Başkonsolos Darnell, “Kadınların basında var olabilmeleri önemli”

ABD Başkonsolosu Daria L. Darnell, İstanbul Başkonsolosluğu görev alanında bulunan şehrimizi daha yakından tanımak üzere ilimize geldi. Kocaeli’de yaptığı bir dizi ziyaretin ardından gazetemizi de ziyaret eden Başkonsolos Darnell, sorularımızı yanıtladı

Şermin Özcan
Şermin Özcan Tüm Haberleri

İlimize ilk kez gelen ve bütünleştirici temaslarına ağırlık vermek isteyen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İstanbul Başkonsolosu Daria L. Darnell, ilk günkü ziyaret programını Büyükşehir Belediyesi ve İzmit Belediyesi başkanlarını makamlarında ziyaret ederek tamamladı. İlimizdeki programlarının ikinci gün etabına ise gazetemizi ziyaret ederek başlayan Darnell, daha sonra kentte aktif rol oynayan eğitim kuruluşlarını ziyaret ederek çalışmalarına devam etti. Gazetemizdeki ziyaretinde Başkonsolos Darnell’i, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Semrel Aşçı, Başyazarı Galip Ataman, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Gülşah Yücel ve ekibimiz ağırladı. Genel Yayın Yönetmenimiz Semrel Aşçı’nın sorularını yanıtlayan Başkonsolos Darnell, kentimizde edindiği izlenimleri bizlerle paylaşarak birçok konuda değerlendirmelerde bulundu. Medyada kadın temsiline ilişkin görüşlerini aldığımız Başkonsolos Darnell, “Rakamlara bakınca basında çalışan kadın yüzdesi ABD’de daha yüksek ancak basında kariyer yapan kadınların basının bütün alanlarında kendilerini var edebilmeleri de son derece önemli. Çünkü kadınlardan yalnızca belirli konuları haber yapmaları bekleniliyor. Oysa kadınlar spordan sağlığa, eğlenceden uluslararası ilişkilere kadar istedikleri her konuya gazeteci olarak odaklanabilmeli. Kadınlar belli kalıplara sokulmadan kariyerlerini diledikleri gibi şekillendirebilirler” dedi.

“FARKLI KESİMLERLE BİR ARAYA GELMEYE ÇALIŞIYORUZ”

-İlk görev yerinizin Adana olduğunu öğrendik, daha sonra ülkemizde çeşitli bölgeler ve görevlerde bulundunuz. Şimdiye kadar ülkemiz hakkında edindiğiniz izlenimler nelerdir?

Adana’da 2009-2012 yılları arasında görev yaptım. Ardından Washington’a döndüm. Ardından 3 yıl Meksika’da görev yaptım. Devamında İstanbul’a dönüp geçtiğimiz Haziran itibariyle de burada tekrar görev yapma şansına eriştim. İstanbul Başkonsolosluğu olarak Kocaeli ile birlikte 12 ilde konsolosluk hizmeti veriyoruz. Diplomat olarak kariyerime 1994’te başladım, ilk görev yerim Üsküp’tü. Daha sonra dünyanın farklı yerlerinde görev yaptım. Bu ziyaretleri yapmamızın sebebi de aslında hizmet verdiğimiz bölge hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, İstanbul’un dışına çıkabilmek, Kocaeli’yle ilgili de bu ziyarette bilgi sahibi olma şansına sahip olduk. Çok büyük bir şehir olduğunu, Türkiye’nin ekonomik dinamiklerinden biri olduğunu biliyoruz. Ancak sadece Kocaeli’ye değil diğer şehirlere de ziyarette bulunduk. Aralık ayında Çanakkale’ye gittim. Bu ayın başında da Bolu ve Sakarya’yı ziyaret ettim.

-Önceki gün ilimizde Büyükşehir Belediyemize ve İzmit Belediyemize ziyarette bulundunuz. Belediye başkanlarımız ile yapmış olduğunuz görüşmeler nasıl geçti ve sizde bıraktığı etkiler neler oldu?

