Vatandaş 2020'den ne bekliyor?

Yeni yıla yaklaşık bir hafta kalırken İzmitli vatandaşımıza 2020'den beklentilerini sorduk. Sağlık, huzur, bol kazanç dileyen vatandaşlardan atanmayı bekleyeni de var, Kocaelispor'un şampiyon olmasını da emekli maaşına zam bekleyeni de...

Umut dolu bir yıla daha girmeye sayılı günler kaldı. Ekonomik kriz, kadın cinayetleri, intiharlar, Barış Pınarı Harekatı ve yerel seçimler gibi üzücü ve gergin süreçlerden geçtiğimiz 2019'u uğurlarken sağlık, huzur, bereket ve umut dolu bir yıla daha hep birlikte merhaba diyeceğiz. İzmitli vatandaşımız da 2019'un nasıl geçtiğini ve 2020'den beklentilerini gazetemizle paylaştı. Vatandaşlarımızın yeni yıldan genel anlamda sağlık, barış, huzur, bol kazanç dilediği röportajımızda atanmayı bekleyen öğretmenler, Kocaelispor'un şampiyonluğunu bekleyen gençler, maaşına zam bekleyen emekliler de var.

"KİMSENİN BURNU KANAMASIN"

Hasan Soyyiğit (Kestaneci)

2019 bayağı çalkantılı geçti. Ekonomik anlamda geçim sıkıntısı yaşadık. Yerel seçim dönemleri gergin geçti. 2020 barış dolu bir yıl olsun. Kazasız belasız geçsin. Kimsenin burnu kanamasın. Herkese bol kazanç, bereket getirsin.

"KÖTÜ DÖNEMDEN GEÇTİK"

Engin Dal (Taksici)

2019 pek iyi geçti sayılmaz. Ülke olarak kötü dönemden geçtik. Bundan daha da kötüsü olabilirdi tabi. Buna da şükür diyoruz. Yeni yılın herkes için bol kazanç, bereket, sağlık, huzur, barış ve mutluluk dolu bir yıl olmasını arzu ediyorum.

"ÇOCUKLARIM İÇİN GÜZEL GEÇSİN"

Ali İhsan Erbay (Emekli)

Çocuklarım, torunlarım için güzel bir yıl temenni ediyorum. Bu yıl da ülkemiz açısından zor bir yıldı ama 2019 benim için iyi geçti. Neler zorluklar gördük, neler yaşadık geçmişte. Allah o yılları yaşatmasın. Yeni yıl, ülkemize sağlık, barış, huzur getirsin.

"GENÇLERİN ÖNÜ AÇILSIN"

Onur Kanberoğlu (Elektrik Teknisyeni)

2019 berbat geçti. Ekonomimiz çok zayıftı. Alım gücü düşüktü. Her şey ateş pahası. 2020'de huzur, bereket, sağlıklı yaşam diliyorum. Emekliliği gelen öğretmenler emekli olmuyor, gençler de o yüzden atanamıyor. Gençlerin önü açılsın istiyorum.

"ATAMA BEKLEMEKTEN VAZGEÇTİM"

İsmail Kocatürk (Matematik Öğretmeni)

10 yıldır atanamıyorum. Atanmayı beklemekten vazgeçtim artık. Atananlar zamanında torpille atandı. Vatandaş çocuğunu özel okula daha güvenli diye kayıt ettiriyor. Okulların çoğu güvenlik açısından sıkıntılı. Bu gibi sorunların yaşanmadığı, barış ve umut dolu bir yıl diliyorum.

 

"KOCAELİSPOR ŞAMPİYON OLSUN"

Ömer Atabay (Öğrenci)

2019 çok üzücü geçti. Eşten dosttan yana benim için üzücüydü. Ekonomik anlamda da biraz sarsıldık. Umarız bu yıl ekonomimiz düzelir. Ülkem için hayırlı bir yıl temenni ediyorum. Bir de Kocaelispor kesinlikle şampiyon olsun istiyorum.

"EMEKLİLİK MAAŞIMIZA ZAM İSTİYORUZ"

Tacettin Öney (Emekli)

Emekliler için şu anki emekli maaşıyla sosyal hayat diye bir şey imkansız. Öncelikle 2020'den maaşlarımıza zam bekliyoruz. Piyasaya yüzde 25, emekliye yüzde 4 zam yapmakla olmaz. 2019 çok kötü geçti. Bu yıl her açıdan iyi geçsin istiyoruz.

"ARTIK HAK YENMESİN İSTİYORUM"

Hatice Koç (Ev Hanımı)

Bu yıl benim açımdan iyi geçti. Evimiz yok ama sağlığımız yerinde çok şükür. Çin'deki Müslümanlara, hayvanlara çok üzülüyorum. Artık hak yenmesin istiyorum. Gençlere edep diliyorum. Otobüste yer vermiyorlar. Gençliğin gidişatı hoşuma gitmiyor.

"KADIN CİNAYETLERİ, İNTİHARLAR GÖRDÜK"

Ufuk Topal (Memur)

2019'da iş sahibi olduk. Bu yıl başarılı bir eğitim dönemi geçirdim. Ülkeye güzel yatırımlar yapıldı ancak ekonomik anlamda insanların zorlandığını gördük. Kadın cinayetlerini, intiharları gördük. Temennimiz 2020'de bunların yaşanmaması.

"SOSYAL HAYATIMIZ GÜZELLEŞSİN"

Semanur Yavuz (Üniversite Öğrencisi)

2019 benim açımdan çok ağır geçti. Psikolojik ve fiziksel anlamda çok etkilendim. 2020'den de sağlık, huzur, başarı dolu bir yıl temenni ediyorum. Ülkemiz her geçen gün kötüye gidiyor. Hem ekonomimiz hem sosyal hayatımız güzelleşsin istiyorum.

20 Aralık 2019 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?