MY Kolej'den gelişmiş eğitim kampüsü

MY Kolej İlkokul ve Ortaokul Müdürü Emre Gülhan yaptığımız röportajda, “Önümüzdeki döneme Kocaeli’nin en gelişmiş eğitim kampüslerinden birini Kocaeli’ye kazandıracağımızı ifade edebiliriz” dedi

Haber albümü için resme tıklayın

MY kolej Kocaeli Anadolu Lisesi – Sağlık Meslek Lisesi Müdürü Meryem Karaöz ve MY Kolej İlkokul – Ortaokul Müdürü Emre Gülhan ile MY Kolej’e dair bir röportaj gerçekleştirdik. Müdürler yapılan birçok çalışma hakkında bilgiler vererek okulun misyonunu anlattı. MY Kolej İlkokul ve Ortaokul, “Önümüzdeki döneme Kocaeli’nin en gelişmiş eğitim kampüslerinden birini Kocaeli’ye kazandıracağımızı ifade edebiliriz” dedi

MY Okullarının kurucusu, ortaya çıkışı, tarihi ve misyonundan bahseder misiniz?

Kurucumuz Murat Yıldırım, 22, 23 ve 24. dönemlerde Çorum'dan Milletvekili seçildi.Milli Eğitim Komisyonu, İnsan Hakları Komisyonu, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) ve Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AKDENİZ-PA) Türk grubu üyeliklerinde bulundu. Filistin Dostluk Grubu Başkanlığı yaptı. Halen de AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

1990 yılından beri faaliyet gösteren Çorum Çözüm Pınar Temel Liseleri

veÇorum Pınar Kolejleri’ninyanı sıraAnkara-Yenimahalle, Ankara-Keçiören, Ankara-Etimesgut, Aydın, Eskişehir, Bursa, Kocaeli, İstanbul, Merzifon, Manisa ve Yalova MY Okulları'nın kurucusudur. En büyük özelliğimiz kurucumuzun bir öğretmen olmasıdır. Eğitim öğretimin tüm aşamalarında bizlere rehberlik edecek birikime sahip kurucumuz değim yerindeyse “tebeşir tozu yutmuş” bir öğretmendir. İş adamı ve siyasi geçmişi yanında en temel yanı bir öğretmen olmasıdır.

“Yaşamlarını kazanmakta mahir, eleştirel düşünen, kendisine, ülkesine ve çağına sorumlu, yaşam boyu öğrenen, dürüst, kararlı, üretken, mutlu, güvenli, kendi kültürünü özümsemiş ve farklı kültürlere anlayışlı, ülke geleceğini biçimlendiren gençler yetiştirmek" misyonumuzu oluşturmaktadır. MY Okulları Kocaeli şubesi olarak misyonumuza bağlı akademik yönden olduğu kadar, sosyal alanlarda da geleceğimize yön verecek gençleri yetiştirmek için çabalıyoruz. Milli – Manevi değerlerine bağlı, ahlaklı, değerlerimize sıkı sıkıya bağlı gençlerin geleceğimize yön vereceğine inanıyoruz.

Kocaeli MY Kolej hakkında bilgi verir misiniz?

M.K: Okulumuz, Anaokulu, İlkokul, Ortaokul, Anadolu Lisesi, Sağlık Meslek Lisesi şeklinde hizmet veren, aynı kampüste iki bloktan oluşuyor. Okulumuz Kocaeli’de 2014 yılında açılmıştır. Daha önce hizmet veren başka bir okulun alınması ile Kocaeli MY Kolej Kocaeli’ye adım atmıştır. 1990 yılından beri eğitim camiasında önemli bir yere sahip olan MY Kolejin Kocaeli’ye ilk adımı 3yıl önce bu şekilde olmuştur. Aslında başka bir okulun bulunduğu yerde bu işe adım atmak risklidir. Zira, bambaşka bir vizyon ve misyon ile açılan bir okulun bir başka okulun devamı uzantısı gibi algılanmasına sebep olabilecek bir adımdı bu.

KOCAELİ’DE YENİYİZ

M.K:Ancak kısa sürede Kocaeli’nin teveccühü ile okulumuz kendisini ispatlamış, Kocaeli’de yeni olduğunu kabul ettirmiştir. Genelde bir başka okulun olduğu binada yeni başlangıçlar zordur. Sizi eski kurumun devamı zannederler veya bir tabela değişikliği gibi bir algı olur. Açıkçası bizler de bu algıyı yıkmakta, kendimizi anlatmakta zorlandık. İlk 2 yıl bizleri tanıyan Kocaeli halkı okulumuza çok büyük ilgi gösterdi. Şuanda, 2015 yılı itibariyle tamamen yenilenmiş kadrosu, idari yapısı ve yönetim kurulu ile MY Kolej Kocaeli’nin en önemli okullarından biri olmuştur. Bulunduğumuz lokasyondaki eski okullar (birkaç okul burada hizmet verip sonrasında çekilmiş) ile hiçbir bağımız, alakamız, irtibatımız yoktur. Kocaeli’de yeniyiz, en yenilerden biriyiz ve çok iddialıyız.

