Ünlü: Sandığından habersiz ülkücüler, teşkilatları karalamasın!

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, Ankara’dan gelir gelmez ayağının tozuyla kongre takvimleriyle alakalı ilk açıklamayı gazetemize gerçekleştirdi. Başkan Ünlü, 4 Kasım tarihinden itibaren, ilçelerin ve ilin kongre takviminin açıklanacağını, il kongresinin büyük bir ihtimalle ocak ayında yapılabileceğini belirtti

+2
Haber albümü için resme tıklayın

MHP İl Başkanı Aydın Ünlü ile Ankara dönüşü oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Başkan Ünlü, tüm sorularımıza oldukça samimi cevaplar verirken yaklaşan kongrelere yönelik gönlünden geçeni ilk olarak gazetemizle paylaştı. Ünlü, “ İl kongresine adayım ve hedefim 3’te 2 çoğunluğun desteğini almak” dedi.

Aydın Ünlü’yü tanımayan yok denecek kadar azdır, lakin Aydın Ünlü siyasi arenanın içerisine hangi süreçlerden geçerek dahil oldu. Bunu öğrenebilir miyiz?

‘ÇEŞİTLİ KADEMELERDE HEP GÖREV ALDIM’
Siyasete olan merakının okul yıllarında başladığını belirten başkan Ünlü, “Okul yıllarında Ülkü Ocakları’na gidip gelerek siyaseti sevdim. Bu süreçte siyasete karşı bir merak uyandı. Bu zamanlarda siyasetle tanışarak ülkücü camianın içerisine dahil oldum. Daha sonra, yine kendi bölgem olan Eşme’de belde başkanlığı yaptım. Sonrasında ise partimin eşme bölgesindeki tek belediye meclis üyesi oldum. Yani 1996 yılından beri siyaseti aktif bir şekilde yürütmekteyim. O dönemden beri bir çok başkana bağlı olarak parti içinde çeşitli kademelerde çalıştım. Sonrasında ise partimin seçilmiş il başkanı olarak göreve geldim” dedi.Seçilmiş il başkanı olduğunuzu belirttiniz ama geride bıraktığımız her seçim sonrası sizin görevden alındığınıza dair çeşitli haberler yapıldı. Siz bu haberlere yönelik gerekli açıklamaları yaparken gerekirse kongreye gideriz ifadelerini kullandınız? Peki kongre takviminiz belli oldu mu?

MHP’DE KONGRE SÜRECİ BAŞLAYACAK
MHP Genel Merkezi’nde gerçekleşen il başkanları toplantısında bu konunun değerlendirildiğini ifade eden Ünlü, “MHP’de kongre takvimi belli oldu. Genel Başkanımız Dr. Devlet Behçeli, 4 Kasım itibari ile bütün teşkilatlarımız kongreye gidecek. Kocaeli’de bunların içindedir. 4 Kasım’da delegasyon seçimleri ardından ilçe kongreleri ve muhtemelen Ocak ayında da il kongremizi yapacağız” dedi.İl kongresinde adaylık düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız karşınıza rakip sizce çıkar mı sonuçta kulislerde birçok isim konuşuluyor?

