Kocaeli milli eğitimde yaprak kıpırdamıyor!

Kocaeli’nin eğitimdeki başarısı, bir zamanlar her yerinde konuşuluyordu.

Öğretmenlerin performansı, öğrencilerin akademik ve sosyal sorumluluk projeleri örnek gösteriliyordu.

Son dönemde bırakın yeni projeler üretmeyi aylardır önceki yıllarda yapılanların üzerine bir tuğla bile konmadı.

Dün milli eğitimin sorunlarını dert etmeyenler, taşın altına elini koymayanlar bugün milli eğitimi yönetmeye kalkışmış!

İlgili vali yardımcısı sorun çözeceği yerde “esip gürleyerek, gözdağı vererek” milli eğitimi yöneteceğini sanıyor.

Sayın Valinin sorun çözmek konusundaki samimiyetine ve iyi niyetine rağmen eğitimde işler iyi gitmiyor!

İlçelerde elini taşın altına koyan, sorumluluk üstlenen, risk alan müdür ve öğretmenler olmasa eğitimde yaprak kıpırdamayacak.

Her şeye rağmen eğitimi dert edinen öğretmenlerin özverili çalışmaları ve başarıya koşan üstün zekalı öğrencilerin kazandığı ödüllerle teselli buluyoruz.

Bir zamanlar şantiyeye dönen Kocaeli’de bugün çivi çakılmıyor.

Örnek mi?

Bir: Önceki yıllarda deprem hasarlı okullarda başlayan güçlendirme çalışmalarıyla öğrenciler yeni binalara kavuşmuştu. Bugün bakanlığın güçlendirme kararı aldığı 17 deprem hasarlı okulda en küçük bir çalışma yok.

İki: İzmit İmam Hatip Lisesinin de aralarında olduğu binaları yıkılan, ihale sonrası yer teslimi yapılan 8 okul inşaatı aylardır başlamadığı gibi ne zaman başlayacağı da bilinmiyor. Sayın Valinin kararlılığı sonrası inşaat alanlarına tabelalar takılarak geciken inşaatlar başlasa bile çok değil 5-6 ay sonra ‘harç bitti yapı paydos’ denir. Galip Hoca yazmıştı dersiniz.

Üç: Gebze’de 40 derslik, 4 atölyeden oluşan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak yapılan binada eğitim-öğretim yapılırken İzmit’te 40 derslik, 4 atölyesi olan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi aylardır boş tutuluyor. Geçici olarak yıkım kararı alınan Namık Kemal Anadolu Lisesi öğrencilerinin taşındığı binanın geleceği Kocaeli Sanayi Odası Başkanının insafına ve inisiyatifine bırakılmış.

Dört: Çayırova’da GOSB Tadım Jale Yücel MTAL yerine yapılması planlanan Milli Savunma MTAL protokolü 28 Nisan 2021 tarihinde imzalandı. Arsa ifrazı ve tahsisi yapılan, parası hazır 24 derslik 2 atölyeden oluşan okulun yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor.

Beş: Kocaeli İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Çayırova Belediyesi ve Ekol Lojistik A.Ş. yetkilileri 22 Mart’ta biraya gelerek Çayırova Ekol Anadolu Spor Lisesi Kampüsü yapımını konuşmuş. Belediye Başkanı istedi diye yapılıp yapılmayacağı bilinmeyen 150 milyon liralık spor lisesi yerine ihtiyaç olan bölgelere birden fazla ilk, orta, lise yapılabilir.

Umarım kampüsün akıbeti 6 yıldır konuşulan Derince Belediyesi Eğitim Kampüsüne dönmez. Yapılsa bile Kocaelili öğrencilere değil İstanbullulara hizmet verir.

Altı: 50. Yıl Ortaokulunun boşalttığı Kozluk Mahallesindeki bina yaklaşık 2.5 yıldır boş duruyor. Neden boş durduğuyla ilgili açıklama yapılmadığı gibi ne zaman açılacağını da bilen yok.

İNANILIR GİBİ DEĞİL

50. Yıl Ortaokulu binası demişken son günlerde konuşulan iddialardan birine kulak verelim.  

Duyduklarınıza sizler de benim gibi inanamayacak ve “Bu kadar da olmaz” diyeceksiniz.

Kozluk Mahallesinde Atatürk ve Redif Müzesi karşısında altı dükkan 4 katlı, 20 derslikli bina 1974 yılında 50. Yıl İlkokulu olarak açıldı, sonraki yıllarda ortaokul oldu.

