Atatürk İzmit’te

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 57 yıllık yaşamında İzmit’ten 52 kez geçti, 3 kez konakladı.

Cumhuriyet’in ilan edileceği, Başkentin Ankara olacağı, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verileceği, siyasi parti kurulacağı müjdesini İzmit’te verdi.

99 yıl önce bugün İzmitlilerle yaptığı toplantıda söylediklerine geçmeden önce zaman tünelinde İzmit turu yapalım;

Bir: 18 Haziran 1922. Türk dostu Fransız yazarı Claude Farrere ile buluştu.

İki: 16 Ocak 1923. Milli Mücadeleyi destekleyen İstanbul Gazeteleri Başyazarlarıyla Cumhuriyet’e giden yolda önemli mesajlar verdi.

Üç: 17-18 Ocak 1923. Hereke ve Gebze Bölgesindeki askeri birlikleri denetler.

Dört: 19 Ocak 1923. İzmitlilerin sinema salonunda sorduğu soruları cevapladı.

Beş: 12 Eylül 1924. Eşi Latife (Uşaklıgil) ve arkadaşları ile birlikte Gemlik’ten İzmit’e geldi. Hamidiye zırhlısı ile Trabzon’a hareket etti.

Altı: 1 Temmuz 1927. 16 Mayıs 1919’da ayrıldığı İstanbul’a ilk kez gitmek için Ankara’dan trenle İzmit’e gelir. Ertuğrul yatına binerek İstanbul’a hareket eder.

Yedi: 24 Temmuz 1933. Dinlendiği Yalova’dan İstanbul’a dönerken Karamürsel’de mola verir. İskelede coşkuyla karşılanır, çay kahve içerken Karamürsellilerle sohbet eder.

Sekiz: 5 Mayıs 1934. Donanmayı denetlemek için Gölcük’e gelir ve geceyi geçirir. Ertesi gün İzmit’e uğrar, kısa bir süre kaldıktan sonra Ankara’ya döner.

Dokuz: 19 Kasım 1938. İstanbul Dolmabahçe’de vefatından 9 gün sonra Yavuz Zırhlısıyla getirilen Ay Yıldızlı Türk Bayrağına sarılı tabutu İzmitlilerin gözyaşlarıyla karşılanır. Aynı gün saat 22.00’de İzmit Garı’nda bekleyen özel trene konarak gözyaşlarıyla Ankara’ya son yolculuğuna uğurlanır.

On: Ankara’dan İstanbul’a her gidişinde İzmit Garında mola verir. İstasyondaki çeşmeden çene suyu içer, bekleyen yolcuların hatırlarını sorar.

 

Değerli okurlar,

Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  99 yıl önce İstanbul’dan gelen gazetecilerle yaptığı toplantının ardından 19 Ocak 1923’te İzmitlilerle buluştu.

İzmit sinema salonunda aralarında esnaf, memur, çiftçilerinde olduğu yaklaşık 600 kadar İzmitli ile bir araya gelen ve 6 saat süren toplantıda Atatürk konuşmasına İzmit’ten övgüyle başladı, “Efendiler! İzmit'in muhterem ahalisini bu suretle yakından selamlamakla çok bahtiyarım. İzmit, Türkiye'nin en kıymetli ve en mühim bölgelerinden birisidir. Çok mühimdir, çok güzel bir koyun sahilinde kurulmuştur. Etraf ve havalisi cennet gibidir. Verimlidir, bereketlidir, kaynakları zengindir”.

Ardından şöyle der, “Bugün ikinci kez olmak üzere aynı anıyı yerinde yenilemekle çok memnunum. Bu ikinci ziyaretim, biliyorsunuz ki, ordularımızın çok parlak ve büyük zaferinden sonra gerçekleşmiş oluyor ve onun doğal sonucu olarak yetki sahibi delegeleriniz, Lozan’da bütün dünya delegelerinin hepsiyle karşı karşıya bulunuyorlar ve memleketin ve milletin talihini değerince saptamaya çalışıyorlar.