GENEL SEÇİMLERDE ADAYLIK DÜŞÜNENLERİN ÖNÜ KESİLDİ
Vekilliği düşünenlerin aday olmasının önünü kesildiğini kaydederek sorumuzu yanıtlayan Ünlü, “2015 genel seçimleri bilindiği gibi kader seçimi bu nedenle, bu yapılan kongreler son derece önemli. Kongreden çıkanlar bu süreci yönetecek. Yani 2015’te seçilen teşkilat yapısı bu ülkenin makus tarihine yön verecek. Ya başarılı olacak ya da başarısız olacak. Hep söylediğimiz bir şey var Ünlü ve ekibi genel merkezi anlayan bir siyaset yapıyor Kocaeli’de. Ben yola çıkarken bu nedenle milletvekili adayı olmayacağımı belirtmiştim. Çünkü, herkesi kucaklayan ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin değerlerine sahip çıkan bir mesajla yola çıktım. Genel başkanımızda toplantıda hiçbir seçilmiş il başkanı milletvekili adayı olamayacak. Yani kongreden çıkmış bir il başkanı seçildi. Yarın milletvekilliği adaylığı için istifa eden bir yapıda olması tamamen red edildi. Kimse kendine göre bir menfaat çizemeyecek. Yani benim baştan beri izlediğim yol genel merkezin izlediği yoldur. Aday olmayı planlayanlar sandığa girmesin ve kenarda beklesinler mesajı verdi genel merkez. Herkese eşit davranacak il ve ilçe başkanları olsun istemekte genel merkezimiz. Buradan hareketle Ünlü ve ekibi tekrar aday olup çalışabilecek bir yapıda” ifadelerini kullanarak, kendisini ve ekibini övmeyi de ihmal etmedi.Parti içinden ve parti dışından yıpratılmalara rağmen Ünlü, yeniden aday olacak diyebilir miyiz? Ayrıca karşınıza rakip çıkacağını düşünüyor musunuz?

‘ADAY OLACAĞIM, RAKİPLER ELBETTE OLUR’
Partisinin, Kocaeli siyasetine bakıp ve analiz yapması gerektiğinin altını çizen Ünlü, “ Gazete patronların söylemleriyle değil, siyasi analiz rakamlarla yapılıyor. Bugün rakamlara baktığımızda 2009, 2011 ve 2014 seçimlerine bakıldığında 50 bin bandından, 150 bin bandında oy alan bir partiyse, 13 belediyenin sahibi iktidarın karşısında böylesi oy alan bir teşkilatın başarısını es geçmek olmaz. Eksikliklerimiz elbette var. Ancak 2014 yerel seçimlerinde partimiz şu zamana kadar aldığı oylardan daha fazla bu seçimlerde oy almıştır. MHP 45 yıldır almadığı oyu almıştır. Bu da Aydın ünlü ve ekibinin ilçe başkanlarıyla yürüttüğü çalışmalarının ürünüdür. MHP teşkilatları AKP’ye karşı en çok basın açıklaması yapan, mevcut siyasi partiyi en çok eleştiren partidir. Belgeye dayalı siyaset ve muhalefet yapmakta olan siyasi bir otoriteyiz. Bu nedenle elbette yeniden aday olacağım. Ben aday olabileceğim diyen herkes aday olabilir. Bu demokrasinin olurudur. Genel kongrede bile rakipler çıkıyorsa elbette il kongresinde de rakip çıkması kadar doğal bir şey olamaz. Herkes listesini yapar, her ülkücünün aday olma hakkı vardır. Ancak bizler kimseyi yok saymadan hareket etmeliyiz Biz artık toparlanma süreci diye bir şey düşünmüyoruz. Artık başarısızlığı düşünmek istemiyorum. Bu nedenle böyle bir süreçte ülkücülerin hala onun kaşı onun gözü diyerek kenarda durmak isteyeceklerse, buyursunlar dursunlar. 30 Mart yerel seçimlerinde kenarda duranlara rağmen 150 bin oy alındı. 2015 genel seçimlerinde herkes sahadaki çalışmalara katılmaya davet edilecek. Adayım ve hedefim 3’te 2 çoğunluğun desteğini almak” ifadelerini kullandı.İl bazında oyunuzu artırmış olabilirsiniz. Ancak yerel seçimlerde bazı ilçelerde MHP ciddi bir şekilde kan kaybetti. Orada başkanların değişmesi gerekmiyor mu? Yani il teşkilatı dahil 12 ilçe teşkilatı da kongreye girecek sizce bu 13 yerin kaçında başkanlar değişir?

