilçelerden de kendine destek buldu. Seçimde rakibe ilişkin başarılar dilemekten başka hiçbir şey söylemedim. Bir kere kadın olduğu için kesinlikle eleştiri olmadı. Başka biri de olsaydı sadece başarılar dileyip fikirlerini dinleyecektim.”

“HEPİMİZ CHP’LİYİZ”

-12 ilçe içerisinde sizi desteklemeyen bir ilçe vardı. Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz?

“Seçimlerde 4 ilçe iki adaylı geçti. Taraf olmak lazım, kendi takımınızda olan adayı desteklemek istersiniz. Merkez ilçe İzmit’te 3 adaylı geçen seçimde bir taraf olduğumuz belli olmalıydı. Bunu açık yüreklilikle söyleyebiliyorum. Ama bizim adayımız kaybetti, İzmit İlçe Gençlik Kolları’nı kazanan başkanımız da ekibiyle İl Gençlik Kolları Kongresi’nde karşıma Dilşat Hanım’ı çıkarttı. Görüşmeler yaptık. Seçime girene kadar evet muhaliflik var CHP rozetini taktığınız an bu örgüt için mücadele ediyorsunuz. Hepimiz CHP’liyiz diyerek başarılar diledim. Artık seçim bitti ve 12 ilçe başkanıyla bu şehri yöneterek Büyükşehir’i alacağız diye yola çıktık. İl Gençlik Kolları Başkanı olarak hiç kimseye farklı bir gözle bakmayacağım. Merkez ilçenin sorumluluğu büyük ama hep birlikte kaynaşarak hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Birlikte hareket edersek güçlüyüz.”

-Kongre günü sizi destekleyen üyelerin diğer adayın konuşması sırasında salondan çıkmaları bir tepki miydi?

“İnsanları durdurmak gerçekten zor. Bu bir tepki değildi. Ben yerimden kalkmayarak bütün konuşmaları dinledim. Ama beni destekleyenleri konuşmamdan sonra salona sokmak çok da kolay olmuyor. Keşke diğer adayı da dinleselerdi ama herkesin kendi tercihi. Bunu seçim propagandası yapmak bence hoş değildi. Bu ilk defa yapılan bir şey değil. İzmit seçiminde bizim adayımızı salonda sadece kendi arkadaşları dinledi. Ama ben bunu çıkıp söylemedim, gerek de yok. Bunun aynısı daha önce de yapıldı. Bu tepki değil tercih meselesiydi.”

“GENÇLİK KENDİ BOYUNUN ÖLÇÜSÜNÜ ALABİLİR”

- Ana kademenin seçimde desteklediği bir aday var mıydı?

“Ana kademelerin gençlik kollarına aleni bir şekilde katılıp taraf olması taraftarı değilim. Gençlik kolları kendi boyunun ölçüsünü alabilir diye düşünüyorum. Ne kadar taraf yok desek de mutlaka oluyor. Bu işin kuralı bu. Ana kademe olsa dahi bu böyle. Gençler kendi kararlarını kendi verebilir. Sandıkta da bu kararı gösterebilir diye düşünüyorum. Baştan beri ayrımcı olmayacağız anlayışıyla hareket ettik. Beraber yol yürüyelim, mücadele edelim istedik. Ekibimiz büyüyecek ve güçleneceğiz. Ne kadar farklı ekiplerle siyaset yaparsak o derece güçleniriz.”

-Eski İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız bayrağı size devretti, gölgesinde kalacağınızı düşünüyor musunuz?

“Evet, onunla 2 yıldır çalışıyorum, çalışmaktan da gurur duydum. İl Gençlik Kolları olarak adımızdan söz ettirdik. Bunu da büyük eylemlerle yaptık, örneğin Gebze’de adalet sempozyumu düzenledik. İlçelerle de birlikte hareket ediyoruz. Büyüyerek devam ediyoruz, bunu da örgütümüzdeki ana kademede de fark ediyor. Gençlerin artık tek görevi bayrak asmak, broşür dağıtmak değil. Yerel seçimlerde tüm ilçelerimize genç meclis üyesi arkadaşlarımızı soktuk. Bunu da Emre Andız ve yönetiminin başardığını düşünüyorum. Gölgede kalmak değil de gölgeyi büyütmenin derdindeyiz. Hedeflerim var, bu da 2 yıl birlikte yaptığımız işleri büyüterek ilerletmek. Bu kente değer katacak bütün projelere birlikte imzamızı attık.”

“GENÇLER TEMSİLİYET İSTİYOR”

-Yeni İl Başkanı Harun Yıldızlı desteklediğiniz bir aday mıydı?

“Desteklediğimiz bir adaydı. Gençlikten ve değişimden yanayız diyorsak gençlerden devam etmek zorundayız. Harun ağabey 42 yaşında, bunun avantajı ve enerjisi gözle görülüyor. Kendisini uzun yıllardır tanıyorum. Partiden ziyade ağabey kardeş ilişkimiz de var. Biz birlikte güzel işler yapacağız, buna çok inanıyorum. Yönetimdeki hiçbir büyüğümle bir sorun olamaz. Şimdi daha fazla iç içe olacağız. Bizim isteklerimiz, onların da bizden talebi olacak. Bu doğrultuda güzel bir şekilde süreci götüreceğiz.”

-Gençler için ne gibi projeleriniz var?

