GEBKİM OSB ve Aracı’dan Teknoloji Geliştirme Merkezi

Kocaeli ve Türkiye’de katma değerli, yüksek kaliteli, az maliyetli üretim yapan tesisler kazandıran iş insanlarını her zaman takdir etmişimdir.

Döviz kurlarındaki yükselişe, ham madde fiyatlarındaki artışa rağmen istihdam yaratan projeler üreten, tesisler kazandıran sanayicileri her fırsatta örnek göstermişimdir.

Türkiye’nin ilk Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GEBKİM) Başkanı Vefa İbrahim Aracı ile yönetiminin hammadde ihtiyacında dışa bağımlılığı azaltacak Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi (GEBTEK) gibi.

Vefa İbrahim Aracı’nın Koruma Klor Alkali ve GEBKİM OSB Yönetim Kurulları Başkanı olarak performansını, örnek ve hayırsever iş insanı olmasını anlatacak değilim.

Geliniz, başarısı ve ünü Kocaeli dışında dünyada bilinen Vefa İbrahim Aracı’nın geçen hafta üye ve paydaşlarıyla paylaştığı GEBKİM OSB Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezine bakalım.

Bir: GEBKİM OSB’de İbrahim Aracı’nın ev sahipliğinde yapılan toplantıya katılanlar arasında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaşar Çakmak, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Arslan, GTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Bülent Keskiner, GTÜ Temel Bilimler Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş, İTÜ’den Prof. Dr. Fatih Kadıoğlu, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlı var.

İki: GEBTEK kimyada Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra Türkiye kimya sanayisinin küresel pazardaki yerinin güçlendirilmesi, GEBKİM üyelerine dijitalizasyon, karbonsuzlaşmada uyum, uluslararası iş ağlarının kurulumu gibi konularda destek vermeyi hedefliyor.

Üç: Türkiye sanayisinin teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilirlik alanında entelektüel sermayesini artırarak, küresel alanda diğer oyunculara ilham vermek istiyor.

Dört: Türkiye’de üretilemeyen kimyasalların üretimi için Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı merkezde yeşil mutabakat eylem planı ilkeleri uygulanarak kimya ihtisas organize sanayi bölgelerinin yeşil dönüşümünde örnek olacak.

Beş: Ulusal ve uluslararası kimya yeterlilik belgelerinin yönetimi, proje danışmanlığı ve uluslararası pazarlar için yatırım fizibilite desteği sağlayacak.

Altı: Paydaşlardan Gebze Teknik Üniversitesi, GEBKİM OSB MTAL öğrencilerinin GTÜ Kimya laboratuvarlarında öğretim üyeleri denetiminde eğitim almasına, staj yapmasına, son sınıf öğrencilerinin GTÜ’yü tercih etmeleri için her türlü desteği verecek.

Yedi: Türkiye Yağ, İlaç ve Savunma Sanayinin en önemli ihtiyaçlarından ve temel hammaddelerinden olan stratejik hammadde ve kimya numunelerinin üretileceği mükemmeliyet merkezinden kurumların yararlanmalarına yardımcı olacak.

Sekiz: GEBKİM Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi (GEBTEK) lansmanı Ocak ayında yapılacak.

SONUÇ: Hayırsever ve başarılı iş insanı Vefa İbrahim Aracı’nın başkanlığını yaptığın Türkiye’nin ilk Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (GEBKİM) bünyesinde kurulacak Teknoloji Geliştirme ve Çözüm Merkezi (GEBTEK) paydaşları GTÜ, İTÜ, TÜBİTAK ve diğer kuruluşlarla dışa bağımlılığı azaltacak.

Türkiye sanayisinin teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilirlik alanında entelektüel sermayesini artırarak, küresel alanda diğer oyunculara ilham verecek, örnek olacak.

 

 

VEFA İBRAHİM ARACI

 

 

 

*************

 

Prof. Dr. Komsuoğlu’na ‘Bilim ve Hizmet Ödülü’

 

Türk Nöroloji Derneği; Nöroloji alanında araştırma, inceleme, yayın yapmak, yayınları ve araştırmaları teşvik etmek, tıp öğrencilerine ve uzmanlarına eğitim desteği, burs ve ödüller vermek üzere 1992 yılında kuruldu.