‘İKİ YA DA ÜÇ YERDE MEVCUT YÖNETİM DEĞİŞEBİLİR’
2014 yerel seçimlerinin farklı bir seçim olduğuna vurgu yapan Ünlü, “Teşkilatlarımız her yerde çalıştı. Bazı ilçelerde belki iyi adaylar çıkamadı. Ama bu seçimde kesinlikle birinciler ve ikincilerin yarışına sahne oldu. MHP ‘nin 6 yerde iddialı olduğunu belirtmiştim ve iddialı olduğumuz bu yerlerde MHP meclis üyesi çıkardı. Bazı içlerimizde önemsediğimiz etkili Sandık Gönüllüleri programımızı tam olarak oturtamadık. Bu ilçelerimizde kendilerinde olan bu eksikliğin farkına vardılar. Diğer ilçelerde, ikinci görüntüsü veremedikleri için oy kaybetti. Ben teşkilatlarla birlikte hareket eden bir il başkanıyım. MHP bu süreçte partisinin tüm değerlerini davet etti. Herksin aday olmaktan çekindiği bir süreci yaşadık. Ancak her şarta rağmen aday çıkarabildik. Elbette eksikliklerimiz oldu. Ancak herkes sokakta çalışarak gerekli mücadeleleri verdik. Lakin kongrelerde 2 veya 3 yerde mevcut başkanın değişeceğini düşünmekteyim. Mevcut yapının devam ettiği yerlerde ise, mevutların güçlenerek çıkacaklarını düşünüyorum. Ama ana hedefimiz tek liste ” diyerek tüm ilçe teşkilatlarının arkasında duran bir il başkanı profili çizmeyi ihmal etmedi.İktidar partisi Ak Parti tüm kongreleri tek listeyle gerçekleştireceğini belirtti. Peki MHP gerçekleşecek kongrelere tek listeyle girmek istemez mi?

‘ELBETTE TEK LİSTE ÇIKSIN İSTERİZ’
Kongre sürecine gerek il gerekse de ilçe teşkilatlarının hazırlandıklarını kaydeden Ünlü , “ Burada hedefimiz uzlaşı ortamı oluşturmak ve ortak akılı kullanmaktır. Elbette bizde de tek liste çıksın isteriz. Sadece ilçelerde değil ilde bile durum böyle olsun isteriz. Bugün Milliyetçi Hareket Partisi’nde genel başkana dair kafası karışık olmayan, genel merkezin kaidelerine uyacak kişilerle liste çalışması yapmak istiyoruz. Hedefimiz çünkü başarmak bu nedenle bu kongrelerin yapılmasının nedeni biri il birileri ilçe başkanı olsun diye değildir. Şunun ekibi bunun ekibi seçildi dönemi değil. Çünkü 2015’te kurulacak yapıyla biz en fazla kaç milletvekili çıkartabiliriz kaygısıyla hareket etmekteyiz. Tamamen bir beyaz sayfanın açıldığı bir seçim olacaktır. Milli iradenin milliyetçi iradeye dönüştüğü kongrelere imza atacağız. O yüzden bu kongreler çok önemli” dedi.Kongreleriniz biraz geç kalması sizce 2015 genel seçimlerini olumsuz etkilemeyecek mi? Sonuçta kongrelerden yeniden seçilerek çıkabilirseniz eğer en az 4 milletvekilli çıkarmak gibi bir hedefiniz vardı, böylesi bir hedefe ulaşabilmek için sizce yeterli vakit kalacak mı?

KONGRELER BİTER BİTMEZ ADAYLIK DÜŞÜNENLERİN TELAŞI BAŞLAYACAK
Kongreler bittikten hemen sonra milletvekili aday belirleme takviminin netleşeceğini belirten Ünlü, “Bununla ilgili teşkilatlar ya üyeye gidecek. Ya da genişletilmiş istişare gerçekleştirecek. Delegasyon ya da merkez yoklamasına yönelik bir milletvekili çalışması yapacak. Ben inanıyorum ki bugün 18 bin üyesi olan MHP Kocaeli teşkilatları üyeye giderek ve üyesini sandığa getirerek bir milletvekilliği sıralaması yapabilir. Milletvekilli sırlamasından ziyade en çok milletvekilini nasıl çıkartırız kaygısıyla hareket eden bir yapı oluşturmak istiyoruz. Kongrelerden çıkmış olan yönetimler milletvekillerin adaylarının kararını vererek, bu alınan kararlar imza altına alarak genel merkeze sunacak” şeklinde konuştu.Her ne kadar siz pek sıralamanın önemine vurgu yapmasanız da adaylar ilk sırada boy göstermek isteyecek. Hatta 30 Mart yerel seçimlerinde Büyükşehir adayınız olan Saffet Sancaklı isminin bu listede ilk sırada yer bulacağı konuşulanlar arasında böyle bir şey söz konusu mu?