“Genç öğrencilere İl Gençlik Kolları olarak tanıdığımız insanlardan burs imkanı sağlıyorduk. Yaklaşık 20-25 kişi kadardı, bu dönem hedefimi 50 kişiye çıkardım. Gölgede kalmak ne kadar doğru bir tabir bilemiyorum çünkü beraber yol yürüdük artık bayrağı devraldığımızda biz de bunun üzerine bir şeyler koymalıyız. O yüzden çalışacağız. Hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz takdirde de gölgeyi büyüterek yürüdüğümüzü herkes görecektir. Gençler bu partinin her şeyi, sokakta bayrak asılacaktır gençler gider. Gençler artık temsiliyet hakkı istiyor, bunu verdirebilmek de bizim örgütümüzün elinde. Hep beraber hareket edip güzel bir şekilde ana kademeye isteklerimizi ileteceğiz.”

“SOKAKTA OLURSAK SİLSİLE DEVAM EDER”

-Gençlere yönelik ne gibi çalışmalar olacak?

“Sonuçta bir seçime giriyoruz ve 2 aday da hesabını yapıyor. Delege sayısı belliydi ve hedeflediğimiz oyu yakaladık. Artık seçim bitti ve 12 ilçemiz var. Biz bunun bilinciyle Büyükşehir hedefiyle yola çıktık. Zaten sayımız az, İzmit’teki yapıyı neden karşıma alayım, merkez ilçeyle neden ters düşeyim? Artık birlikte hareket edeceğiz. Öncelikle bu partide etkinliğe ihtiyaç olduğunu her zaman söyledik. Partiye üye olmayan arkadaşlar etkinliklerimize gelip bu yapının güzel bir birleşim olduğunu görüp inandığı için üye olmak istiyordu. Kocaeli Üniversitemiz var, burada 80 bin öğrenci var. Üniversitede yapılanmış arkadaşlarımızla hedefleri ve ne yapılmak istendiğini konuşacağız. Ayrıştırma istemiyorsak yol haritamıza hep birlikte karar vereceğiz. Biz sokakta olursak bu silsile devam edecek.”

-İlk icraatınızı merkez ilçeye yapacağınızı söylediniz, ne gibi bir plan olacak?

“İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Sefa Aşkın’a da fikrimi söyledim. İl Başkanı Harun Yıldızlı, göreve doğudan, Gebze’den başladı. Ben de en batıdan Kandıra’dan başlayacağım dedim. İlk ilçe ziyaretimi oraya yapacağım. İlk eylem ve etkinlikte 18 Mart Çanakkale Zaferi var. Daha önce yaptığımız etkinliği Ahmet Sefa Aşkın ile görüştükten sonra İzmit dahil olmak üzere birkaç ilçede gerçekleştireceğiz. Ve ben sözümün arkasında duracağım. Kendi planımı anlatıp destek isteyeceğim.”

“İMAMOĞLU’NU GENÇLERLE BULUŞTURMAK İSTİYORUM”

-Örgütte genç üye bazında bir düşüş oldu, ne düşünüyorsunuz?

“Genç üye sayısında genel bir düşüş oldu, bunu sadece Kocaeli’ye indirgeyemiyoruz. Bizim gibi partiye gönülden bağlı olanların yanı sıra menfaatleri olanlar da var. Bunun yanı sıra yaş nedeniyle kopmalar oluştu, yaş haddini aşanlar oy kullanamadı. Bu da beraberinde bazı kopmaları getirdi. Önceki dönemlerde de istenmeyen olaylar yaşandı ama artık 2 yıllık yeni bir süreç başladı. Elimizden geleni yapıp partiden soğuyan insanları tekrar çekeceğiz. Biz bu sürece dahil olursak CHP daha iyi bir yere gelecek.”

-Eski yönetimin yapmak isteyip gerçekleştiremediği bir proje var mıydı?

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu bu kente getirmeyi istiyorduk. Bunu başaramadık. Gençlere yönelik bir yol haritası çizilecek ortam yaratmak istedik. Buraya kendisi ziyarete geldi. Bizim amacımız gençlerden gelen tanışma talebini değerlendirmek istiyoruz. Bunu gerçekleştirmek için de bağlantılarımı kullanıp Ekrem İmamoğlu’nu, başkanımızı Kocaeli gençleriyle buluşturmak istiyorum.”

“BİR CV BANKASI KURACAĞIZ”

-Son olarak paylaşmak istediğiniz bir nokta var mı?

“Gençlik kampımız olacak. 2 yıl boyunca bütün ilçelerden talep geldiği sürece Kandıra’da bulunan tesislerde aktiviteler yapacağız. Partiye insan katabilmek, geliştirebilmek adına eylem ve etkinlikler yapacağız. Bu kapsamda ilçelerden de destek göreceğimizi düşünüyorum. İşçi kenti Kocaeli’de işçi duraklarını tekrar ziyaret edeceğiz. İnsanlar sabahın bir saati sokakta sizin verdiğiniz çayı önemsiyorlar. Biz de o insanlara mücadelenin içindeyiz, işçinin sesini daha fazla duyurabilmek için sizlerin çocuklarına ihtiyacımız var diyoruz. Üniversite örgütlenmesi de çok önemli bir değer. Bir komite oluşturarak farklı sesleri bir araya getireceğiz. Bir CV bankası kuracağız. Gençlerimiz işsiz, biz de bu noktada yer alıp ilçelerden gelen taleplere yönelik elimizden geldiği kadar emek vereceğiz.  Kimsenin önceliği fazla CHP’li oluşu olmayacak.”

13 Mart 2020 -

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?