Zeynep Hanımın azmi

Kadınlar iş yaşamında her geçen gün gözle görülür bir şekilde ön plana çıkıyor

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Haberlerde, dergilerde ve kitaplarda kadın girişimcilerin başarı öykülerini okumak mümkün. Eğitimde fırsat eşitliği, kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık konuları ve aile yaşamında gerçekleşen değişimler kadınları iş dünyasında geçmişteki yerlerinden daha iyi seviyeye taşıyor. Bu konuya dikkat çekmek isteyen Gazetemiz Genel Yayın Koordinatörü Semrel Oruç Aşçı kadın girişimci Zeynep Öz ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdi.

1982 doğumlu on yıllık evli ve bir çocuk annesi Zeynep hanım azmi ve başarısı ile kadın girişimcilere örnek oluyor. Oğlu için yapmaya başladığı kurabiyeler bu sektöre girmesine vesile olmuş. Evinde profesyonel olarak devam ettiği pasta kurabiye yapımıyla bir çok ev kadınına örnek teşkil ediyor. Biz de kendisini kutluyor, bu yolda ki başarısının devamını diliyoruz...

Butik pastacılık nereden aklınıza geldi? Başlama öykünüzü anlatır mısınız?
Mutfağa zaten küçüklüğümden beri çok fazla merakım vardı. Oğlumun doğumunda kurabiye yaptırmayı istemiştim ama imkan olmamıştı, içimde kalmıştı. O yüzden oğlumun bir doğum gününde yapabilir miyim deyip denedim ve böylece araştırarak kendim yapmaya başladım.

Peki ne tür şeyler yapıyorsunuz?

Pasta, kurabiye ve cup kek yapıyorum.

Yaptığınız ürünleri nasıl sipariş veriyorlar?

İnsanlar arayıp organizasyonlarda, doğum günlerinde, nişan, söz, kına ve düğün gibi özel günlerinde sipariş veriyorlar. Ben de kişiye özel tasarlayıp hazırlıyorum.

Mesela bir aile geldi ve çocuğunun doğum günü için sipariş verdi. Bütünüyle nasıl bir doğum günü hazırlıyorsunuz?

Organizasyon şeklinde parti süsleri, pastası, kurabiyesi, böreği, salataları, kekler, hediyelik eşyalarla bir doğum günü için ne gerekiyorsa hazırlıyorum.

Bu işe başlarken amatör bir şekilde başladınız, şimdi ise profesyonel olarak yapıyorsunuz. Bu sizi başlar da hiç korkuttu mu?

Tabii ki de korktum acaba yapabilir miyim? Olur mu olmaz mı? Kafamda bir çok soru işaretleri oluştu. Ancak bu iş biraz yetenek sabır ve tecrübe gerektiriyor. Üstüne de becerini ve araştırmalarını aldığın eğitimlerle de pekiştirince ortaya güzel işler çıkıyor. Her defasında yaptığın bir öncekinden daha iyi ve daha güzel oluyor. Dolayısıyla insanın kendine güveni de yerine geliyor. Müşterilerimde de olumlu dönüşler olduğu zaman mutluluğun ikiye katlanıyor. Bu iş sayesinde bir çok insan tanıma fırsatım oldu bir çoğuyla yakın arkadaşlıklar kurdum. Yani bu sektör aynı zamanda bana yeni dostlar da kazandırdı.

Şuana kadar ki müşteri portföyünüz kaç kişiden oluşuyor?

İnanın hiç sayısını bilmiyorum, çok fazla doğum kurabiyesini yaptığım ve o bebekler şuan 2. Yaşını kutluyor. Ve ben her sene onların pastalarını kurabiyelerini yapıyorum .

Bir oğlunuz olduğundan bahsettiniz. Bu işi evde üç buçuk yaşındaki oğlunuzla birlikte yapmanın zorlukları da oluyor mu?

Evet zor oldu ama istedikten sonra her şekilde yapılıyor. İmkansız diye bir şey yok. Ailenin de desteğini alınca bir şekilde idare ediliyor.