‘SIRALAMADA BİRİN DEĞİL BEŞİN KAVGASIDA VERİLECEK ’
Sancaklı’ya yönelik sorumuza net bir cevap vermekten kaçınan Ünlü, “Bugün Kocaeli’nin değerleri dediğimiz insanlar var ve bunun kararını bizler değil, teşkilatlarla birlikte değerlerimiz verecek. En çok çalışan, Kocaelililerin gönlüne ve ülkücü hareketin gönlüne girenler bu sırlamada hak ettikleri yere oturacak. Bizler işte bizim sıralamamız bu demeyeceğiz. İşin özü biz sadece sıralamada sadece birinci konuşulsun istemiyoruz. MHP’de artık adaylar birin savaşını yapmayacak, adaylar artık dördüncü ve beşinci sıraya girmenin savaşını yapacak. Artık böyle bir teşkilatız. Yani sadece bir milletvekili hayal edenler çıkıp, aday bile olmasınlar. Artık beşinci sıraya giren isimde kendini başarılı sayacak. Bizler 2015 genel seçimlerinde Etkili Sandık Gönüllerimizi daha iyi oturtup başarıyı yakalayacağız ve artık birinci sıranın değil beşinci sıranın kavgası yapılacak” dedi.Sizce yerel seçimler öncesi genel başkanlık yarışında Devlet Bahçeli’yi destekleyenler ve Koray Aydın’ı destekleyenler arasındaki çekişme yerel seçimlerde işleri zorlaştırmadı mı? Yani yerel seçimde bir zafer yakalanmaması sadece ESG’lere bağlamak ne kadar doğru?

‘SANDIĞINDAN HABERSİZ ÜLKÜCÜLER KONUŞMASIN’
Hedeflerinin ve beklentilerinin büyük olduğunu kabul eden başkan Ünlü, “Yerel seçimlerde hedeflerimizi ve beklentilerimizi oyumuzu arttırmamıza rağmen tutturamadığımız doğru. Ancak bunu Bahçeli’yi destekleyenler ve Aydın’ı destekleyenler arasındaki sürece bağlamak yanlış. Öyle bir süreç gerçekleşiş olsaydı. Manisa, Adana, Mersin, Isparta gibi illerde bizler seçimi kazanamazdık. Oralara genel başkanımız mı gitti. Ya da ben Kandıra’ya genel başkanımı mı getirdim de orada ikinci parti çıktım tabi ki de hayır doğru isimlerle yola çıktık. İyi aday profiliyle yola çıktığımızda iktidarın alternatifi partimdir. AKP’nin karşısında güçlü bir MHP var. Bu nedenle genel seçimlerde bu milletvekili sıralamasıyla bu MHP başarır mesajını vereceğiz. 150 bin oy alabildiysek, daha planlı ve programlı çalışarak 350 bin oy alabiliriz işte bu benim umudum. Hiç kapısını çalmadığım, tek bayrak, tek millet demediğim kişiler bile MHP’ye oy veriyorsa, tüm oy verenleri harekete geçirdiğimizde oylarımızı katlamamak mümkün değil yerel seçimlerde aktif 2 bin kişi çalıştı. Tüm üyeler harekete geçtiğinde başarı kaçınılmazdır. Her sandıkta 3 görevlimiz olsa 12 bin kişi alanda çalışmış olacaktır. Artık ben ülkücüyüm diyen herkes, sandığında kaç oy MHP’ye çıktı bunu bilecek. Herkes sandığının il başkanı, milletvekili ve genel başkanı olacak. Her ülkücü bunu bilecek ve kendisine sandık hedefi koyacak. Bir ülkücü teşkilatları eleştiriyorsa, ona sorulacak ilk soru sandığından partine kaç oy çıktı olmalıdır. Bunu bilmeyen bir ülkücünün partisini eleştirmeye hakkı yoktur. Ancak sandığından partisine kaç oy çıktığını bilen ülkücülerin her türlü eleştiride bulunma hakkı vardır. Bunları da dinlemeye hazırız. Seçmen yönelik teşviki mesai yapmamış kişiler gelip benim teşkilatlarımı eleştiremez. Herkes buraya sandığından partisine çıkmış oyu alarak gelecek, sandığından partisine 5 oy çıkmış ülkü devi gelip buraya konuşamayacak. Bu plan bizim olmazsa olmazımızdır. Bizler ülkenin geleceğini düşünüyorsak, herkes sandık seçmen listesini alıp kapı kapı dolaşacak. Her ülkücü ev ödevini bu seçimlerde yerine getirecek. 2015 genel seçimlerinde partimiz başarısız olursa herkes başına neyin geleceğini çok iyi biliyor” diyerek suya sabuna dokunmadan eleştiri yapanlara ver yansın etti.Adaylık istediğinizi belirttiniz ve şimdiden buna yönelik çalışmalara girdiğinizi de söylemlerinizden anlıyoruz. Peki aileniz siz bu kadar yıpratılırken, sizin hala başkan olmanızı isteyip, sizi destekliyor mu?

