Üzülmez 15 Temmuz gecesini anlattı

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, 15 Temmuz’un bir bağımsızlık savaşı olduğunu söyleyerek, “Bu, söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyenlerin mücadelesidir” dedi

Haber albümü için resme tıklayın

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, 15 Temmuz’a gelen süreç ve darbe girişimi gecesini anlattı.

“Bilindiği gibi toplumlar liderlerine göre hareket ederler. Cumhurbaşkanımız şan şöhret içinde başka bir ülkede esaret altında yaşamayı tercih etseydi bu ülke elimizden gitmişti” diyen Üzülmez, 15 Temmuz’un bir bağımsızlık savaşı olduğunu söyleyerek, “Bu, söz konusu vatansa gerisi teferruattır diyenlerin mücadelesidir” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz 2016’da yaşanan işgal girişimini değerlendirir misiniz?

Bu süreci o gün ile bugün arasında sınırlamamak lazım. 40 yıldır ülkeyi ele geçirmek için çabalayan bir ihanet organizasyonu bu. Belki de insanlık tarihinin en kanlı örgütlerinden biri. Türk halkının iki önemli özelliği var. İstisnalar dışında milli duyguları yüksek bir millet Türkler. “Söz konusu vatansa gerisi teferruat” diyen bir milletiz. Bir diğer özelliğimiz de manevi duygularımız. Büyük bir oranda dini değerlerine önem veren bir toplumuz. Bu örgüt Türk toplumunun iki özelliğini kullanmış. Her iki grubun da nabzına göre şerbet kullanıp kanına giren bir örgüt bu. Bu şekilde bir sempatizan grubu oluşturmuşlar. Türk insanının Anadolu’ya çıkışından beri mücadele ettiği Haçlı zihniyetinin yeni çağa ayak uydurmuş şekli bu örgüt. 15 Temmuz bunun ortaya çıktığı bir süreç ama biz AK Partililerin dershanelerin kapatılma sürecinden başlayıp, 17-25 Aralık’ta operasyonla koşulsuz mücadeleyi devam ettirdiği bir terör örgütü bu. 15 Temmuz’da da hem ihanetini hem de terörünü üst seviyede gösterdiler. Ben 15 Temmuz’a bir darbe teşebbüsü demiyorum. 15 Temmuz bir işgal girişimidir. Darbelerin bir hukuku vardır. Darbeler, yönetenlere karşı yapılan otoriter müdahaledir. Darbelerde meclis bombalanmaz, halk bombalanmaz. 15 Temmuz Türkiye Cumhuriyeti’ni parçalama ve işgal kuvvetlerine ülkeyi teslim etme girişimi. Çok şükür, başta Allah’ın yardımı, Cumhurbaşkanımızın güçlü liderlik duruşu ve halkımızın vatanına sahip çıkmasıyla bu girişimin üstesinden geldik. Halkımız milli ve manevi değerlerine ölümü pahasına sahip çıktı. Gönül isterdi ki hiç şehit vermeyelim ama 249 şehit verdik. Binlerce gazimiz oldu. Onlara minnettarız.

Sonrasında neler oldu?

Bizde şerler hayra vesile olur derler. 15 Temmuz’da gerçek düşmanlarımızı görmüş olduk. Ülke içindeki hainler ve onların maşaları ortaya çıkmış oldu. Diğer yandan 15 Temmuz sürecine vatan hainlerini kullanan süper güç ülkeleri gördük. Bu ülkeler büyük oyun bozulduktan sonra maskelerini çıkardılar. Darbeye verdikleri desteği gizleyemediler. Bu sömürge ülkelerin bize karşı oyunları hep devam etti. Tarihte söylenen hiçbir söz boşuna söylenmemiş. Türk’ün Türk’ten başka dostu yok. Bu manada bizim önümüze bakma adına, dostu düşmanı ayırt etmek adına, gerçeklerle yüzleşme adına önemliydi 15 Temmuz. Maskeler düştü ve doğrular ortaya çıktı. Bu süreçte şunu da gördük: Bu örgüt ülkeyi çoktan işgal etmiş. Neredeyse biz onlara sızmışız. İşte 15 Temmuz’da böyle bir örgütü dize getirdik. Ülke bütünlüğünü ve bağımsızlığı her şeyi önünde tutan siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Diğer yandan birçok temiz insanı kirleten, birçok kirli insanı da temizlemeye çalışan gizli yapı hala bitirilemedi. İnsanların kul hakkıyla oynayan adalet ama bu dünyada tecelli ediyor. Bu süreçte birçok pislik, birçok ayrık otu ayıklandı. Ama hala varlar. Bununla da mücadele ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli bir rol üstlendi.

Evet, Sayın Cumhurbaşkanımız o gece önemli bir rol üstlendi. Bilindiği gibi toplumlar liderlerine göre hareket ederler. Cumhurbaşkanımız şan şöhret içinde başka bir ülkede esaret altında yaşamayı tercih etseydi bu ülke elimizden gitmişti. Cumhurbaşkanımız, yaşını doldurmamış torunundan başlayıp aile bireyleriyle şehit olmayı göze alması milletimize de güç verdi. Sonra da bugünlere geldik.

Bugüne gelirsek, neler yapılmalı?

Öncelikle 15 Temmuz İşgal Girişimi asla unutulmamalıdır. Toplumun hangi katmanında, toplumun hangi sosyal sınıfında olursak olalım, söz konusu vatansa gerisi teferruat anlayışıyla hareket edelim. Bu ülkenin bağımsızlığı için aynı kararlılıkla, aynı inançla yola devam edilmesi gerekmektedir. Zor bir yıl geçirdik. Çamurların atıldığı, salyaların akıtıldığı, insanların kendi hatalarını başkalarının üzerinden temizlemeye çalışıldığı bir yıldı. Ben de bu örgütün kumpaslarına maruz kaldım. Örneğin yapacağım mezarlıkla alakalı dahi ceza alma ile karşı karşıya kaldım. Mezarlık yapım işini vatana ihanet gibi yansıtan basın ve bunun üzerine sava açan savcı ile karşı karşıya kaldım. Şimdi cezayı alan onlar oldu. Özellikle 17-25 Aralık’tan sonra bu ihanet şebekesiyle en şiddetli mücadele eden 10 belediye başkanından biriyim. Yaptığım bütün ihaleler ve mal alımlarında devletime bilgi sundum. Tüm ihaleler henüz ihale aşamasındayken firmalar devletle paylaşıldı. Bir sürü ihale iptallerim oldu. Örneğin yurt ihalesini iptal ettim ve çok eleştiri aldım. Fakat yapılan istihbari çalışmada katılımcıların bu örgütün taşeronlarından olduğu ortaya çıktı ve iptal sebebim buydu.

28 Temmuz 2017 -


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?