3’üncü ve 4’üncü katları 1976- 1981 yıllarında müdürlüğünü yaptığım Kocaeli Meslek Yüksekokulu, sonraki yıllarda Sağlık Müdürlüğü tarafından kullanıldı.

Ortaokulun 25 Ağustos 2019 tarihinde Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin boşalttığı binaya taşınmasıyla zemin katta dükkanlar bulunan 5 katlı, 20 derslikli okul binası yaklaşık 2.5 yıldır boş.

İzmit ilçe milli eğitim müdürlüğünün mü, İzmit Halk Eğitim Müdürlüğünün mü taşınacağına karar verilemeyince binada onarım da yapılamadı.

Koskoca okul binası sahipsiz kalınca, kaderine terkedilince olanlar olmuş!

İddialara göre bir gece mi birkaç gece mi bilemem okul olarak kullanılan 4 kattaki tüm kalorifer petekleri (radyatörler) işini bilen hırsızlar tarafından sökülerek götürülmüş.

Vali Konağının da bulunduğu Kocaeli’nin en hareketli bölgesinde 4 katlı binadaki tüm radyatörler sökülüp götürülürken hiç kimsenin haberi olmamış!

Dükkan sahipleri, binanın boş olduğu için kaloriferlerin yanmadığını düşünerek elektrik sobası ya da klima ile ısınıyorlarmış.

Umarım radyatörlerin çalındığı iddiaları doğru değildir.

 

KARATEPE’DEN UZAYA

Değerli okurlar,

Kocaeli eğitiminde “yaprak kıpırdamıyor” derken işini düzgün yapan, elini taşın altına koyan, özveriyle çalışan her kademedeki müdür ve öğretmenlere haksızlık etmek istemem.

Az da olsa moral olur diyerek Kocaeli’nin gururu öğrencilerimizin başarılarını paylaşmak istiyorum.

Kartepe’ye bağlı Karatepe Köyü (mahalle) Ortaokul öğrencilerinin TÜBİTAK Araştırma Proje Yarışmasında bölge birincisi olduklarını cumartesi günü manşetten duyurmuştum.

Bugün köy çocuklarının “Karatepe’den Uzaya” projesiyle kazandığı ödülün tesadüf olmadığını anlatacağım:

Bir: TÜBİTAK 16. Ortaokul Araştırma Proje Yarışmasına katılan Karateye Ortaokul 8. Sınıf öğrencileri Erva Meryem Yıldız ve Ecrin Ceylan, İstanbul Asya Bölgesi Fizik finalinde birinci oldu, 6-10 Haziran’da yapılacak Türkiye finaline katılma hakkı elde etti.

İki: Fen Bilgisi öğretmeni Serdar Ergünal’ın danışmanlığında hazırlanan öğrenciler ürettikleri el yapımı teleskopla gece gözlemleri sayesinde gök cisimlerini yakından izleyerek uzay ve astronomi bilgilerini arttırdılar.

Üç: Karatepe Köy çocukları, ‘anlı-şanlı’ resmi ve özel ortaokulları geride bırakarak Kocaeli’nden katılan 104 proje arasında bölge birincisi olurken  okulun önceki yıllarda elde ettiği başarıların tesadüf olmadığını da kanıtladı.

Dört: Karatepe Ortaokulunda 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 1’er Fen, Matematik, Türkçe, İngilizce, Din, Beden, Anasınıfı, 2 Sosyal öğretmenin görev yaptığı, 16’sı 8. Sınıfta olmak üzere 86 öğrencinin öğrenim görüyor.

Beş: 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılında Kocaeli’nde 26 bin 125 öğrencinin katıldığı TEOG-1 ve TEOG-2 sınavlarında 120 sorunun tamamını yaparak Türkiye Şampiyonu olan Halenur Soğukpınar öğrenimine Fen Lisesinin ardından Çapa Tıp Fakültesinde devam ediyor.

Altı: 2018’de LGS yerleştirme sonuçları açıklandığında Karatepe Ortaokulunun Türkiye genelinde yüzde 1.5’lik dilime giren 2 öğrencisi Fen Lisesine, 1 öğrencisi Sosyal Bilimler Lisesine, 3 öğrencisi tam burslu Özel KOTO Kolejine yerleşti.

Yedi: 2019’da 3 özel okulun bulunduğu Kartepe’de LGS ortalama puana göre tüm devlet okullarını geride bırakarak birinci, özel okulların arkasında 3. oldu.
Sekiz: 2020’de LGS yerleştirme sonuçları açıklandığında Karatepe Köyü Ortaokul öğrencilerinin neredeyse tamamı sınavla öğrenci alan pilot liselere kayıt yaptırdı.