‘AİLEM BU DURUMA ALIŞTI VE YANIMDA’
Ailesinin özellikle bu konuda desteğini hep hissettiğini ifade eden Ünlü, “Eşim il kadın kolları yönetiminde, büyük kızım İzmit ilçede görevli küçük kızım ilk kez cumhurbaşkanlı seçimlerinde oy kullandı. Özetle benim ailem alıştı. Siyasi hayatımı ailem kabul ediyor. Elbette her aile erkeğini yanında ister. Ancak benim hayatım partimin programlarına göre dizayn edilmiştir. Aileme göre dizyn etmiyorum. Ailemde buna alışmıştır ve var güçleriyle yanımda olmayı öğrenmişlerdir” diyerek ailesinin gösterdiği özveriyi de aktardı.Gerek kongre sürecinizi gerekse de yerel seçimleri değerlendirdiniz, 10 Ağustos’ta gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde çatı adayınız Ekmelleddin İhsanoğlu için sahaya çıkarak gayretli bir şekilde çalıştınız. Ancak CHP’liler siz kadar adayı sindiremedi ve siz kadar çalışamadı bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

‘TÜM PARTİLER ELLERİNDEN GELENİ YAPTI’
Adayları açıklanır açıklanmaz sahaya indiklerinin altını çizen Ünlü, “Adayı tanıtmanın gerçektende alt yapısını oluşturduk. Çatı adayını destekleyen partilerin il başkanlarıyla bir araya geldik. Aday için diğer partilerde elinden geleni yaptı. Ancak 15 milyona yakın seçmen sandığa gelmedi. Ve aday ne yazık ki gerekli heyecanı uyandıramadı. Lakin aday çıkartılmış en iyi adaydı. Başka bir adayla çıkılsaydı eğer yüzde 38 bandında bir oy görülemezdi. Yaz döneminde AKP kendi seçmenini sandığa getirmeyi başardı” dedi.2015 genel seçimlerini son derece önemsediğinizi belirtip duruyorsunuz? Peki milletvekili listeleri sizce ne zaman şekillenir sonuçta mevcut vekiliniz Lütfü Türkkan aday çıkacağının sinyallerini verdi bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

‘MART AYINDA LİSTELER ŞEKİLLENİR’
Kongreler yapılır yapılmaz bu iş için kolların sıvanacağını kaydeden Ünlü, “Mart ayı gibi listelerin şekilleneceğini düşünüyorum. Bizler tüm değerlerimize sahip çıkacağız. Herkes aday adayı olabilir, Kararı teşkilatlar ve teşkilatların önüne konulan sandıklar belirleyecek” diyerek sorumuzun vekil Türkkan’la alakalı olan kısmına temkinli yaklaştı.Geçtiğimiz günlerde Cengiz Topel Havaalanı’nın atıl durumda kalmasını artık iktidar Anıtpark’a maket uçak kondurur diyerek gündeme getirdiniz. Ancak bu havaalanı ilimizin, buranın aktif kullanılabilmesi için sizce neler yapılmalı?

