Milli Eğitimde keyfi uygulama!

Kocaeli Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, 16 Ağustos 2021 tarihinden buyana Rasim Hocanın koltuğunda oturuyor.

İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü iken samimi, art niyetli ve ön yargılı olmayan Ömer Hoca ile sohbet etmek, eğitim sorunlarını konuşmak fırsatım oldu.

Personel Genel Müdür olan Fehmi Rasim Çelik’in yolunda yürüyeceği, yarım projeleri tamamlayacağı, kalitenin artması, başarı çıtasının daha yukarıya çıkması için 7/24 özveriyle çalışacağı açıklamalarına inandım.

8 ay önce bugünlerde “Kocaeli’nde eğitimin kalitesini artıran, başarı çıtasını yukarılara çıkaran, farkındalık yaratan projeleri örnek gösterilen Rasim Hocanın koltuğunu değil Ömer Hoca bir başkasının doldurması zor” yazmıştım.
Yeni görevinde başarılar dilerken, Rasim Hocayı çok yakından tanıması, hayata geçirilen projelerin çoğunu birlikte hazırlaması, Kocaeli’ne ve eğitime yabancı olmaması nedeniyle başarılı olacağını söylemiştim.

Yüksek Lisansını mezun olduğu Erciyes Üniversitesinde tamamlayan, Doktora eğitimine İstanbul Üniversitesinde devam eden, eğitimin sorunlarına yabancı olmayan Ömer Hocaya son günlerde bir şeyler oldu.

Risk ve inisiyatif almayı pek sevmediğini biliyordum.

Ama Kocaeli’yi eğitimin tüm paydaşlarıyla ve ortak akılla yönetmek yerine belli kişi ve kurumlarla yönetmeye kalkışacağına ihtimal vermiyordum.

Rasim Hocanın kurumda sağladığı huzur ve güven, öğretmenlere kazandırdığı moral ve motivasyonun devam edeceğine inanmakla yanıldığımı anladım.

2022 Yılı Müdürlüğü Münhal Bulunan Eğitim Kurumları ile 17 Haziran 2022 tarihinde 4 veya 8 Yıllık Görev Süresini Tamamlayan Kurum Müdürlükleri duyurusunda olduğu gibi.

 

Değerli okurlar,

Yöneticiler 5 Şubat 2021 tarih ve 31386 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında yönetici görevlendirme Yönetmeliğini uygularken hata yapabilir.

Ama Yüksek Lisansını İslam Hukuku Ana Bilim Dalında yapan Ömer Hocanın her ne sebeple olursa olsun hata yapma keyfi kararlar alma lüksü yok.

Geliniz önce 2022 Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğini okuyalım;

Madde 30- Bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanda dört yıllık görev süresini dolduran müdürler aynı ya da farklı eğitim kurumlarına, bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanda sekiz yıllık görev süresini dolduran müdürler ise farklı eğitim kurumlarına müdür olarak yeniden görevlendirilmek üzere başvuruda bulunabilir.

Madde 32 - Yöneticiler dört yıllığına görevlendirilir. Aynı unvanla aynı eğitim kurumunda SEKİZ YILDAN FAZLA süreyle yönetici olarak görev yapılamaz.

Bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanla dört yıldan fazla, sekiz yıldan az görev yapanlardan aynı eğitim kurumuna yönetici olarak görevlendirilenlerin görevleri, sekiz yılın dolduğu tarih itibarıyla bu Yönetmelikte öngörüldüğü şekilde sonlandırılır.

Yönetmeliğe göre yapılan uygulamaya bakalım;

Bir: 31 Mart-01 Nisan tarihlerinde, bulunduğu eğitim kurumunda 4 veya 8 yıllık görev süresini tamamlayan müdürler belirlenerek ilan edildi.

İki: 04 - 06 Nisan tarihlerinde, müdürlüğü boş bulunan eğitim kurumları ile 4 veya 8 yıllık görev süresini tamamlayan müdürlerin okulları duyuruya çıktı.

Üç: 07 - 08 Nisan tarihlerinde, değerlendirme komisyonlarının oluşturuldu.

Dört: 11-15 Nisan tarihlerinde aynı veya farklı eğitim kurumlarında müdür olarak yeniden görevlendirileceklerin başvuruları alınmaya başladı.

Beş: İzmit’te 4 veya 8 yıllık görev süresi dolan müdürlerin okulları; Bilgün Dereli Anaokulu, İSU Anaokulu, 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu, Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu, Ford Otosan Ortaokulu, Ulubatlı Hasan Ortaokulu, Yenituran Anaokulu, Ana Sultan Anaokulu, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İzmit Rehberlik ve Araştırma Merkezi, TBMM ilkokulu, İzmit Nuh Çimento Özel Eğitim Meslek Okulu, Mehmetçik İlkokulu.

 

KOCAKAYA’YA ÖZEL

Yönetmelik ve duyuru böyle ama 4 ve 8 yılını olduran müdürlerin görev yaptığı okulların listesinde İzmit Evliya Çelebi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi yok.

Listeyi hazırlayanlar Muhammet Kocakaya’nın 2012 yılında müdür olarak görevlendirildiğini, 8 yıllık sürenin dolduğunu bilmiyor mu?

Belli ki, birilerini memnun etmek için yönetmeliği bir kenara bırakarak Muhammet Hocaya da, “Okulunu listeye aldırmadık. Müdürlük görevine devam et. Sesini çıkarma” demiş!