O tarihten buyana yaptığı Ulusal Kongrelerde üyelerini buluşturarak ülkemizdeki nörolojik hastalıkların tanınması ve nedenlerinin ortaya konması, tedavisi, özellikle bu hastalıkların önlenmesi konusunda bilgilendiriyor.

Derneğin 2021-2023 Dönem Başkanlığını yapan Hacettepe Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu tarafından düzenlenen 57. Ulusal Nöroloji Kongresinin teması, “Uyku Tıbbı” olarak belirlendi.

Antalya’da 27 Kasım- 2 Aralık 2021 tarihlerinde yüz yüze ve aynı zamanda canlı yayınla online olarak gerçekleştirilen kongreye Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Hüsnü Efendi’nin yanı sıra çok sayıda genç asistan ve uzman katıldı.

57. Ulusal Nöroloji Kongresinin benin için önemi ise Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’na verilen “Bilim ve Hizmet Ödülü” idi.

Yaklaşık yarım asırdır başarıyla ve onurla sürdürdüğü meslek yaşamını, Türk Nöroloji Derneği n önceki ve şimdiki başkanları Prof. Dr. Şerefnur Öztürk ile Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu’nun elinden aldığı ödülle taçlandıran Sezer Hocamı kutluyorum.

Sağlıklı, mutlu, huzurlu, başarılı nice yıllar diliyorum.

Törende sunuculuğu yapan Trabzon KTÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr.

Sibel Velioğlu, KOÜ Tıp Fakültesi öğretim üyesi Hüsnü Efendi, Konya Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, Doç. Dr. Muhteşem Gedizlioğlu Sezer Hoca ile fotoğraf çektirerek mutluluğunu paylaştılar.

 

Değerli okurlar,

Sezer Hocamın, YÖK Akademik Kadın Çalışmaları ve Sorunları Birimi kurucu başkanı olarak Oxford Üniversitesince başarılı bilim kadını seçilmesi dahil sayısız ödül aldığını biliyorum.

Ama Nöroloji, Nörofizyoloji uzmanı olarak Nöroloji alanında bilimsel araştırmalarıyla bilime evrensel düzeyde önemli katkılarda bulunmuş, bilim insanları yetiştirmiş, bilimsel kurum ve kuruluşlar kurmuş veya kurulmasında önemli ölçüde katkıda bulunmuş, ülkemizde Nöroloji bilim ve teknolojisinin gelişmesinde üstün hizmetleri bulunmuş olan bilim insanlarına verilen Onursal  Ödülün yeri ve anlamının diğerlerinden farklı olduğunu düşünüyorum.

Yarım asra yaklaşan meslek yaşamının 3 yılını İngiltere Birmingham Üniversitesi, 13 yılını Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi, 8 yılı rektör olmak üzere 20 yılını Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde geçiren Prof. Dr. Komsuoğlu demokratlığı, ilkeli ve kararlı duruşu, yüksek özgüveniyle hep takdir edildi.

2015 yılından buyana YÖK Başkan Danışmanı olarak kurulun gelişmesi, vizyon kazanması için çaba harcıyor.

Kocaeli Üniversitesi efsane rektörü ve Tıp Fakültesi kurucu dekanı Prof. Dr. Baki Komsuoğlu’nun eşi, Prof. Dr. Ayşegül Komsuoğlu Çıtıpıtıoğlu ile Prof. Dr. İpek Komsuoğlu Çelikyurt’un anneleri Sezer Hoca Cumhuriyet kadını Feride Hanım ve Trabzon Tonyalıların “adam gibi adam” dediği 37. ve 42. Hükümetlerin Orman Bakanı Ahmet Şener’in kızı.

Sezer Hocamı, eşi değerli kardeşim rahmetli Baki Komsuoğlu ve kızları Ayşegül ile İpek’i tanımanın gururunu hep yaşadım.

Kocaeliler Komsuoğlu ailesinin kente ve üniversiteye kazandırdıklarını hep saygı ve şükranla anacaktır.

 

 

 

 

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Mahmut Semerci - Sezer Şener Komsuoğlu :50 yıl dopdolu onur verici bir meslek yaşamı,Bizim de 35 yıl dir tanıma ve birlikte çalişma gururunu yaşadiğmiz örnek bir insandir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Aralık 09:27


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?