Kuyumculuk ve inşaatın güvenilir ismi Mamikler

İlimizde kuyumculuk ve inşaat sektöründe başarıyı yakalayan iş adamlarından Mamikler Group Firma Sahibi Haluk Mamik ile yeni projeler ve Kocaeli ekonomisine dair keyifli bir röportaj gerçekleştirdik

Haber albümü için resme tıklayın

Kocaeli’de hayata geçirdiği projeleriyle güven kazanan iş adamlarından Mamikler Group Kurucusu Haluk Mamik, kuyumculuk ve inşaat sektöründe yakaladığı başarıyı gazetemizle paylaştı. Kardeşi Faruk Mamik ile birlikte Kocaeli’de ticaret hayatına 1997 yılında kuyumculuk sektörü ile giriş yapan Haluk Mamik, daha sonra inşaat sektörüne de adım atarak adından söz ettirdikleri konut projeleriyle başarısını ikiye katladı. Kuyumculuk sektöründe Seval Kuyumculuk, Mamikler Altın; inşaat sektöründe ise Mamikler İnşaat’ı kuran Haluk Mamik, yeni projelerini gazetemize anlattı. Kocaeli ekonomisi hakkında da fikirlerini paylaşan Mamik, ticaret işiyle uğraşanların her zaman dürüst olup güven vermesi gerektiğini vurguladı.

EN BÜYÜK YATIRIMLARIMIZ BAŞİSKELE’DE

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Haluk Mamik kimdir?

Kars doğumluyum. Kocaeli'ye ilk geldiğimizde kardeşim Faruk ile birlikte aile şirketimizi oluşturduk. İlk olarak kuyumculuk işiyle başladık. Belediye İş Hanı'nda Seval Kuyumculuk adında kuyumcu dükkanı açtık. Zaten kuyumculuk çocukluğumdan beri içimde olan bir hevesti. Daha sonra ikinci ve üçüncü şubemiz derken kuyumculuğu kendimize göre zirveye getirdik ya da başarılı olduk. daha sonra da inşaat işini yapmaya karar verdik. İnşaat sektöründe de Bulvar, Mehmet Ali Paşa, Yenişehir tarafında başladık. Sonra Kocaeli'nin dört bir tarafına yaymaya başladık. Şu anda ağırlıklı olarak Başiskele bölgesinde yapıyoruz. Başiskele'de çok güzel projelere imza attık. En büyük yatırımlarımızı oraya yaptık. TED Koleji'nin hemen karşısında Mamik Life ve Orka Life'ı bitirdik. Tabi Derince ve Körfez'de de inşaatlarımızı yaptık. Derince'ye de inşaatlar yapıp sattık ama oradaki yatırımlarımıza devam etmedik, çünkü bu bir ekip işi. Oraya sadece düğün salonu yaptık, o da hizmetine devam ediyor. Mamikler Group'ta 400'ün üzerinde çalışanımız var. Kuyumculukta 40'ın üzerinde, inşaatta da 350'ye yakın çalışanımız var. Taşeron firmalarla birlikte bu binlerceyi geçiyor. Evliyim ve 3 çocuğum var.

OKUL YAPABİLİRİZ

Gerek inşaatta gerek kuyumculukta kendinizi kanıtladınız. Farklı bir sektörü de bünyenize katmayı düşünüyor musunuz?

Şu an bizim bildiğimiz ve başarılı olduğumuz iş kuyumculuk ve inşaat. Bir de Derince'ye ihtiyaç olduğu için düğün salonu açtık. Onun dışında düşündüğümüz herhangi bir sektör yok. Bundan sonra bizim tek yapacağımız şey ülkemiz için insanlarımız için faydalı olacak bir şey varsa o konuda yapmayı düşünüyoruz. Mesela okul olabilir.

YENİ PROJELERİMİZ GELİYOR

İnşaat ve kuyumculukta yeni projeleriniz var mı? Hedefleriniz neler?

İnşaat sektöründe yine Başiskele'de TED Koleji'nin karşısında birkaç ay sonra 100 dönüm üzerine Kocaeli'nin en büyük, en prestijli, tam donanımlı bir sitesinin yapımı için hazırlık içerisindeyiz. Orka Life 2 Konut Projemizi de faaliyete geçireceğiz. Şantiyesi kuruldu. Konumu çok güzel. Evlerimizi gezen arkadaşlarımız iyi bilirler. 5 yıldızlı bir otel konsept şeklindedir. Yeniköy'e de Allah izin verirse Mamik Konaklar 1'i yaptık, şimdi 2'yi yapacağız. Yine şehir merkezinde bir iki yerde hazırlıklar yapılıyor. O inşaatlarımıza başlayacağız. Elimizden geldiği kadar şehrin dört bir tarafına güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz.