Dokuz: TÜBİTAK 15. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Karatepe Ortaokul öğrencileri bölge üçüncüsü oldu.

On: TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında sergiledikleri proje beğenilen Karatepe Ortaokulu öğrencileri 5 Bin 800 TL teşvik ödülüne layık görüldü.

 

Değerli okurlar,

Öğrencilerimizin başarıları Karatepe Ortaokulu ile sınırlı değil.

Başiskele Şehit Ozan Özen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, TEKNOFEST 2022 Liselerarası İnsansız Hava Araçları Kanat Kategorisine 2 takım ile katıldı.

Danışmanlığını Oktay Türk’ün yaptığı Beyaz Lotus Takımında Betül Kavalcı, Asude Eymen Fındık, Asya Aktunç, Elif Meryem Demirhan görev aldı.

Danışmanlığını Hayati Şahin’in yaptığı Eryurt Takımı Zeynep Sena Manay, Saliha Kalabalık, Zeyneb Söylemez, Fatma Beyza Baş, Nurefşan Yazıcı ile katıldı.

Başiskele Şehit Ozan Özen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, TEKNOFEST 2022 Liselerarası İnsansız Hava Araçları Yarışmasında Kocaeli’nden  Desteklenmeye hak kazanan tek İmam Hatip Anadolu Lisesi.

Kartepe-Karatepe Ortaokulu’nun TÜBİTAK Yarışmasında olduğu gibi Başiskele Şehit Ozan Özen Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinin TEKNOFEST

İHA Yarışmasındaki başarısı da tesadüf değil.

Bir: TEKNOFEST 2020 finallerine “İnsansız Su Altı Sistemleri” ve “İnsansız Hava Aracı” Yarışmalarına katıldı.

İki: TEKNOFEST 2019 finallerine, “İnsansız Su Altı Sistemleri” kategorisinde   başarılı olarak finallerde yarıştı.

Bitmedi;

4. Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Kocaeli Finali geçtiğimiz günlerde yapıldı.

Kocaeli’ni temsil edecek 10 birinci 4’ü Gebze, 2’si Körfez, birer tanesi Başiskele, Çayırova Darıca, Kartepe ilçelerindeki okullarda öğrenim görüyor.

İşte o öğrenciler, okulları ve katılacakları oyunlar;

Bir: Bünyamin Dönmez, Başiskele Gübretaş Ortaokulu 6. Sınıf. Oyun Mangala

İki: Sinemis Türkmemeteoğulları, Çayırova Reysaş Ortaokulu 7. Sınıf. Oyun Küre

Üç: Ahmet Muhammed Yazıcı, Gebze Mustafa Paşa Ortaokulu 8. Sınıf. Oyun Kulami

Dört: Doruk Seyfi, Körfez Petkim Ortaokulu 5. Sınıf. Oyun Reversi.

Beş: Şahinbey Dumanlı, Körfez Barbaros İmam Hatip Ortaokulu. 8. Sınıf. Oyun Pentago

Altı: Toprak Altuğ Şahin, Darıca Kazım Karabekir İlkokulu 4. Sınıf. Oyun Q.bitz

Yedi: Ali Talha Demirtaş, Gebze Eğitim Vakfı İlkokulu 3. Sınıf. Oyun Küre

Sekiz: Eylül Bayav, GebzeEmlak MKonutları İlkokulu 3. Sınıf. Oyun Equilibrio

Dokuz: Ali Mete Saruhan, Kartepe Dürdane Özdilek İlkokulu 4. Sınıf. Oyun Pentago

On: Salih Muaz Aktin, Gebze Eğitim Vakfı İlkokulu 4. Sınıf. Oyun Mangala.

SONUÇ: Eğitimde yaprak kıpırdamasa da elini taşın altına koyan, sorumluluk ve risk alan, özveriyle çalışan müdür ve öğretmenlerin danışmanlığında üstün zekalı öğrenciler girdikleri yarışmalarda elde ettikleri başarılarla Kocaeli’nin gururu olmayı ve alkışı fazlasıyla hak ediyorlar.

Müdür, öğretmen ve öğrencileri kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

02

Acayip - Acayipsin be adam, Sen Galiba Milli Eğitimden bir çıkarın vardı, olmadı , o yüzden sıralamışsın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 11:06


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?