Her şeyin mümkün olduğu adres Nikomedya Turizm…

Nikomedya Turizm Seyahat Otomotiv Gıda İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi’nin yetkilisi Şenol Karamus ile oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Hedeflerini aktaran Karamus, “Amacımız imkansızı mümkün, mümkünü kolay, kolayı da zarif ve zevkli yapmanın yollarını bulmaktır” dedi

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Eski adı Kocaeli Zafer Seyahat olan ve geçtiğimiz haftalarda Nikomedya Turizm Seyahat Otomotiv Gıda İnşaat Sanayi ve Ticaret Şirketi adını alan firmanın yetkilisi Şenol Karamus ile geçtiğimiz günlerde yeni ofisinde oldukça keyifli bir röportaj gerçekleştirme fırsatı bulduk. Karamus, firması ve firmasına yönelik hedeflerine yönelik bilgileri ilk defa gazetemiz aracılığıyla paylaştı.

Firmanızı tanıtmadan önce, firmanızın ismini değiştirmenizin ve neden firmanıza nikomedya ismini koyduğunuzu öğrenebilir miyiz?

‘KURUMSALLIK ADINA İSİM DEĞİŞTİRDİK’
Öncelikle firmalarındaki isim değişikliğinin nedenini bizlerle paylaşan Karamus, “1998 yılında Kocaeli zafer Seyahat adı altında hizmet sunmaktaydık. 16 yıl bu şekilde hizmet verdikten sonra artık daha fazla kurumsal bir yapıya ve kurumsal bir kimliğe kavuşmak adına yeni bir isim üzerine beyin takımız ile birlikte çalıştık. Bu isim üzerinde ciddi bir mesai harcadık. İsmimiz Kocaeli’yi tanıtsın istediğimizden Kocaeli’nin eski adı olan Nikomedya’da karar kıldık. Şimdi bu yeni ismimizle çıktığımız bu yola devam kararı aldık” dedi.
İsminizi neden değiştirdiğinizi açıklık getirdiniz, bir de şirketiniz bünyesinde insanlara hangi alanda hizmet verdiğinizi öğrenebilir miyiz?

‘GÜVEN VE KİŞİ MEMNUNİYETİ ÖNCELİĞİMİZ’
Birçok çeşitli alanlarda hizmet verdiklerinin altını çizen Karamus, “ Personel servisleri, bazı firmaların müşteri servislerini, öğrenci servisleri, şehiriçi taşımacılığı, şehirlerarası taşımacılık gibi hizmetlerde bulunuyoruz. Tüm bu işleri yaparken ilk önceliğimiz bizi tercih edenleri güvenli ve mutlu bir şekilde gidecekleri yere ulaştırmaktır” şeklinde konuştu.Sektörünüz insanla ayakta duran bir sektör, Peki aynı anda etrafınızdaki tüm insanları memnun etmek sizleri yıpratmıyor mu?

‘İNSANLARI AYNI ANDA MEMNUN ETMEK ZOR’
Sektörlerinde ciddi bir rekabet ortamı olduğunu dile getiren Karamus, “Hizmet sektörü başlı başına zor bir sektör birde rekabette fazlalaşınca işiniz daha da zorlaşıyor. Sizi tercih ederek, sizin aracınızla yola çıkan tüm kişilerin aynı anda memnuniyetini sağlamak meşaketli. Misal bir yolcu, ‘Araba sıcak’ derken, bir diğeri çıkıp soğuk diyebilir. Sadece bu da değil, personel servislerini ele alalım. Firmanın belirlediği güzergah bir çalışanın evine çok yakınsa bu hizmetten bu çalışan son derece memnunken , bir diğer çalışanın belirlenen güzergaha evi uzaksa onun yüzünü güldürmek bir hayli zordur. Her iş kendince zordur, lakin işin içinde insan memnuniyeti varsa bu iş çok daha fazla zordur” ifadelerini kullandı.Kurumsal bir kimlik kazandırmaktan bahsettiniz. Peki sizce bu kurumsal yapıyı oluşturmak zor değil mi?

