Hoca çok, öğrenci yok!

Değerli okurlar,
Kocaeli Üniversitesi 1992 yılında kuruldu.
Rektörlük koltuğunda Prof. Dr. Baki Komsuoğlu, Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’dan sonra 2014 yılından buyana Prof. Dr. Sadettin Hülagü oturuyor.

19 fakülte 4 yüksekokul, 16 meslek yüksekokulu, 4 enstitü, 1 konservatuvarda 

toplam 56 bin öğrenci öğrenim yapıyor, 288’i profesör, 221’i doçent olmak üzere 2.330 öğretim elemanı görev yapıyor.

Üniversite denince her dönemde akla, ‘Amiral Gemisi’ ve ‘referans merkezi’ olarak bilinen, anılan Tıp Fakültesi geliyor.
Diğer fakülte ve yüksekokullar; aidiyet duygusunun yeterince oluşmaması, bilimsel yayın sayısında beklenen performansın gösterilmemesi nedeniyle Tıp Fakültesinin gölgesinde kaldı.
Meslek Yüksekokul sayısının fazla olması nedeniyle üniversiteler sıralamasında çıta yukarılara çıkacağı yerde düştü.
Son zamanlarda geç de olsa nicelikten çok nitelikli ve istihdam odaklı kararlar için düğmeye basıldı.
Denizcilik Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu, Turizm Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Havacılık ve Uzay Bilimleri Yüksekokulu fakülteye dönüştürüldü, Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi kuruluşuyla ilgili karar Resmi Gazetede yayınlandı.
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinin kapatılarak İşletme ve Siyasal Bilgiler adıyla 2 ayrı fakültenin kuruluşu gerçekleşti. Bölümleri ve 2022-2023 öğrenci kontenjanları YÖK tarafından belirlendi.
Bugünlerde yer sorununun çözümü, dekan görevlendirmeleri ve personel dağılımıyla ilgili çalışmalara başlanacak.
Bu arada Mühendislik Fakültesi kapatılmasıyla ilgili üniversite teklifi YÖK’te inceleniyor.
Mühendislik Fakültesinin çoğu bölümleri koruyarak kurumsallığını devam ettirmesi planlanıyor.
Yazılımın ve dijitalleşmenin öne çıktığı günümüzde Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Yazılım Bölümü, Teknoloji Fakültesi Bilişim Sistemleri Bölümü ile Teknopark’taki yazılım, bilişimi de bünyesine alacak Bilişim Fakültesi kurulacak.
Fakülte kapatmak ve yenilerini açmakla iş bitmiyor. Asıl sorun bundan sonra başlıyor.
Yer bulmak, Umuttepe dışına taşınacak fakültelerde görevli hocaları memnun etmek.
Körfez Belediyesinin Lojistik Yüksekokulu olarak inşa ettiği binaya kimse gitmek istemedi.
Denizcilik Fakültesi, İletişim Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Hukuk Fakültesi hocaları “hayır” deyince Yabancı Diller Yüksekokulu taşındı.
Ne kadar gerçek bilmiyorum ama konuşulanlara bakılırsa yeni kurulan İşletme ve Siyasal Bilgiler Fakülteleri şimdilik kapatılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binasında iki ayrı fakülte olarak öğretimine devam edecekmiş.
Körfez Belediyesi’nin Hereke’de Asım Kocabıyık Kampüsü yanında inşaatına başladığı bina bittiğinde oraya İşletme Fakültesi taşınacakmış.
Bina bittikten sonra sorun yaşamamak, ek maliyet çıkarmamak için Hereke’ye taşınacak fakültenin bugünlerde belirlenmesinde fayda var.
Aksi halde Yabancı Diller Yüksekokulunun kullandığı binaya döner, kimse gitmek istemez.

Yeni kurulacak fakültelerde yaşanacak en büyük sorunun dekan atamalarında yaşanacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok.

Bırakın yeni fakülteleri yıllar önce kurulan Tıp, Diş, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Teknoloji, Hukuk, Mimarlık ve Tasarım, Güzel Sanatlar, İlahiyat Fakülteleri Dekanlıklarına bile atama yapılamıyor vekaleten yönetiliyor.