Bu sektöre ilk başta merakla başladığınızı söylemiştiniz. Şu an itibariyle bu işten kazanç elde ediyor musunuz yoksa kazandığınız ücret sadece malzeme almanıza mı yetiyor?

Şuan sadece kendimi döndürüyorum. Çünkü bunun sonu yok alınan malzemenin sınırı yok yani aldıkça yeni şeyler yapmak için yeni malzemeler almam gerekiyor. Butik demek özel demek dolayısıyla maliyeti yüksek şeyler yaptıklarım. Her iş gibi bu da emek istiyor. Başlarda kendi cebimden verdiğim oluyordu ama şimdi yapa yapa malzemelerim elimde kaldığı için idare ediyorum kedimi anca döndüre biliyorum yani..

Peki şuan ciddi sayıda kurabiye, katlı düğün pastaları yapıyorsunuz. Bu anlamda bir ekibiniz var mı yoksa her şeyi tek başınıza mı yapıyorsunuz?

Tamamen tek başıma yapıyorum bir ekibim veya yardım edenim yok.

Tek başına üstesinden gelebiliyor musunuz?

Geliyorum çünkü çok severek yapıyorum. Her şeyin başı sevmekten geliyor dolabı açıp pastaları teslim edene kadar, çok güzel oldun sen ya deyip sevdiğim bile oluyor, vermek bile istemiyorum içim gidiyor verirken, çok severek yapıyorum .

Bunun yanı sıra çok da iyi bir annesiniz gördüğümüz kadarıyla. Oğlunuzla da bire bir ilgileniyorsunuz. Bazı şeylere adım atmak için insanlar bahane mi üretiyorlar sizce?

Bunların hepsi bahane istedikten sonra her şeyi yapıyorsunuz yeter ki yapmayı isteyin.

Şuan Türkiye'de bir çok kadın işsiz. Bir çok sebeple evinde oturmak zorunda kalan dışarı da çalışamayan kadınlar var. Ancak bir şekilde evlerinde bir şeyler üretip maddi anlamda ayakları üzerinde durmak istiyorlar. Siz genç bir girişimci bayan olarak onlara ne tavsiye edersiniz?

Tabi ki de girişimci olsunlar, çünkü insanın kendi parasını kazanmasından daha keyifli bir şey yok.
İlla çalışmak ya da bir şeyler üretmek için dışarıda olmak gerekmiyor. Evde de bir çok şey yapabilirler. Öncelikle kendi yeteneklerini keşfetsinler. Ellerinden ne geliyor ne yapabiliyorlar ona baksınlar. Bu örgü olur, nakış olur, butik işi olur, benim gibi pasta börek işi olur. Kendilerini keşfettikten sonra yapmak istediklerine karar verip adım atsınlar. En önemlisi de kendilerine güvensinler. Ben yaparım desinler. Gerisi zaten gelir.

Önümüzde ki süreçte bu işi daha profesyonel hale getirip pasta açarak büyütmeyi düşünüyor musunuz?

Düşünüyorum. Yalnız şuan oğlum ufak olduğu için birkaç sene daha böyle devam eder sonra oğlum büyüdükten sonra yapabilirim.

Bu sektörle ilgi hayalleriniz neler tam olarak?

Hayallerimin sonu yok aslında. Ama en büyük hayalim bu sektörde marka olmak.

Şuanda bu işi hangi isim altında yapıyorsunuz?

Zeyyo Butik Kurabiye ismiyle yapıyorum.

Zeyyo'nun hikayesi nedir?

Adım Zeynep genelde bana zeyyo diyorlar. Bir gün kız kardeşimle otururken internette pasta sayfası açıcaz kendimize isim arıyorduk. Ne olsun ne olsun diye düşünürken, Zeynep, zeyo, Zeyno gibi isimler türettik. Ve derken Zeyyo ismine karar verdik. Zeyyo Butik Kurabiye.. Evet kulağa hoş geliyor demeye başladık ondan sonrada böyle kaldı. Ben bu işe kurabiye olarak girdim ondan sonra pastaya döndüm ve şuan kurabiyeden çok daha fazla pasta siparişi alıyorum.