TÜRKİYE’DE EKONOMİ ÇOK İYİ

Ülkemiz ciddi ekonomik sıkıntılar yaşadı, bu süreçte nasıl bir politika izlediniz?

İşin gerçeğine bakarsak dünyayı göz önüne aldığımız zaman Türkiye olarak biz çok iyi bir yerdeyiz. Ekonomik olarak da çok iyi bir yerdeyiz, ama dışarıda Türkiye'nin ekonomisi kötüymüş gibi bir izlenim yaratılmaya çalışılıyor. Ben bir iş adamı olarak ona katılmıyorum. Şu an Türkiye'de ekonomi çok iyi. Ticaret çok canlı. Tabi dünyadaki bazı krizlere bağlı olarak ülkemiz ufaktan etkilenmiş olabilir. Ama öyle ciddi bir zorlu kriz yaşadık diyemeyiz. Türkiye'yi rahat bırakırlarsa bölgenin zaten en büyük ve en başarılı ülkesiyiz. Hatta dünyada da adımızdan söz ettiriyoruz, inşallah böyle de devam ettireceğiz.

HİÇBİR FİRMA RAKİBİMİZ DEĞİL

Son yıllarda inşaat sektörü çok revaçta. Haliyle rekabet ortamınız da genişledi. Mamikler'in diğer inşaat firmalarından farkı nedir?

Şimdi tabi biz hiçbir firmayı kendimize rakip olarak görmeyiz. Bizim yoğurt yiyişimiz ayrı. Biz hep şuna bakarız: Olduğumuz bölgeye şehre ne katabiliriz? Deprem bölgesi olan bir yer. Burada yapacağımız sitenin kalitesi, insanların orada daha rahat yaşayabilmesi için, kendilerini orada güvende hissetmeleri için ve ilerde bu yaptığımız yerlerle ilgili hem müşterilerimize kazandırıp hem kazanıp elimizden ne gelebilir, biz buna bakarız. Bizim konseptimiz ve çizgimiz ayrıdır. Böylece de başarıya doğru koşuyoruz.

TALEP OLDUĞUNDAN FİRMALAR İŞ YAPIYOR

Kocaeli'deki inşaat sektörünün durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kocaeli içten ve dıştan sürekli göç alan ve büyüyen bir şehir. Ciddi şekilde de inşaat firmaları ve yatırımlar var. Talep var ki yapılıyor ve satılıyor. Kısacası tam gaz devam ediyor. Belki bazı bölgelerde bu durum yavaş ama bizim bulunduğumuz Başiskele bölgesi hem sağ olsun Belediye Başkanımız Hüseyin Ayaz'ın katkılarıyla, çalışkanlığıyla, biz iş adamlarına yaptığı güzel yatırımlarla bölge çok güzel bir hale geldi. Talep olduğundan dolayı inşaat firmaları iş yapıyor. TED Koleji'nin orada Mamik Life'ı yaptık. Biz tabelayı koyduğumuz günden bu yana ciddi satışlar yapıyoruz. Bu da markamıza olan güveni ortaya koyuyor.

KOCAELİ’DE YAŞAYANLAR ŞANSLI

Peki, Kocaeli inşaata doydu diyebilir miyiz?

Şu an diyemeyiz. Konut açığımız devam ediyor. Derince, Körfez tarafı İstanbul'a doğru gittikçe açıldı. İstanbul da Kocaeli'ye doğru açıldı. Neredeyse birleşmeler başladı. O bölgede tabi ki talep var, yok değil ama yer kalmadı. Başiskele-Kartepe tarafı da genişliyor. Kocaeli bir sanayi bölgesi. Türkiye'de iş konusunda en iyi olan illerden biri. O yüzden Kocaeli'de yaşayanlar bu konuda şanslı. Buranın değerini bilmek lazım.

SÜREKLİ UYANIK OLACAĞIZ

Ülke ekonomisi ile altın fiyatları paralel bir şekilde seyrediyor. Doların tırmanışa geçtiği dönemlerde bu durum altın satışlarınızı ne kadar etkiliyor?

