Atatürk’ün eşyasına bile sahip çıkamadı!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmit ziyaretinin 99’uncu yılını gazeteci dostlarımız, sadece “16 Ocak Basın Onur Günü” olarak yazdı, noktayı koydu.

Galip Hoca “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” farkıyla değerli okurları için araştırmaya devam ediyor.

Bugün, Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in 29 Ekim 2020’de açılışını yaptığı “ İzmit Belediyesi Atatürk Evi” öyküsünü anlatacağım.

Cumhuriyetimizin 97. Yılında “İzmit Belediyesi Atatürk Evini” Atatürk’ün İzmitlilerle buluşmasının 99. Yılında neden ziyarete kapattığını yazacağım.

Önce geçmişe kısa bir yolculuk yaparak kim ne söyledi hatırlayalım;

Bir: Tarih 29 Ekim, Başkan Hürriyet “Cumhuriyetimizin, 97. Yılında Bizim için çok kıymetli bir açılış oluyor bugün. Hem de tarihi bir günde. Dünyanın en zengin Atatürk müzesini İzmit'e İzmit Belediyesi olarak kazandırmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Büyük bir dayanışma gösterdi ve uhdesinde bulunan atamızın kıymetli eşyalarını bize emanet etti ve burada bu kalıcı müzenin hayata geçmesinde büyük emeği ve büyük güveni oldu. Bunun için değerli büyüğümüz Eriş Ülger'e çok teşekkür ediyorum.”

İki: Tarih 29 Ekim 2020, Tarihçi-Yazar Eriş Ülger “Açılışı yapılan müzede Anıtkabir’de bile göremeyeceğiniz Atatürk'ün birebir kullandığı özel eşyaları var. İzmit'te bu müzenin açılması konusunu konuşurken sayın başkanımıza, ‘Bu müzeyi açmak için personel lazım, emek lazım, para lazım dediğimde cevabı oluştururuz, buluruz oldu.”

Üç: Tarih 19 Ocak 2022, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmitlilerle buluşmasının 99’uncu yıldönümünde Başkan Hürriyet ile Atatürk Koleksiyonu sahibi Ülger İzmit Müze Evinde buluştu. Başkan Hanım müzenin faaliyetine ara verildiğini söyleyerek “25 Şubat 2020’de imzalanan protokol doğrultusunda 2 yıl sergiledik. Sulh yoluyla karşılıklı anlaşarak bitirmiş olduk” dedi.

Dört: Tarih 29 Ekim 2020’de çalıştığım Star Kocaeli Gazetesinde, Atatürk’e ve yakınlarına ait 400 parça eşya ile objenin İzmit Belediyesine ait Yeşil Konak’ta değil bakanlığa ve valiliğe ait müzede sergilenmesi gerektiğini yazmıştım. O yazıda,

Kapısına Atatürk Evi yazılmasına rağmen Atatürk Müzesi olarak tanıtılmasının yanlış olduğunu belirterek “Atatürk Evi olabilmesi için Atatürk’ün kısa sürede olsa kalması, yaşanmış anıları, anlatacak hikayesi olması gerekir. Belediye de olsa özel müze açmak için gerekli koşullar oluşturulduktan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayı olması gerekir. Bırakın Yeşil Konak ile ilgili müze onayı, başvuru bile yok” ifadelerine yer vermiştim.

 

NELER YAŞANDI

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in 19 Ocak 2022 tarihinde yaptığı “İzmit Belediyesi Atatürk Evi’nde geçici süreyle sergilenen eşyalarla ilgili Eriş Ülger, bu eser ve eşyaları İzmit Belediyesi’ne satmak istedi. İzmit Belediyesi eşyaları satın almak için görüşmeye başladı. Ancak Ülger, bu eser ve özel eşyalar için İzmit Belediyesi’nden 5 milyon TL maddi ve 5 milyon TL manevi olmak üzere toplam 10 milyon TL talep etti” açıklamasına geçmeden önce neler yaşandı ona bakalım:

Bir: Atatürk’ün manevi kızı Sabiha Gökçen’in manevi oğlu Eriş Ülger, İzmit Belediyesine İstanbul Kadıköy 25. Noterliğince gönderdiği İHTARNAMEDE, “Doğrudan temin yöntemi Kira Sözleşmesi 6 Ocak 2022 tarihinde sona ermiş, hüküm ve geçerliliğini kaybetmiştir. Bu sözleşmeye dayanarak sergilenmek üzere tarafımdan aldığınız envanter listesindeki tüm obje ve eşyalar ile Atatürk’e ait kalpak ve daha sonra ilave edilen obje ve eşyaların tümünü 10 gün içinde tarafıma iade etmenizi, aksi takdirde hukuki yaptırımlar için yasal yollara başvuracağım” yazıyor.

İki: Fatma Hanım, 10.Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i TBMM Başkan Vekili Haydar Akar ile ziyaret ederek aracı olması ricasında bulundu.

Üç: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kapısını çalarak, Eriş Ülger’i ikna etmesini istedi.

Dört: Son olarak Eriş Ülger’i İstanbul’da evinde ziyaret ederek Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait eser ve özel eşyaların sergilenmesiyle ilgili biten sözleşme tarihinin uzatılmasını görüştü.