 
JEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ

Gelelim asıl konumuz 1993 yılında Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde kurulan Jeoloji Mühendisliği Bölümüne.
Önce Jeoloji Mühendisliği Bölümünün hoca, öğrenci ile son 4 yıllık kontenjan ve tercih rakamlarına bakalım;
Bir: An itibariyle bölüme kayıtlı öğrenci sayısı 1. Öğretim 295, 2. Öğretim 94 olmak üzere toplam 389. Okuma süreleri dolan 130 öğrencinin kaydının silineceğini düşünürsek bölümde 259 öğrenci kalacak.
İki: Hoca sayısı ise 5 profesör, 3 doçent, 6 Dr. Öğretim Üyesi, 6 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 20 öğretim elemanı.
Üç: Son 4 yılın kontenjanları ve tercih eden öğrenci sayıları.
2018 yılı kontenjan 10+1, tercih eden 2, boş 9, en yüksek puan 306.
2019 yılı kontenjan 10+1, tercih eden 1, boş 10, en yüksek puan 326.
2020 yılı kontenjan 15+1, tercih eden 0, boş 16, en yüksek puan 363.
SONUÇ: Rakamlardan anlaşılacağı gibi öğrenciler Jeoloji Mühendisliği Bölümünü tercih etmiyor.
Açıkta kalmamak için yanılıp da tercih edenler de devam etmiyor.
Sorun sadece Kocaeli Üniversitesi sorunu değil.

Türkiye’de 3’ü İstanbul’da, 2’si Ankara’da, 1’i İzmir’de, 1’i Kocaeli’nde olmak üzere mevcut 9 Jeoloji Mühendisliği Bölümünden 8’in de durum aynı.

Sadece İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü kontenjanı 60+2 olup 62 boş kontenjan yok.

2021 yılı kontenjan 15+1, tercih eden 1, boş 15, en yüksek puan 309.
Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki üniversitelerde öğretim üyesi olmadığı için derslerin boş geçmesini anlıyorum.
Ama İstanbul’un burnunun dibindeki Kocaeli Üniversitesinde Jeoloji Mühendislik Bölümünde öğrenci olmadığı halde 5 profesör, 3 doçent, 6 Dr. Öğretim Üyesi, 6 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 20 öğretim elemanının kime hizmet verdiğini merak ediyorum.
 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

10

Öğrenci - Yazarın 17 Nisan 2022 tarihli

Gazetecilik yapılmayınca haberde üretilmiyor konulu yazısı.

Değerli okurlar,

Biz gazeteciler her gün başkalarını yazmaktan, siyasileri ve bürokratları sorgulamaktan mesleğimize yabancı kaldık.

Dedikodu yapmaktan haberciliği unuttuk.

Bilgiyi haber kaynağından almak yerine ya başkalarının kapısını çaldık ya da

kolaycılığı seçerek “emek hırsızlığı” yaptık.

Kendimizi haber peşinde koşmaya değil başkalarına akıl vermeye adadık.

Habere gitmek, o duyguyu yaşamak, yayınlandığını görmek yerine kolaycılığı

tercih edip “imece gazeteciğe” başladık.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Nisan 02:20
09

Cengiz Köseoğlu - Anlaşılan Ortadoğu'da kartlar yeniden dağıtılırken birileri şimdiden koltuk kapma yarışına girmiş. Haber siparişleri verilmiş.

Eski, eksik ve yanlış bilgilerle oluşturulan haberde günah keçisi de Jeoloji mühendisliği bölümü olmuş.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 20:13
08

Oğuzhan Öktem - Sayın Ataman,

2019 Kocaeli jeoloji mezunuyum. Hocalarımı anlatmama gerek yok, eğer jeolojiyle ilgili biraz bilginiz varsa yapılan işleri, projeleri vs. avesis, researchgate vb. sitelerden inceleyebilirsiniz (Ancak bilginiz olsaydı bu yazıyı yazmazdınız). 20 öğretim elemanının hizmetlerini sorgulayarak hata yapmışsınız, vardığınız nokta bu olmamalıydı. Yine de nasıl hizmet ettiklerine bölümde ve sonrasında gördüklerimle değinebilirim. Kesinlikle ülkeye çok faydalı jeologlar yetiştiriyorlar. Bunu gerek yazılan makalelerde, gerek piyasada büyük projelerde yer alan kocaeli jeoloji mezunlarından görebilirsiniz (Yine işin içinde olmadığınız için hangi projede kaç tane koü jeoloji mezunu çalışıyor bilmiyorsunuz). Büyük bir aile olduğumuz için mezun olduktan sonra da iletişimimiz kopmuyor. Asıl konuya gelecek olursam, bırakın eğitim konularını eğitimciler tartışsın. Siz gazeteciliğin geldiği noktayı düşünün. (bu yazıdan da anlaşılacağı üzere).

Bölümlere öğrenci gelmemesi sadece jeolojiye, mühendislik fakültelerine özgü değil. Sorunlu bir sistemde olduğumuzu tartışmamışsınız. Az öğrenci demişsiniz, açıklamamışsınız. Piyasada jeolog ihtiyacını tartışmamışsınız. Gelecekte yurtdışından ithal jeolog getirip yerli kaynaklarımızı çıkarmakta kullandığımız zaman gerçek problemleri daha iyi anlayacaksınız. Başarısız bir eğitim sisteminde öğrencileri özel okullara yönlendirmek, 300 000 barajı koymak ve önümüzdeki yıl göreceğimiz diğer bölümlere barajın kaldırılması gibi saçma sorunlar varken bölümlerin boş kalması normal değil mi? Kocaeli jeoloji youtube ve instagram hesaplarını takip edin, vakit alan işler olmasına rağmen gönüllü olarak doğayı ve yerbilimlerini insanlara tanıtmak, bölüme eğilimi olan öğrencilere doğru bilgi vermek amacıyla işleri olmamasına rağmen hakkını vererek 'hizmet' ediyorlar.