Bununla ilgili eğitim aldınız mı?

Evet aldım. Eğitimlerine gidiyorum. Yaptığım siparişlerden sonra müşterilerin olumlu dönüşleri de ayrı bir keyif oluyor.
Mesela yaptığınız ürünler mutfağınızdan hiç eksik olmuyordur hiç yemekten sıkıldığınız oluyor mu?
Yok olmuyor, sadece yaptığım bir şeyin aynısını yapmak istemiyorum her defasında farklı modeller çalışmak istiyorum.

Müşteriniz geldiğinde ürünlerinizin temalarını nasıl belirliyorsunuz?

Mesela yaz mevsimdeki doğum günlerinde tasarım biraz daha farklı oluyor. Gelen müşterim seçenek konusunda çok bilgili değilse ben kendilerine öneriler sunuyorum. Hani hep klasiktir ya uğur böceği erkekse mavili kızsa pembeli pastalar.. Ben ne renk istediklerini öğreniyorum veya hiç bilmiyorsanız bana bırakın size yapabileceğim şeyleri sunayım siz karar verin diyorum. Ve genelde yüzde doksanı bana bırakıyor, siz ne isterseniz o olsun diyorlar ve çok şükür şuana kadar hiç sorun yaşamadım.

Peki okuyucularımızı bilgilendirmek adına soruyorum. Bir müşteri geldi ve çocuğu için bir yaş pasta istedi. Nasıl fiyatlandırıyorsunuz?

Kurabiyelerde adet üzerine fiyat veriyorum, kiloyla yapılmıyor. pastada da kişi sayısına göre çalışıyorum. En az on kişilik çalışıyorum. Ortalamam sekiz ile on arası değişiyor. Dilim fiyatı yani seksenle yüz TL arası. Üzerindeki çalışmaya göre figüre göre yapılan emeğe göre fiyat değişiyor. Kurabiyede en az on beş adet alıyorum siparişleri. Fiyatlar üç ile beş arası, kap kekleri dört liradan yapıyorum. Minimum on beş adetten başlıyor her şeyi adet üzerinden alıyorum istedikleri sayıya kadar çıkıyor.

Kaç gün önceden sipariş vermeleri gerekiyor?

Büyük bir organizasyon için bana on beş gün önceden haber vermeleri gerekiyor, çünkü sürekli başka siparişler geliyor. Hepsini bir arada yapmam mümkün olmuyor. Hele ev ortamında çocukla zor oluyor. Bana önceden haber verildiğinde bende kendimi ona göre hazırlıyorum program çizip yapıyorum

Siparişlerin çakıştığı ve bu yüzden iptal olduğu oluyor mu?

Çok fazla oluyor. Açıkçası ben önceden herkesi uyarıyorum lütfen bana en geç bir hafta önceden haber verin yoksa yapamam diyorum. Çünkü gelen siparişleri de geri çevirmek istemiyorum.
Bu birkaç yılda butik pasta olayı çok arttı. Şeker hamurunu eline alan herkes ben kurabiye yapabiliyorum deyip işi ticarete dökmeye çalışıyor. Peki gerçekten her isteyen yapabiliyor mu?
Herkes bunu yapamıyor. Ancak benim gibi bu işi profesyonel yapmak isteyenler bu işin eğitimini alıyor. Ciddi emek harcıyor ve kaliteli malzeme kullanıyoruz. Ama maalesef ki her sektörde olduğu gibi bu sektöründe haksız rekabeti söz konusu. Ucuz malzemeyle, başkalarının ürün fotoğraflarıyla kendileri yapmış gibi müşteriye sunuyorlar. Maalesef müşteri de ucuza kaçıyor ve o ürünü tercih edebiliyor. Ancak burdan da belirtmek istiyorum ki ucuz diye kanmayın. Kaliteli ve sağlıklı olanı tercih edin.

Bu şeker hamurunda katkı malzemesi var zararlı mı peki?