Atın onsu ve dolar birbirine bağlı. Dolar yükseldiği zaman ons ile çarpılıyor. Altın fiyatları da ona göre çıkıyor. Burada işlerin çoğu dolarla görülüyor. Dolar ilk tırmanışa geçtiği zaman tabi işler biraz durdu. Satışımızdan ziyade en çok alış yaptık. Yastık altındaki altınlar piyasaya çıktı. Bu da bir yerde bana sorarsanız ülke ekonomisine katkı sağlamış oldu. Piyasaya ciddi hareket kazandırdı. Şu anda da altın fiyatları biraz daha yüksek. Ama yine de insanlarımız takıyı altını seviyor. Altınsız düğün de yapılmaz. Yatırım aracı olarak da altın yine kullanıyor. Doların yükselişe geçtiği dönemde Cumhurbaşkanımızın çağrısından sonra bozdurma olayı bayağı bir arttı. O da iyi bir katkı sağladı. Bu konuda duyarlı oldukları için de ben insanlarımızı takdir ediyorum. Az önce de dediğim gibi nasıl ülkemizle uğraşıyorlarsa biz de ciddi bir şekilde bunların oyunlarını bozmak için sürekli uyanık olacağız. Ayakta olacağız.

DOĞRU DA DEĞİL MANTIKLI DA

Bildiğiniz gibi düğün sezonundayız. Evlenecek olan çiftler için kampanyalarınız var mı?

İşin gerçeği kuyumculukta kampanya olmaz. Doğru da değil. Tabi kuyumcu kazandığında oradan fedakarlık yapıp bir indirime giderse olabilir, ama 'Ben kuyumculukta kampanya yapıyorum' deyip vitrinine yazıyorsa o doğru da değil, mantıklı da değil.

CEZALARINI BULDULAR

Kocaeli'de geçtiğimiz yıllarda büyük kuyumculardan bir tanesi battı. Ana kaynak olarak da bazı kuyumcuların farklı şeyler yapması, bir nevi tefecilik yapması olarak gösteriliyor. Mamikler Group olarak üç tane dükkanınız var. Bu konuya nasıl bakıyorsunuz?

Ben ailemden şunu gördüm: Bir tüccar, bir esnaf, bir iş adamı yaptığı işte dürüst olmalı. Sen dürüst olup bu ürünü vatandaşa satıyorsun. Sen dürüst olacaksın ki vatandaş da sana güvenerek bu malı alsın. Kuyumculuk işi diğer sektörlerden tamamen farklı bir iş. Paranın döndüğü bir iş. Şimdi bu sektörde güven çok önemli. Bizim Türk milleti dürüst, saf bir şekilde 'Benim altınım, param yastık altında kalmasın' deyip bazı kuyumcu arkadaşlara getirip bırakmışlardır. Bunlar da bunu farklı şekillerde değerlendirip sanki bunlar kendi paralarıymış gibi artık alışkanlık haline getirip bunları müşterilerden talep etmişlerdir. Daha sonra bu faiz ve tefeye döndü. Döndükten sonra da fayda görmeyecekleri belliydi ve kendilerini de batırmış oldular, o vatandaşlarımızın paraları da gitmiş oldu. Kuyumcu altın satış noktasıdır. Bu altın satışı noktasında para alıp vermek, emanete altın almak ya da bunun karşılığında faiz vermek ve bunu şirkete dönüştürmek büyük suçtur. Ciddi şekilde de diğer dürüst kuyumcu kardeşlerimizi zan altında bırakıyor. Biz buna karşıyız. Bunu yapan bir iki firmaydı, onlar da cezalarını buldular. Biz de elimizden geldiği kadar buna meydan vermiyoruz. Bizim çizgimiz belli. En zor dönemlerde o riski ticarete çevirebilecek bir yapıya ve firmaya sahibiz.

30 Temmuz 2017 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Huseyin gumus - Rabbim işlerinde başarılar helal kazanç versin kardesim benim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Temmuz 12:41
02

hasan özmete - allah işlerinize bereket bol hayırlı kazanç getirsin inşaallah yolunuz ve bahtınız açık olsun amin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Temmuz 12:41
01

Bahattin Omurcan - Röportajı okudum. Gurur duydum çünkü aynı toprağın insanıyız, ayrıca Haluk beyin genç ve Dinamik bir iş adamı olduğunu bilirim, Söylediği sözlere de katılıyorum.rnTicaret sadece para demek değildir. Tiçaret ahlaktır,dürüstlüktür. Zaten Hadislede sabittir "İsanların Hazinesi Ahlaktır."bunu kendisine şiar eden kuruluşlar, işyerleri, ve iş Adamları herdaim kazançlı olmuşlardır, batmadan helal kazançlarıyla Mutlu bir yaşam sürerek yaşamlarını idame ettirmişlerdir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Temmuz 12:41


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?