KOTO’YA FENA YÜKLENDİ
Ak Partili idarecilerin ve yöneticilerin bu kente ne verdiklerinin muhasebesini yapmaları gerektiğini savunan Ünlü, “Türkiye’nin gelirinin yüzde 25’ni alan ilimizde bir havaalanının olmaması, AKP’li yöneticilerin ayıbıdır. Sadece onlarında değil Kocaeli Ticaret Odası gibi büyük STK’lar ve irili ufaklı diğer STK’lar neden bu konuya eğilmez. Kocaeli havaalanı hak ediyor. Seçim arifesinde, sırf seçimde vaat edilen yerine getirildi imajı verilmek için burası işletildi. Neden KOTO gibi güçlü bir STK’nın başkanı sadece AKP’lilerin yanında çeşitli açılışlarda boy gösterirde bu kentin tamamının menfaatine olan bir konuda duyarsızlık sergiler. KOTO başkanın tek görevi AKP’li başkanlar yanında kurdele kesmek mi? Kocaeli için ne yapmaktalar. Muhalefet partisi il başkanı olarak ben ne için benim havaalanım kapandı demekteyim. Ne için iş adamları havaalanını kullanmadı. Bu bir eksikliktir. Çıkıp biz yapamadık diyerek Kocaeliliden özür dilesinler” dedi.Havaalanının seçim vaatleri adı altında apar topar hayata geçirildiğini belirttiniz. Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Abdülhamit Gül, ilimize gelerek yerel idarecilerin vaatlerini denetleyeceğini ifade etti. Sizce bu vaatlerin yüzde kaçı gerçekleşti?

‘YÜZDE 10’U BİLE HAYATA GEÇMEDİ’
Yerel seçimlere giderken geçmiş seçimlerde de vaat edilenlerin hayata geçmediğini iddia eden Ünlü, “Geçmiş dönemlerde vaat edilenlerin yüzde 10 gerçekleşmedi. Bu yerel seçimlerde vaat edilenleri de 2019 yılında karşılaştıracağız. Kocaeli seçmeni pek vaatlere bakmadı. Sadece bizlerden değişik vaatler beklediler. AKP’nin hem büyükşehir başkanı hem de ilçe belediye başkanları söylediklerinin yüzde 10’nu hayata geçirmeden seçim kazandılar. Kocaeli’nin yüz yılını düşünen bir proje yok. İlimiz henüz denizle kucaklaşamadı hala deniz ulaşımı yok. Trafik problemi ayyuka çıktı. Kocaeli turizm kentimi, sanayi kentimi daha bunun kararı verilememiştir. Bir de en önemlisi buraya yapılan bir şey yokken büyükşehir belediyesinin 6,5 katrilyon borcunun neden kaynaklandığını n sorgulanması lazım” diyerek yerel yöneticilere yüklendi.Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

‘ANA MUHALEFET GÖREVİNİ BİZ ÜSTLENDİK’
Arada bir bardağın dolu tarafına bakılması gerektiğini de söyleyen Ünlü, “Eksikliklerimize rağmen, çok iyi şeyler sergiledik. Belediyelerden, muhtarlıklardan kaldırılan T.C. ibarelerinin yenden yerlerine takılmasını sağladık. Belgeye dayalı bir siyasetin yapılmasını sağladık. Ana muhalefet görevini Kocaeli’de biz üstlendik. Kocaeli seçmeni bizi izlemeye devam etsin. Biz dik duruşumuzu sergilemeye devam edeceğiz. Biz Kocaeli’ye ve ülkücü camiaya hizmet etmeye devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

#

21 Eyl 2014 - 17:03 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

izmitli - cengiz topel havalimanı, metro, tramvay, toplu taşıma v trafik sorunları ak partinin kocaelinde sonunu getirecek. bu halk anap ı bir gecede nasıl silip attıysa, ak partinin yalan vaadlerinin içinde birşeyler düşünüyordur. yeni bir oluşummu olur yada mevcut partiler adam gibi adaylarmı çıkarır bilemem.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 17:03Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?