MY Koleji diğer okullardan ayırdığına inandığınız özellikler nelerdir?

E.A:MY Okulları, önce ahlak ve maneviyat sloganı ile yola çıkmış, topluma değer katacak nesilleri yetiştirmeyi hedeflemiştir. Bununla birlikte akademik anlamda Kocaeli’nin en iyi eğitim kadrosu ile hizmet vermektedir. Bütün öğretmenleri tecrübeli ve alanında isim yapmış kişilerdir. Bunda, öğretmen alımlarında komisyon kararı, çeşitli mülakat tekniklerinin etkisi büyüktür. Zaten minimum 4-5 yıl tecrübesi olmayan ve bu tecrübeyi önemli kurumlarda yapmayan öğretmenlerle kurumumuz temel ilke olarak görüşme yapmamaktadır. Kocaeli’de isim yapmış çok önemli öğretmenleri de kadromuza katarak daha da güçlendiğimizi söyleyebilirim. Şuanda öğretmenlerimizin ortalama tecrübesi 10 yıla çıkmıştır. Düzenli zümre çalışmaları ile öğretmenlerimiz sürekli güncel ve gelişime açıktır. Kodlama Robotik dersleri, Kuranı Kerim dersleri, Akıl Zeka oyunları eğitimlerimiz, çeşitli ve çok sayıda atölyelerimiz ile My Kolej zengin bir sistem kurmuştur. Ayrıca okullarımızda etkin yabancı dil öğretimi yapılmaktadır. Öğrencilerimiz mezun olduklarında İngilizce konuşabilir anlaşabilir düzeye gelmektedir.

Kocaeli MY Kolej olarak başarılarınızdan bahseder misiniz?

E.A:Eğitim öğretim anlamında geçen yıl Türkiye 1.si çıkardık. Bu yıl da önceki yıllara göre başarı artışında %77 ile kırılması zor bir rekora imza attık. Bireysel başarı ile birlikte kitlesel başarıda da önemli bir noktadayız. Örneğin TEOG net ortalamamız 108’dir. Bu ortalama ile bölgemizde zirvede olan üç dört okuldan biriyiz. Spor alanında tartışmasız Kocaeli’nin en büyük madalyalarının sahibi okulumuzdur. Yerel medyada sık sık haberlerine rastlanan Boks, Judo, Motosiklet alanlarında Türkiye, Avrupa, Balkan şampiyonlukları ile şehrimizin gururu olduk. Yine takım sporlarında da şampiyonluklarımız var. Okulumuz bireysel ve takım sporları desteklemesi, sporun ve sporcunun destekçisi olması yönüyle Kocaeli’de büyük takdir görmektedir. Bu anlamda ismimizin büyük kabul gördüğü için çok mutluyuz.

Sosyal çalışmalarınızdan bahseder misiniz ?

M.K: Öğrencilerimiz öncelikle kitap dostudur. Şehrimizin önemli noktalarında duyarlılık oluşturacak çalışmalar yapmaktalar. Her ramazan kermesler düzenleyerek ramazan kolilerini ihtiyaç sahiplerine öğrencilerimiz ulaştırır. Yetim Kardeş projelerine ortaktır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa Sana oyuncak getirdim projesine katılmıştır. Yine Suriye bölgesine bu yıl birkaç kamyon gıda ve sağlık malzemesi yardımı göndermiştir. Salon programları ile öğrencilerimizi Kocaeli’nin karşısına sürekli çıkararak özgüvenli bir nesil yetiştirdiğimize inanıyoruz.

MY Okulları’nın yeni yatırım planları var mı?

E.A: Şuanda Ankara, İstanbul, Çorum, Amasya Merzifon, Eskişehir, Aydın, Kocaeli, Manisa, Bursa şehirlerinde birden fazla şubelerle hizmet veriyoruz. Kocaeli bölgesinde de yeni şubeler açma konusunda çalışmalarımız bulunmaktadır. Önümüzdeki döneme Kocaeli’nin en gelişmiş eğitim kampüslerinden birini Kocaeli’ye kazandıracağımızı ifade edebiliriz.

09 Ağustos 2017 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?