Efendiler,

Size hitap etmek için tespit olunmuş hiçbir zeminim yoktur. Amacım, doğrudan doğruya sizinle kardeşçe ve arkadaşça ve halkça fikir alışverişinde, ilişkide bulunmaktır. Onun için karşınızdakinden bir söylev veya bir konferans beklemeyiniz. Fakat sohbetimizin bir taraflı olmaması için hepinizden istinasız rica edeceğim. Bugünkü durum koşullara göre kalbinizden, fikrinizden neler geçiyor? Neleri öğrenmek istiyorsunuz? Hangi noktalarda tereddüdünüz vardır? Bugünkü durum, geleceğe ilişkin düşünceleriniz ve soracaklarınız nelerdir? Siz bana istediğiniz şeyleri soracaksınız ve ben de size bildiğimi söyleyeceğim ve ancak bu şekilde içten bir sohbet yapmış oluruz. Bunun içim şimdi yerime oturacağım ve soruları bekleyeceğim.”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk İzmitlilerle buluşmasını şu sözlerle bitirir,

“Efendiler, sanıyorum ki, birbirine karşı kalplerde doğmuş olan ve her gün sağlamlaşan ve genişleyen sevgi gösterisiyle bizi bir saat, iki saat değil, sabaha kadar karşı karşıya bulundursa, yeterli bulmayacağız. Bütün düşüncelerimizi, bugünkü duruma ve geleceğe ait bütün düşüncelerimizi, bugünkü duruma ve geleceğe ait bütün düşüncelerimizi, bu kadar kısa bir zaman içinde birbirimize anlatmaya olanak yoktur. Ancak her fırsattan yararlanarak ilişki kurar ve her ilişkide aynı biçimde sohbet edersek, ben kendi adıma çok bahtiyar ve Mutlu olurum. Belki beş on dakika veya yarım saat sonra beldenizi terk edeceğim. Elbette ayrı ayrı vedalaşmaya olanak yoktur. Buradaki toplantıdan yararlandım. Sizden bu tatlı sohbetten sonra ayrılmak benim için üzüntü verici olacaktır. Bütün halka selam ve saygı…”

“Yaşasın milletin halaskarı (kurtarıcısı)” diye karşılanan, konuşması sürekli alkışlarla kesilen Gazi Mustafa Kemal Atatürk İzmit’ten umutlu olarak ayrılır.

 

HÜRRİYET UNUTTU!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 99 yıl önce bugün İzmitlilerle buluşmasını çok kişi hatırlayamayabilir.

İzmitlilerin oylarıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu CHP’nin adayı olarak İzmit Belediye Başkanı seçilen Fatma Kaplan Hürriyet Atatürk’ün 99 yıl önce İzmitlilerle buluşmasını hatırlamadı!

16 Ocak Basın Onur Gününde, kadınlara seçme ve seçilme hakkını verdiğini söylediği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 gün sonra İzmitlilerin sorularını cevapladığı 19 Ocak 1923’ün yıldönümünü unuttu!

Milletvekili iken yakasında rozetini taşıdığı partinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’i, İzmit Belediye Meclisini olağanüstü toplantıyla toplamayı akıl edemedi.

Ama içerisinde 400 civarında Atatürk’e ait resim ve objenin sergilendiği mekanı “Dünyanın En Büyük Atatürk Müzesi” olarak tanıtarak Atatürkçü olduğunu ilan etmeyi ihmal etmedi!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Ocak 1923’te İzmitlilerle buluşmasını unutan sadece İzmit Belediye Başkanı değil.

“Biz İzmit’iz” grubu kurucusu ve “İzmit Kent Konseyi Başkanı”, Fatma Hanım’ın ‘prenslerinden’ Hüseyin Erol da 19 Ocak 1923’ün yıldönümünü hatırlamadı.

Hüseyin Erol, çok değil bir yıl önce Cumhuriyet dönemi sembollerinden

İzmit Halkevi binasına sahip çıkılmadığını söyleyerek bahçe duvarına “Siyah Kurdele” bağlama eylemi başlatmıştı ama Cumhuriyet’imizin kurucusu

Atatürk’ü, İzmitlilerle buluşmasının yıldönümünde bırakın hatırlamayı iki satırlık açıklama yapmayı bile çok gördü.

Not: Yazımı yayına verdiğim saate kadar İzmit Belediyesinden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Ocak 1923 tarihinde İzmitlilerle buluşmasının 99. Yıldönümü ile ilgili açıklama ve mesaj yayınlanmadı.

 

ATATÜRK, 17 OCAK 1923

ATATÜRK, 18 OCAK 1923

19 KASIM 1938

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?