Yok çok zararlı değil sonuçta bu her gün yenilen bir şey değil sadece özel günlerde senede bir defa veya iki defa yenilen bir şey kaldı ki şeker hamurunu pastanın üzerinden ayıra biliyorsunuz şeker hamurunu yemek zorunda değilsiniz yani sağlık bakanlığından onaylı ürünler

Şipariş veren müşteri ürünleri nerede hangi şartlarda yaptığınızı görmek istiyor mu?
Evet soran merak eden oluyor. Benim onlara söylediğim tek şey var. Ben de bir ev hanımı ve daha da önemlisi anneyim. Kendi çocuğumun sağlığını hijyenini ne kadar önemsiyorsam sizlere yaptığım ürünleri de o kadar önemsiyorum.

Peki bu işi öğrenip profesyonel olarak yapmaya başladıktan sonra butik pastayla ilgili dersler de veriyor musunuz?

Evet özel kurslar veriyorum, kurabiye ve pasta eğitimi veriyorum. En fazla altı saat sürüyor kurslarımız. Katılanlar pandispanya yapımı, katlandırılması, kremanın yapımı, şeker hamurunun renklendirilmesi kullanımı kaplanması ve süslenmesiyle birlikte hepsini öğrenmiş oluyor bir pastayı kurabiyeyi yapmayı öğrenmiş oluyorlar.

Peki bir ders yeterli oluyor mu bir kişi için?

Evet yeterli oluyor aslında. Kurs aldıktan sonra da ilişkilerimizi koparmıyoruz. Birbirimizin telefon numaralarını alıyoruz ve her hangi birşeye takılırlarsa arayıp sorabiliyorlar.

Şuana kadar kaç kişiye ders verdiniz?

En az yirmi kişiye vermişimdir. Mesela öğrenip hiç yapmayanda var, merakı gitsin diye öğrenen de var, kendi satış düzeninin kurup satış yapan öğrencilerim de var.

Bu kursların ücretleri nedir peki?

Pasta kursu iki yüz lira, kurabiye kursu yüz elli liraya veriyorum bir kereliğe mahsus.

Kursa gelip hiç yapamayan oluyor mu?

Evet oluyor, bu yetenek işi. Eliniz yatkınsa bunu bir dört saatte bitirebiliyorsunuz. Ama bunun yanısıra kremayı çırpmayı bilmeyen insanda oluyor gerçekten.

Bu işi yapanlarla hiç iletişime geçip diyolog kurdunuz mu?

Çok fazla var iletişim kurduğum insan var. Birbirimize sürekli destek olup bir şeyler paylaşıyoruz. Hatta birbirimizin yoğunluğuna göre siparişlerimizi bile paylaşabiliyoruz.

Bu eğitimler kişiye özel mi oluyor yoksa gruplar halinde mi?

Kişiye özel veriyorum. Birebir çok daha iyi oluyor. Grup olduğu zaman ister istemez bölünebiliyorsun ama birlikte bire bir yaptığın zaman kurabiye yaparken pastayla da ilgili bilgi verebiliyorsun arkadaş gibi gün geçirebiliyoruz. Daha keyifli oluyor.

Müşteriler arasında tarif isteyen oluyor mu?

Evet isteyen oluyor ama tarif vermiyorum çünkü eğitim veriyorum. Tarif verirsem bu sefer eğitim verdiğim insanlara haksızlık oluyor o yüzden eğitim verdiğimi söylüyorum isterlerse onlara uygun gün kararlaştırıp eğitimi yapabiliyoruz.

#

22 Eyl 2014 - 11:17 -


TÜM RÖPORTAJLAR GÖSTER

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Nalan - 1/2 defa pastasını yedim. Gerçekten düzgün ve güzel iş yapan temiz bir kadın. Allah yolunu açık etsin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Eylül 11:17
02

Reyhan - Zeynep hanim gercekten harika pastalar yapiyorsunuz. Ellerinize saglik kutluyorum sizi umarim bircok ev hanimina ornek olmussunuzdur Basarilar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Eylül 11:17
01

Selda - Zeynep hanım özel eğitim almak için size nasıl ulaşabilirim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Eylül 11:17Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?