Bu gibi ziyaretlerde bulunduğumuzda olabildiğince farklı kesimlerden insanlarla, farklı topluluk mensuplarıyla bir araya gelmeye çalışıyoruz. Bunların arasında siyasi liderler de var. İki belediye başkanıyla da yaptığım toplantılar son derece güzel geçti. Belediyelerin öncelikleri ve genel olarak Kocaeli hakkında bilgi sahibi olduğumu söyleyebilirim. Dün Sanayi Odası ve Ford Otosan tesislerine de gittik. Bugün ise daha çok eğitim kuruluşları ve Teknopark’ı ziyaret edeceğiz. Şu anda programımız genel olarak Kocaeli’yi tanımak, faaliyetleri hakkında bilgi almak üzerine. Aynı zamanda Başkonsolosluk olarak İstanbul’da yürüttüğümüz bazı programları Kocaeli’ye getirebilir miyiz, nasıl yapabiliriz konusunda bize yol göstermek açısından hazırlandık. Örneğin Sanayi Odası’na yaptığımız ziyarete ticaret bölümümüzde çalışan Ticaret Ataşemizle geldik. Haziran ayında düzenlenen zirveye de Türkiye’den heyetler götürme şansına sahip olduk. Türk şirketleri ABD’deki yatırım olanakları konusunda daha fazla bilgi sahibi oldular. Bu heyetler arasında Kocaeli’den şirketler de vardı. Kocaeli ilinin Türkiye’nin ekonomik dinamolarından biri olduğunu, ekonomiyi kamçılayan şehirlerden biri olduğunu biliyoruz. Bu gibi çalışmalarımızla da ABD’ye yatırım yapmak isteyen tüm şirketlere de bilgi vermeyi ve iki ülke arasındaki ticari ilişkiyi genişletmeyi amaçlıyoruz. 

“KOCAELİ HEYECAN VERİCİ BİR ŞEHİR”

-Kocaeli hakkındaki düşünceleriniz ve değerlendirmeleriniz nelerdir?

Gördüğüm kadarıyla Kocaeli son derece dinamik bir şehir. Dün şehrin merkezine doğru gidip Sekapark’ı gezme şansım oldu. Oradan Körfez’i izledim, son derece hoştu. Şu ana kadarki izlenimimde Kocaeli insanı son derece yaratıcı ve onların ortaya koyduğu yaratıcı fikirler son derece güzel. Anladığım kadarıyla Kocaeli’nin nüfusu sürekli artmakta ve sürekli gelişen bir şehri daha da ileriye taşıma yönünde sahip olduğu yaratıcı fikirler beni son derece etkiledi. Dinamik ve heyecan verici bir şehir. Biz de şu an Kocaeli ile daha fazla yapabileceğimiz çalışmalar var mı diye düşünüyoruz. İşbirliğimizi geliştirme olanaklarına sahibiz. Tabii yatırım ve ticaretin yanı sıra üniversitelerle de görüşüp onları özellikle değişim programları konusunda nasıl destekleyebileceğimize de bakacağız. Kocaeli’den daha fazla öğrencinin ABD’de eğitim almasını teşvik etmek için de neler yapabiliriz, örneğin Work and Travel programına katılmaya nasıl teşvik edebileceğimize bakacağız. Geçirdiğim kısa zaman içerisinde genel izlenimim Kocaeli’nin son derece dinamik bir şehir olduğu, Türkiye’nin en büyük şehirlerinden biri olduğu, ekonomik ve sosyal açıdan hem bölge hem Türkiye için önemli bir şehir olduğu yönünde. Şunu da belirtmek isterim ki hem Kocaeli’yi hem de bölgeyi derinden sarsan korkunç depremin üzerinden 20 yıl geçti. Kocaeli’nin tekrar güçlendirilmesi, yeniden inşa edilmesi, hayata yeniden başlaması yönünde yapılan çalışmaların ne kadar başarılı olduğunu görüyorum. Halkının ne kadar dayanıklı ve insani iradesini ne kadar iyi şekilde sergilediğini bu ziyarette görmüş olduk.