‘BU YOLA TEK ÇIKMADIM’
Tek başına olmuş olsaydı eğer, kurumsallaşmasının bu denli kolay olmayacağını belirten Karamus, “ Hizmet sektöründe çalışıyorsanız eğer, böylesi bir ortamı oluşturmanız son derece meşakkatlidir. Çok şükür biz bu günlere gelebilen bir firma olmayı başardık. Bu yolda aile büyüklerimin de beni yalnız bırakmammış olması benim en büyük kazanımım oldu. Gerek babam gerekse de abim attığım hemen her adımda beni desteklemeyi ve yüreklendirmeyi ihmal etmediler. Özetle bu yola tek çıkmadım. Şu an emin adımlarla bu sektörde yürümekteysem onların sayesindedir” diyerek çıktığı yolda kendisini destekleyen büyüklerini onure etmeyi de ihmal etmedi.Başarınızı destekleyen unsurlar nelerdir? Çalışanlarınız firmanıza gerektiği değeri kazandırdığını düşünüyor musunuz?

‘PERSONELİNDEN DUA ALAN BİRİYİM’
Başarısına tek katkı sunanların aile büyükleri olmadığını da kaydeden Karamus, “15 kişilik personelimiz bu işletmeyi, aile işletmeleri olarak görmekteler. Elbette işveren olarak buranın bu şekilde görülmesini sağlamaktayız. Yola çıktığımız ilk günden beri çalışanımızın alnının teri kuramadan hak ettikleri ücretleri fazlası ile vermeye gayret ediyoruz. Bunu adeta destur edindik. İyi ki de böyle bir desturumuz var. Annemden aldığım dualara yetişmesi mümkün olmasa da personellimden de dua aldığımı söylemeden geçemeyeceğim. Bu her işverene nasip olacak bir şey değil. Bunun için ne kadar şükür etsem azdır” ifadelerini kullandı.Sektörünüz, rekabetin en yoğun yaşandığı sektörlerin başında geliyor. Bu denli yoğun rekabetin var olduğu bir sektörde işlerinizi iyi yapmak zor olmuyor mu?

‘İNSAN HAYATINI HİÇE SAYAN BİR REKABET PİYASASI OLMASIN’
Sektördeki rekabetin ve her sermayesi az ya da çok olanın bu işe kalkışmasından dolayı sektörlerinde var olan kalitenin düştüğünü belirten Karamus, “Emeklisi dolan, az biraz kenarda birikmişi olan uygun yollarla araçlar alarak, bu işe koyuluyor. Araçların içerisine ne olduğu belirsiz yakıtlar koyarak bir de hem şoförün hem de yolcunun güvenin hiçe sayıyorlar. Böylesi zor bir sektörde işini iyi yapanların olduğunu göstermek için böylesi, sancılı bir sektörde olmak ve insanlara hak ettiği kaliteli hizmeti ulaştırmak istiyorum. Neyse ki son günlerde ‘P’ plakanın değeri arttı. Eskiden 150 bin civarında olan P plaka şimdilerde 300 bin civarında. Artık az bir sermeye ile hadi böylesi bir işe kalkışalım diyenlerin sayısı da azaldı. Rekabet elbette her sektörde olması gerekir. Ancak insan hayatının adeta hiçe sayıldığı bir rekabet piyasası olsun istemiyoruz” dedi.Rekabetin yoğun olduğu bir sektörde, müşteri bulmakta ve kar elde etmekte güçlük çektiğinizi düşünüyor musunuz?

‘MÜŞTERİ BİZİ, BİZDE MÜŞTERİYİ SEÇER, ASLA KALİTEDEN ÖDÜN VERMEYİZ’
Bu sektörde kaliteden asla ödün verilmemesi gerektiğinin altını çizen Karamus, “Mevzu bahis, insan hayatıysa kaliteden ödün vererek hareket edemezsiniz. Bu nedenle araç filomuzu gerekli gördüğümüz her an yenileme gayretindeyiz. Bizimle çalışan firmalarda, kişilerde bizim bu yönümüzü çok iyi bildiğinden, bizlerle hep uzun yıllar çalışmak istemekteler. Müşterilerimizin birçoğu ile devamlı olarak işlerimizi yürütmekteyiz. Yani sadece müşteri bizi değil, bizde müşteriyi seçiyoruz. Ve müşteri seçerken bizimle devamlılığı yakalayacak müşterilerimize öncülük tanımaktayız. Devamlılığı olan müşterilerim olsun istiyorum. Ben bir sene gidip büyük firmadan çok büyük para kazanayım, kar edeyim, ikinci sene başka bir firmaya gideyim mantığı ile hareket etmiyorum. Az para kazanacağım, ama uzun süre çalışabileceğim firmaları istiyorum” şeklinde konuştu.Firmanıza dair hedeflerinizden bahseder misiniz? Birde Taşımacılık sektörünün dışında farklı bir sektörde de girişimciliğinizi görmemiz mümkün olacak mı?