Son sözüm, sohbet eşliğinde sallama kararı alarak veya yatarak eleştirmek değil, iş yaparak düzeltmeye çalışmak önemli. 20 hoca her gün bunun için uğraşıyorlar.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 01:29
07

Ayhan Çukur - Başlık dikkat çekici ancak içerik gerçek sorunun çok uzağında. Tam bir ''clickbait''.

Yorumlar yazılanlardan daha aydınlatıcı...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 00:12
06

Hakan Maça - "aidiyet duygusunun yeterince oluşmaması, bilimsel yayın sayısında beklenen performansın gösterilmemesi"

Benzetme için kusura bakmayın ama yayın yapmak geldiği zaman tuvalete gitmek midir? Sayıyı referans gösteriyorsunuz? Sonrasında salladığınız jeoloji bölümünde ise resimlerinden bile korkacağınız, kimsenin gitmediği arazilerde zorlu çalışma şartlarında oldukça nitelikli yayınlar çıkaran hocalar var. Azıcık bilgi ile jeolojide yayının süreç meselesi olduğunu anlayabilirsiniz ama yazar bilmediği konuda yargı dağıtmış... Emin olun dünya çapında ve standartların çok üzerinde hocalar var. Asıl mesele neden öğrenci yok olmalıydı. Buradan rektör, YÖK, bakanlık eleştirileri çıkar ama bu konuya 'yazan' bile girmemiş, girememiş...

Özetle, anlamsız ve çöp bir yazı.

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 17:59
05

Alperen Keskin - Verdiğiniz bazı rakamlar yanlış. Basit bir Google araması ile doğru kaynaklara erişip teyit edebilirsiniz.

Doğru başlayıp yanlış bitirmişsiniz. Doğru ve yararlı bir muhakeme olmamış. Bu yazıları yazmadan önce umuttepe'ye ve mühendislik fakültesine geldiniz mi ? ( Sanmıyorum). Birileri fısıldamış, siz tetik çekmek istemişsiniz ama okuyanların muhakeme yeteneğinizi sorgulayacağını düşünüyorum. Ben ne alaka dedim de yorum yapmaya karar verdim.

Saygı çerçevesinde bir eleştiri olarak düşünün

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 16:22
04

Ayşen Bilen - Neden öğrenci gelmiyor? İlkokuldan üniversitelere eğitim =para olmuş. Özel üniversiteler ve 300bin barajı birlikte yürümüyor. Yıllardır temel bilimlere öğrenci gelmiyor ve piyasada açığı hissedilmeye başlandı. Ve çok daha fazlası ama kimse okumayacak zaten... Bunları sorgulamak gerek. Üstteki yorum çok haklı bir eleştiri, hocalar ne alaka? Yazmadan önce araştırdım gayet iyi işler yapıyorlar

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 15:23
03

Tonguç Karataş - Üniversitelerde ciddi problemler olduğunu biliyoruz ve yazının nereye evrileceğini merak ederek ilerledim...

Hayal kırıklığına uğradım çünkü yazar uykum geldi, dur jeologlara sallayıp uyuyayım tadında bitirmiş.

En komik kısım burada

''Eyyyy jeologlar, kimlere hizmet ediyorsunuz''??

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 14:55
02

La Fontaine - Bahsedilen bölüm son yıllarda fakültenin en fazla Tübitak projesi üreten bölümü. Ayrıca bölümden lisans ve lisansüstü eğitim ile mezun edilen öğrenciler TPAO ve MTA araştırma gemilerinde yapılan çalışmalar ile ülkemize Petrol ve Doğalgaz müjdeleri vermekte. Bölümün yaptığı araştırmalar ile gerek bilimsel gelişmelere gerekse ülke ekonomisine yaptığı katkılar belli. Sizin ise yaptığınız bu itibar suikasti ile kime hizmet ettiğiniz belli değil.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 11:08
01

Bir Bilen - Yazıda hatalar var: 1) Mühendislik Fakültesi kapanmıyor, oradan iki bölüm ve teknoloji fakültesinden bir bölüm alınarak yeni bir fakülte açılması amaçlanıyor 2) Vekalet ile yönetiliyor denen fakültelerin hepsinde dekanlar aseleten görev yapıyor.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 01:59


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?