“SON DERECE BÜYÜK BİR BAŞARI”

-Yerel bir yazılı basın kuruluşunda yöneticisinden ekibine kadar kadın ağırlıklı olan gazetemiz hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Kocaeli sakinlerinin hangi konularla ilgilendiğini daha iyi anlayabilmek için yerel haber sitelerini inceledim. Bu sabah sizin sitenize de baktım, yazdığınız 10’uncu yıl yazınızı gördüm. 10’uncu yılınızı kutluyorum. Hızla değişen ve gelişen bir medya ortamında bir yerel gazetenin 10’uncu yılını kutlayabilmesini de son derece büyük bir başarı olarak görüyorum. Yerel basının bu kadar ayakta durabilmesinin de ötesinde canlı bir şekilde profesyonel hayatına devamının olması, bu gazetelerin sadece ulusal haberleri değil aynı zamanda yerel halkı ilgilendiren haberleri aktif olarak vatandaşlara iletmesi takdir edilesi bir durum. ABD’de basın iklimi oldukça değişti. Özellikle gazeteler bu değişen ortamdan son derece kötü etkilendiler. Yerel basını ayakta tutabilmek için sarf ettiğiniz tüm çabaları takdir ediyorum. Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi olarak kadınların seslerinin farklı pozisyonlarda duyulmasını sağlamak için verdiğiniz çaba takdir edilesi. Sadece muhabir olarak değil editör ve idari birimlerde yönetici olarak kadınlara yer verilmesi son derece önemli çünkü ne kadar farklı seslerin duyulması sağlanırsa onların da perspektiflerini sunabildikleri haberler bulabilmesi o kadar kolaylaşır. Bu da gazetecilik faaliyetlerini son derece güçlendirir. Hem Türkiye’de hem ABD’de kadınların hem muhabir hem de yöneticilik pozisyonlarında daha fazla yer alabilmesini temenni ediyorum. 

“KADINLARIN FARKINDA OLMALIYIZ”

-ABD basınında çalışan kadınların koşulları ve konumları ile Türk medyasında çalışan kadınları değerlendirecek olursanız neler söylemek istersiniz?

Bir gazeteci değilim ve basında kariyer yapmadım. O yüzden ancak dışarıdan bakan biri olarak yorum yapabilirim. Yüzdeler bazında medyada çalışan kadın sayısı ABD’de Türkiye’ye nazaran daha yüksek olduğunu görüyoruz. Özellikle çevrimiçi medyanın yükselişiyle kadınların kariyer girişiminin de arttığını görüyoruz. Çevrimiçi medyanın, geleneksel basının bazı mesajları verme üzerinde zorlandığı noktada, bazı sesleri duyurmakta daha elverişli bir platform olduğunu görüyoruz. Rakamlara bakınca basında çalışan kadın yüzdesi ABD’de daha yüksek ancak aynı zamanda basında kariyer yapan kadınların basının bütün alanlarında kendilerini var edebilmeleri de son derece önemli. Çünkü kadınlardan yalnızca belirli konuları haber yapmaları bekleniliyor. Oysa kadınlar spordan sağlığa, eğlenceden uluslararası ilişkilere kadar istedikleri her konuya gazeteci olarak odaklanabilmeli. Kadınlar belli kalıplara sokulmadan kariyerlerini diledikleri gibi şekillendirebilirler. Kadınların basındaki kariyer basamaklarını tırmanabilmeleri de önemli. Yönetici pozisyonlarına gidip kadınlara bu ortamı yaratmak ve katkı vermek son derece önemli, bu ABD’de henüz çözülememiş bir konu diye düşünüyorum. Basında kimleri eleman olarak işe alıyoruz, kimlerin yazılarını okuyoruz bunlara önem vermeliyiz. Kadınların farkında olmalıyız ve hem kadınların hem erkeklerin basında eşit olarak temsil edilebilmesini sağlamalıyız.

-Son olarak Kocaeli’de yapmış olduğunuz ziyaretlerin ardından ilimizin misafirperverliğini nasıl buldunuz?

Çok güzel şeyler ikram ettiniz, her şey çok güzeldi. Bizleri çok güzel ağırladınız, harika karşılandık. Misafirperverliğinize diyecek bir şey yok. Ziyaret boyunca Kocaeli ve sizler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istemiştim, bunu yakaladığım için çok mutlu oldum. Hem dün yaptığım toplantılarda hem de bugünkü görüşmelerde bu il ile ilgili daha fazla şey öğrenmeyi dört gözle bekliyorum. Benim için son derece güzel bir ziyaret oldu. Hem benim hem de konsoloslukta çalışan diğer arkadaşlar için bir dizi ziyaretin ilki olmasını temenni ediyorum. Hem ABD ve Türkiye hem de Kocaeli arasındaki ilişkilerin daha fazla geliştirilmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum.

27 Şub 2020 - 17:33 -

Muhabir Şermin Özcan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?