‘HER İŞTE ÖRNEK GÖSTERİLMEK’
“Galiba firmamızın aldığı bu uzun isimden yola çıkarak böylesi bir soru yönelttiniz” diyen Karamus, “Hedefi olmayan bir kişi hiçbir işte başarılı olamaz. Bu nedenle benimde, saymakla bitiremeyeceğim ve belki duyduğunuzda yok artık diyebileceğiniz çok uçuk olduğunu düşünebileceğiniz hedeflerim var. İş hayatına girdiğim andan beri felsefem ‘Amacımız imkansızı mümkün, mümkünü kolay kolayı da zarif ve zevkli yapmanın yollarını bulmak’ oldu. Bu felsefe içerisinde iş hayatımı şekillendirdim. Ortaklığı da seviyorum. Bu nedene gerek inşat gerek gıda gibi sektörlerde de olmak istemekteyim. Yaptığım her işte aranan, parmakla gösterilen ve örnek gösterilen bir firma olmak adına var gücümle çalışıyorum ve bizi tercih edenlerinde bizlerle uzun soluklu bu yola devam ediyor olması bunu başardığımızı da ortaya koyuyor” dedi.Birde ailenizle beraber işlerinizi yürüttüğünüzü ifade ettiniz, peki sizden sonra gelecek kuşaklarında sizin işinizi devam ettirmesini ister misiniz?

‘CANI GÖNÜLDEN EVET DEVAM ETTİRSİNLER DİYEMEM’
Rekabetten dolayı sektördeki kalitenin giderek düştüğüne atıfta bulunan Karamus, “Bir çok kişi bu sektörle uğraştığı için bizden sonrakiler bu sektörün içine dahil olsun mu sorusuna pek canı gönülden evet olsunlar diyemiyorum. Çünkü maalesef sektördeki kalite son derece düştü. Bizden sonraki neslin daha kaliteli işlerle uğraşmasını istiyorum. Beyin takımına önem verdiğimi ifade etmiştim. Belki ilerleyen süreçlerde yen nesil Ar-Ge faaliyetlerimiz sayesinde kendilerine yer bulabilirler” dedi.Şehir içinde de taşımacılık yapan araçlarınızın olduğundan bahsettiniz, Peki son aylarda uygulamaya konulan ve bir türlü karmaşası bitmeyen 65 yaş ve üstünün ücretsiz taşınmasını nasıl değerlendirmektesiniz?

‘ORTA YOL BULUNAMADI’
Bu konunun son derece hassas bir konu olduğunu vurgu yapan Karamus, “65 yaşında ve üzerindeki vatandaş elbette ücretsiz taşınmalı. Ancak bunun maliyeti araç sahiplerinden çıkarılmamalı. Madem böyle bir hizmet verilecek, taraflar bir orta yol bularak bunu hayata geçirmelilerdi. Böylesi bir orta yol bulunmadığı için bu sürecin düzelmesi bir hayli zor” dedi.Son olarak biraz firmanızın uzağında bir soru soracağım, bir süre siyasi arenada da boy gösterdiniz. 30 Mart Yerel Seçimlerinde BBP’den İzmit Belediye Başkan adayı oldunuz ancak bu süreçten sonra sizi siyasetin içerisinde görememiş olmamızın nedeni işiniz miydi?

‘SİYASETTE TOPLUM MENFAATİ ÖNDE OLMALI’
Siyasete giren birinin siyasetten kopmasının mümkün olmadığını ifade eden Karamus, “Siyasette yine de varız. Yerel seçim atmosferinde her şey adayda bittiği için çok yoğun bir tempoda çalıştım. Bu süreçte aile fertlerim işimizin başında olsa da, ben pek fazla olamadım. İşimi özledim ve güzel atılımlar yaparak, işime tam manasıyla asıldım. Siz kopmak istesiniz de siyasetten kopamazsınız. Türk milletinin genlerinde siyaset var. Ancak siyasi konjektörün muhakkak değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü ne yazık ki siyasilerin birçoğu toplumun menfaatini düşünmek yerine kendi menfaatlerini düşünerek hareket ediyor. İşte ben böylesi bir yapıya dahil olmadım, böyle bir yapının içerine asla da dahil olmak istemem. Topluma fayda sağlamak yerine benliğimi düşünerek hareket edeceğim bir yapının içerisinde yer almadığım içinde çok mutluyum. Özetle siyasetten kopmam mümkün olmasa da toplum menfaatinin geri plana atıldığı bir konjektöre dahil olmak istemedim. Bu nedenle uzak kalıyorum galiba” diyerek sözlerini noktaladı.
#

22 Eyl 2014 - 17:33 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?