Beş: Konuyla ilgili İzmit Belediyesi eski Kültür Müdürü Ali İhsan Engür’ü aradım. Belediyeden ayrıldığını son durumdan haberi olmadığını ama üzüldüğünü söyledi. Mevcut müdür Ceren Öker Cömert’i aradım, bilgi vermeye yetkili olmadığını ifade etti. Başkan yardımcısı Nurettin Bulut, müzenin kapanmadığını önümüzdeki aylarda farklı şekilde ziyarete açılacağını, sigortanın  Eriş Beye ait olduğunu söyledi. Başkanı Hürriyet’in cevap vermeyeceğini bildiğimden aramadım.

 

ERİŞ NE SÖYLEDİ

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait eser ve özel eşyalardan oluşan koleksiyon sahibi Eriş Ülger’e ulaştım.

Söze “Doğru başlayan ama yanlış biten projeydi. Tüm obje ve eşyaları kırıksız, döküntüsüz sağlam teslim ettim. Basın karşısında, kamuoyunda Başkan hanımla gerçekleri konuşmaya, tartışmaya hazırım” diye başladı.

Devamında, “Atatürk’ü kullanmak istemelerine kahroldum, üzüldüm. Benim için önemli olan Atatürk’e kalben, içteni samimi sahip çıkmaktır, gerisi teferruattır” dedi.

Bakın başka neler söyledi, “Atatürk, Zübeyde Hanım, Latife Hanım, Fikrîye Hanım, Salih Bozok ve Sabiha Gökçen’e ait 300 fotoğraf ve tablo, vefatından önce 22 Temmuz 1938’de Savarona yatında son kez içtiği kahve fincanı, silahları, gaz lambası, köstekli saati gibi objelerin sergilendiği İzmit Belediye Atatürk Evinin ziyarete kapatılması böyle olmamalıydı. Bu eşyalar ve objeler ilk kez İzmit’te sergilenmiyor. Önceki yıllarda ABD Başkanı Clinton’ın ziyareti sırasında 9. Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel'in öncülüğünde İstanbul’da, Kültür Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı Köşkünde, TBMM’de de sergiledim ama hiçbir zaman böyle bir olayla, iftirayla karşılaşmadım.”

Başka?

“Sayın Başkana sözleşmesinin uzatılmasını ben önerdim. Objeleri ebediyen muhafaza edebilirsiniz. Bana ödeyeceğiniz para ile bir ilkokul, bir anaokulu, bir sağlık ocağı yaptıracağımı, lösemili çocuklara yardım edeceğimi, harcamaların faturasını da ibraz edebileceğimi söyledim. Son anda bile Sayın Başkana, siyasi hayatına zarar verecekse vazgeçeceğimi ifade ettim” dedi.

Konuşurken üzgün, kırgın, öfkeli ve ağlamaklı olduğu anlaşılıyordu.

İzmit Belediyesi Atatürk Evinde sergilenen Atatürk’e ait obje ve eşyaların sigortası ile ilgili şunları söyledi, “Sergilenen obje ve eşyalar paha biçilmez olup emsali yok. Sigortası sergileyen kişiye ait ama İzmit Belediyesi deprem, yangın, doğal afet, hırsızlık dahil hiç sigorta yapılmamış. İngiltere Kralı Edward’ın Atatürk’e hediye ettiği fincanın tabağının kırıldığı bana 3 ay sonra söylendi.”

Tarihçi ve yazar Eriş Ülger’in, kendisine intikal eden 5 tabanca ile ilgili anlattıklarını ben de ilk kez duydum, “Salih Bozok’un oğlu Cemil Bozok ve annem Sabiha Gökçen’den bana intikal eden 5 tabancadan Fikriye Hanımın intihar ettiği, Salih Bozok’un intihar ettiği ve Atatürk’ün kullandığı bir tabancayı Yapı Kredi Kültür müdürlüğüne verdim. İki tabancayla ilgili olarak Cemil Bozok bana ‘Bu 2 tabancanın ruhsatını üzerine al’ demesine rağmen almadım. Atatürk gibi büyük bir şahsiyete ait olarak kalacağını söyledim.”

SONUÇ: İzmit Belediyesi tarafından 29 Ekim 2020’de, daha fazla Atatürkçü genç yetiştirmek amacıyla “Dünyanın En Büyük Atatürk Müzesi” gibi iddialı bir söylemle açılan Atatürk Evi’nin 19 Ocak 2022’de ziyarete kapatılması böyle olmamalıydı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP Kadın Kolları Genel Başkan Aylin Nazlıaka dahil binlerce kişinin ziyaret ettiği Atatürk Evi’nden İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet 2 yılda siyaseten yeterince nemalandı ama korunması gereken Atatürk’e ait eşyaları ve objeleri koruyamadı, sahiplenemedi.

Önümüzdeki süreçte, Eriş Ülger ya da bir başkasının İzmit’te ziyarete açacağı, sergileyeceği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ait eşyalar İzmit Belediyesi ve Başkanı Hürriyet’e bırakılmamalı. 28 Ekim 2019 tarihinde olduğu gibi Kocaeli Valiliği doğrudan müdahil olmalı. Kocaeli Valiliği Atatürk ve Redif Müzesinde sergilenmeli.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Engin - Ben gezdim gördüm müzeyi, tek problem eğer o eşyalar gerçek ise devlette olmaları lazım. Eriş bey kim olursa olsun Atatürk eşyaları bir kişiye ait olamaz. Devletin bundan haberi olmaması tuhaf yada eşyalar gerçek değil

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Ocak 20:48


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?