Yüksek lisansını KOÜ Eğitim Yönetimi Teftiş Planlama Bölümünde yapan Muhammet Kocakaya’da söylenenleri yapmış.

Ama yönetmeliği bilmesine rağmen ses çıkarmayan Muhammet Hoca ve yerinde kalmasını isteyen her kim ise boşuna heveslenmesin.

“Yanlış hesap Bağdat’tan döner” misali, Kocaeli Milli Eğitiminin yönetmeliğe aykırı keyfi uygulaması Ankara’dan döner.

Benim tanıdığım Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve Personel Genel Müdürü Fehmi Rasim Çelik “dur” der.

Bugünlerde, duyuruya çıkan okul listesine İzmit Evliya Çelebi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi eklenerek aday başvuruları alınacak.

15 Nisan’a kadar şartları tutan müdürler İzmit Evliya Çelebi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesini tercih edecek.

Muhammet Kocakaya’ya “Kusura bakma oyunu Ankara bozdu. Yönetmeliğin ilgili maddeleri uygulanacak” denerek başka okul tercih etmesi istenecek.

 

Muhammet Hoca bu saatten sonra anaokulu ve ortaokulda müdürlük yapamayacağına göre kariyerine uygun okula müdür atanır.

Hereke İmam Hatip Anadolu Lisesi, Çayırova Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Derince Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kandıra Anadolu İmam Hatip Lisesi, Kandıra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinden biri olur.

Aldığı onlarca ödül ve İzmit Evliya Çelebi Kız Anadolu İmam Hatip Lisesindeki performansını yeni okulundaki öğretmen ve öğrencilerle paylaşır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder

# isu

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

09

Serkan - Galip hocam, Muhammet hocayı eskiden beri tanır. Muhammet hocanın Eğitime kendisini nasıl vakfetmiş bir kişi olduğuna binlerce kişi şahitlik eder. Kendiside yazısında belirtmiş saolsun Geçmiş zamanlarda Muhammet hocaylada çok uğraşmışlardı ama adalet tecellisini bulmuştu. Galip hocanın bu şekilde acemice olay örgülerini kaçırıp konuyu bağlantısız ve tarafların konu İle ilgili görüşlerine yer vermeden yazmasını gazetecilik açısından üzücü buldum. Gazeteci böyle teknik bir konuyu detaylarıyla kurumlada iletişime geçip kamuoyunu öyle bilgilendirmeliydi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Nisan 10:49
08

Galip - TENCERE TAVA HEP AYNI HAVA

Bu yazıların Ömer Beyi parlatır ,Rasim beyi yıpratır.

Ömer bey yazdıklarına itibar etmeyince Şirazen kaydı sanki.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Nisan 00:27
07

Samet Taş - Galip hocam nasıl böyle bir tufaya düşürdüler seni? 10 yıldır müdür, 8 yıldan fazla çalışamaz diye Ömer müdürü suçlarsın. Ömer müdür 7 aydır İl müdürü. Rasim hocayı sıkıntıya koyduğunun farkında değilsin sanırım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Nisan 23:33
06

Eği̇ti̇mci̇ - Yazıya nereden baksan yanlışlık gözüküyor:ilk düğme yanlış iliklenmiş, yazının gerisi de yanlış gelmiş devletin hiç bir koltuğu kişilerin olamaz ne Rasim hocanın,ne de Ömer hocanın!

Koltuklar devletindir!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Nisan 11:50
05

Asparagas - Yazıldığı gibi 2012 esas alınıyorsa yanlışlık 2 yıl öncesine dayanıyor. 2 yıl öncesinde Kocaeli Milli Eğitim müdürünün kim olduğunu bilmiyor gibi methiyeler düzmüşsünüz.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 20:17
04

Adet - Galip hocam, Muhammet Kocakaya'nın Evliya Çelebi İHL ye 2012 de atandığını yazmışsın. Pekala yıl 2022 . Aradan 10 yil geçmış. Yonetmeligin ilgili maddelerını ne güzel yazmışsın. Bir okulda aynı unvanla 8 yıldan fazla kalinmaz diyor. Bu durumu bana bir izah edermisin. O zaman 2 yildır Muhammet hocayı orada Ömer hocamı tuttu. Ömer hoca nezamn il mudürü oldu. Lütfen bu duruma bir cevap verirsen memnun olurum.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 18:07
03

Kemal - Galip bey bu ilde ne zaman Milli Eğitimde yönetmelikler uygulandı ki bakın proje okulları atamalarına hiçbirinde uygulanmadı ve bunlar Fehmi beyin zamanı dahil hiçbir dönem uygulanmadı onlarca örneği mevcut siz nerede yaşıyorsunuz Galip bey adalet kanun yönetmelik güçlü olandan iktidardan yana biraz cesur ve adaletli gazetecilik yapın!!!!!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 14:11
02

Izmitli Eğitimci - 1.Rasim Bey,nasıl bir düzen kurmuş merak ettim?

2.Galip Bey'e il milli eğitimden bilgi akışı mı kesilmiş acaba?

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 13 Nisan 11:45
01

Eğitimci - Galip bey Ömer beyi çok iyi tanırım insani olarak eleştiri yapmam ancak yönetici olarak hiç risk almaz hatta Rasim beyin kurduğu düzeni de koruyamaz. Kısaca üst aklı ne emrederse. Onu yapar. Kısaca cemaat kıskacından çıkamaz. Bu ilin eğitimden tek sorumlusu benim diyemez daha önce başkanı olduğu sendika güdümündedir

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Nisan 23:56


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?